Międzynarodowa Konferencja Poligraficzna w Kownie
18 Jun 2019 09:57

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W dniach 17-18 kwietnia br. odbyła się Międzynarodowa Konferencja: Innovations in Publishing, Printing and Multimedia Technologies. W wydarzeniu wzięło czynny udział ponad 50 uczestników, którzy przedstawili tematy związane z innowacjami w przemyśle.

Aż 7 z nich to uczestnicy z Polski, z Zakładu Technologii Poligraficznych Politechniki Warszawskiej. Swoje referaty zaprezentowali: prof. Halina Podsiadło, dr hab. inż. Georgij Petriaszwili, dr hab. Zuzanna Żołek-Tryznowska, dr inż. Henryk Godlewski, dr inż. Marta Gajadhur, dr inż. Katarzyna Piłczyńska oraz mgr inż. Piotr Janicki, który reprezentował również Drukarnię Wydawniczą im. W.L. Anczyca w Krakowie. 

Profesor Halina Podsiadło przedstawiła możliwości wykorzystania właściwości kryształów fotonicznych, dr hab. inż. Georgij Petriaszwili wraz ze swoim doktorantem mgr. inż. Piotrem Janickim zaprezentowali natomiast swoje najnowsze badania związane z analizą trajektorii kontaktu ostrza noża krążkowego z krojonym wkładem książkowym. 

Dr inż. Henryk Godlewski wygłosił referat na temat opracowanych przez siebie patentów związanych z innowacyjnym kompletowaniem wkładu oraz wykonywaniem opraw zeszytowych i złożonych. Dr inż. Marta Gajadhur omówiła parametry jakościowe farb specjalnych, a dr inż. Katarzyna Piłczyńska zaprezentowała możliwość zastosowania papierów offsetowych niepowlekanych w drukowaniu elektrofotograficznym pośrednim. W trakcie sesji posterowej dr hab. inż. Zuzanna Żołek-Tryznowska przedstawiła wpływ warunków przechowywania na wybrane właściwości odbitek wykonanych na foliach. 

Przedstawione przez naukowców Politechniki Warszawskiej tematy spotkały się z dużym zainteresowaniem słuchaczy, o czym świadczyły liczne pytania bezpośrednio po wystąpieniach, a także interesujące dyskusje już w kuluarach.

Konferencja odbyła się w Kownie na Uniwersytecie (Kauno Kolegija), na Wydziale Technologii Mediów. Oprócz uczestników z Polski i Litwy można było wysłuchać referatów naukowców z: Rosji, Łotwy, Serbii i Czarnogóry, Białorusi. Tematyka wystąpień dotyczyła nie tylko technik drukowania i wykończeniowych, ale również metod nauczania w poligrafii, a także cybertechnologii oraz nowoczesnych trendów na rynku. 

Po południu uczestnicy mieli możliwość zwiedzić Kowno, a wieczorem odbyła się uroczysta kolacja, podczas której można było wymieniać się doświadczeniami w nauczaniu akademickim, a także z wdrażania swoich projektów naukowych do przemysłu. Organizatorzy konferencji zaprosili wszystkich do staromiejskiej restauracji Berneliṷ Užeiga. Jest to miejsce, w którym można spróbować tradycyjnych litewskich dań, przypominających Polakom potrawy znane im z Podlasia. 

Ostatniego dnia Konferencji odbyła się wycieczka do Oniksztów – miasta znanego ze skansenu, gór, jeziora oraz dworu Burbiškis, należącego w XVII wieku do polsko-litewskiej rodziny Węcławowiczów. 

Kowieńskie konferencje odbywają się od ponad 10 lat, zwykle w kwietniu. Organizatorzy już teraz zaprosili na przyszłoroczne wydarzenie, w ramach którego będzie można zaprezentować swoje osiągnięcia z dziedziny poligrafii i multimediów. 

Katarzyna Piłczyńska