Metawersum i systemy kontroli wizyjnej
26 Apr 2022 13:29

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Cyfryzacja, integracja, innowacyjne rozwiązania z zakresu IoT czy AI oraz gromadzenie danych w chmurze to coraz częściej już nie trendy, lecz standard w przypadku Przemysłu 4.0. Doświadczenia ostatniego okresu wyraźnie pokazały, że wdrażanie nowoczesnych technologii jest warunkiem koniecznym udanej transformacji cyfrowej, szczególnie w sektorze poligraficznym. Świat idzie jednak dalej, w stronę wielowymiarowej cyfryzacji z uwzględnieniem zmysłów, uczuć i myśli. 

 To metawersum – cyfrowa alternatywa do obecnego świata. Czy paradoksalnie jest tam też miejsce na najstarsze medium na świecie? 

Drukarnia 4.0 opiera się na współpracy ludzi, sterowanych cyfrowo maszyn produkcyjnych oraz systemów IT w oparciu o dane aktualizowane w czasie rzeczywistym, czyli w toku produkcji. Ta cyfryzacja i automatyzacja procesów stanowi drogę do osiągnięcia elastyczności biznesowej, uproszczenia procesów i optymalizacji kosztów – wyznaczników pojęcia 4.0. To się już dzieje. 

Kolejnym krokiem naprzód jest nadanie inteligentnym maszynom możliwości decyzyjnych. Na tym etapie urządzenia w ramach IoT informują siebie nawzajem i nadzorujące osoby o ewentualnych mankamentach czy nieprawidłowościach oraz mogą same podjąć decyzje o dalszych krokach w celu zoptymalizowania procesu. Według analiz firmy Gartner do końca 2022 roku ponad 80 proc. projektów w ramach IoT będzie wykorzystywało AI, choć trzy lata temu było to zaledwie 10 proc. 

16,7 miliarda dzięki AI

Accenture zbadało wpływ sztucznej inteligencji na 12 rozwiniętych gospodarek. Dowiedziono, że do 2035 roku AI może podwoić roczne tempo wzrostu gospodarczego, przyczyniając się do ewolucji metod pracy oraz budując nowe relacje między człowiekiem a maszyną. 

Eksperci przewidują, że sztuczna inteligencja zwiększy wydajność przedsiębiorstw nawet o 40 proc. i umożliwi pracownikom bardziej efektywne wykorzystanie swojego czasu.* Tempo zmian ma być ogromne: według firmy analitycznej MarketsandMarkets, wartość rynku AI w samym przemyśle w minionym roku wyniosła 1,1 miliarda dolarów, a w 2026 osiągnie 16,7 miliarda.**

Jak wejść na wyższy poziom?

Zanim jednak algorytmy sztucznej inteligencji wejdą w obszar poligrafii, wdrożenie zasad Przemysłu 4.0 otwiera firmom ogrom możliwości w zakresie zastosowania nowych i przyszłych technologii, gwarantując przeniesienie procesów produkcyjnych na zupełnie inny poziom. W dobie zmian technologicznych, które następują w dynamicznym tempie, trzeba aktywnie brać udział w trwającej transformacji. 

Na jakich usprawnieniach skupić uwagę w drukarni 4.0?

Ciągła kontrola jakości druku na wszystkich etapach: od prepress, poprzez druk do postpress, a w efekcie bezbłędnie wydrukowane użytki, arkusze i wstęgi: etykiet, kartoników, ulotek czy folii – to najlepsza decyzja biznesowa – podpowiada Marcin Weksler, szef firmy EyeC Polska zajmującej się profesjonalnymi systemami inspekcji wizyjnej. Technologie cyfrowe czwartej generacji w tym segmencie umożliwiają szybkie sprawdzenie kilku projektów jednocześnie podczas jednej inspekcji oraz dają ocenę prac pochodzących z różnych maszyn. Ponadto są to systemy walidowane, co stanowi dodatkową wartość dla firm z sektora farmaceutycznego, choć coraz częściej także dla innych branż, z możliwością implementacji narzędzi dodatkowych, np. pomiaru koloru czy wymiarowania. Dokonują one błyskawicznej oceny ISO kodów 1D i 2D, a także zawartości zapisu Braille'a oraz wysokości wytłoczonych punktów z możliwością naniesienia szybkich poprawek na maszynie. 

Zaletą jest również możliwość implementacji ustawień inspekcji klienta korzystającego z systemów EyeC oraz dodawanie funkcjonalności/modułów inspekcji praktycznie „od ręki”. Ważne są: łatwe wdrożenie nowych użytkowników (dzięki intuicyjnemu interface’owi) oraz szybki i sprawny serwis zdalny lub na miejscu u klienta z nieograniczonym wsparciem i szkoleniami. 

Systemy inspekcji wizyjnej wpisują się również w nieodłączny znak współczesnych czasów, jakim jest zrównoważony rozwój. 

Generowanie elektronicznych raportów w różnych językach (nie potrzeba ich drukować), a także minimalizacja odpadu wynikająca z potwierdzenia pełnej zgodności druku z wzorcowym projektem elektronicznym (brak reklamacji) to tylko dwa z wielu przykładów na praktyczne zastosowanie zasad zrównoważonego rozwoju.

Dobrze zaimplementowane systemy kontroli jakości gwarantują przeniesienie procesów produkcyjnych zarówno w drukarni, jak i u klientów końcowych na zdecydowanie wyższy poziom oraz stanowią podstawę do podejmowania dobrych decyzji. Nad wdrożeniem algorytmów AI w naszych systemach także już pracujemy… – mówi Marcin Weksler.

Metawersum możliwości

Jednak cyfryzacja poszczególnych procesów w świecie fizycznym to nie koniec. Kolejnym poziomem jest kompleksowa i wielowymiarowa cyfryzacja świata rzeczywistego z uwzględnieniem zmysłów, uczuć i myśli. To wspomniane metawersum, któremu biznesowego znaczenia nadał Mark Zuckerberg, ogłaszając jednocześnie zmianę nazwy Facebook na Meta.

Metawersum umożliwia funkcjonowanie nieograniczonej liczby ludzi w czasie rzeczywistym w połączonych ze sobą środowiskach – cyfrowym i rzeczywistym. Czy jest tam też miejsce dla poligrafii i systemów wizyjnych? Oczywiście! 

Rozmawiając z awatarem doradcy, którym będzie realny pracownik, w wirtualnej rzeczywistości uzyskamy wszelkie informacje na temat danego produktu lub usługi dokładnie w identyczny sposób, jak w świecie rzeczywistym. Niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy, będzie możliwość nawiązania rzeczywistej relacji z konkretną osobą w postaci awatara. Oprócz tego produkt, przykładowo „wydruk”, będzie można obracać, przybliżać, a także poznać funkcjonowanie procesu systemu inspekcji wizyjnej wraz z jego optymalizacją w konkretnym zakresie zastosowań. 

Aby jednak cyfrowa alternatywa w postaci metawersum mogła funkcjonować, potrzebna jest odpowiednia infrastruktura (która umożliwi płynne funkcjonowanie tego świata), zbudowanie zasad jego funkcjonowania (w tym narzędzi niezbędnych do wejścia do tego świata oraz technologii pozwalających na wielozmysłowe w nim funkcjonowanie), a także stworzenie contentu (czyli wszystkich treści, usług i rozwiązań, dla których dana osoba chce korzystać z metawersum). *** To ewolucja, która jednak już dziś się odbywa. 

Opracowano na podstawie materiałów firmy EyeC

* https://www.accenture.com/pl-pl/insight-artificial-intelligence-future-growth

** https://przemysl-40.pl/index.php/2022/03/12/sztuczna-inteligencja-napedza-rozwoj-przemyslu/

*** https://infuture.institute/raporty/60-trendsignals-metawersum/