Na rzecz budowania przyszłości bez paliw kopalnych 
31 Jan 2022 08:22

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firmy UPM Raflatac i WWF Polska odnowiły umowę dotyczącą wspólnego budowania przyszłości bez paliw kopalnych. Trzyletni kontrakt zawiera projekty zorientowane na wspólny rozwój gospodarki obiegu zamkniętego, w tym programy zarządzania odpadami oraz przyjaznego środowisku leśnictwa. W celu wzmocnienia efektów współpracy na rzecz tak ważnych inicjatyw firmy będą angażować zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych interesariuszy UPM Raflatac.

Jako część firmy UPM The Biofore Company włączamy się w działania na rzecz budowy zrównoważonej, napędzanej innowacjami przyszłości i chcemy dzielić się naszą wiedzą oraz naszymi zasobami ze społecznościami, w których działamy. Firma UPM Raflatac jest częścią łańcucha wartości opakowań, w którym etykiety mogą odgrywać kluczową rolę w budowaniu gospodarki obiegu zamkniętego. Biorąc pod uwagę dzisiejsze potrzeby w zakresie zasobów, promowanie zrównoważonej gospodarki leśnej wspiera naszą podróż w kierunku przyszłości bez paliw kopalnych – mówi Vera Bartsch z UPM Raflatac. 

Ilość odpadów w Polsce rośnie z roku na rok. Odpady, które nie są poddawane recyklingowi lub ponownie wykorzystywane, niosą za sobą wiele konsekwencji – na przykład zwiększanie powierzchni wysypisk, zanieczyszczenia powietrza i emisji gazów cieplarnianych. Celem w obszarze zarządzania odpadami oraz gospodarki cyrkulacyjnej jest ograniczenie ilości odpadów z opakowań, trafiających do środowiska naturalnego. 

Projekt ten opiera się na trzech filarach: zmianach prawnych, współpracy z firmami mającej na celu ich przejście na gospodarkę cyrkulacyjną oraz motywowaniu i edukowaniu polskich konsumentów, by przyczyniali się do wdrażania pozytywnych zmian.

Tylko dzięki współpracy interesariuszy z różnych dziedzin i obszarów możemy dokonać skutecznego przejścia na gospodarkę obiegu zamkniętego. Współpraca z firmą UPM Raflatac, która jest jednym z kluczowych ogniw w łańcuchu wartości opakowań, umożliwi nam wywarcie bardziej znaczącego wpływu i osiągnięcie większego postępu w budowaniu gospodarki obiegu zamkniętego w Polsce – podkreśla Ewa Chodkiewicz z WWF Polska. 

Drugi obszar współdziałania firm skupia się na zrównoważonym leśnictwie. Jego celem jest przygotowanie wraz z głównymi interesariuszami bazy wiedzy, opracowanie wytycznych dotyczących ochrony różnorodności biologicznej oraz zalesiania, które przyczynia się do pochłaniania dwutlenku węgla z atmosfery. W planach jest także tworzenie map i ocena potencjału odbudowy zniszczonych ekosystemów, ze szczególnym uwzględnieniem terenów podmokłych.

Firma UPM Raflatac posiada w Polsce dwie fabryki znajdujące się w Biskupicach Podgórnych oraz Nowej Wsi Wrocławskiej, zatrudniające 635 pracowników. UPM Raflatac i WWF Polska współpracują od 2012 roku, początkowo w ramach projektu „Rzeki dla życia”, następnie w ramach programu „Strażnicy Rzek”. Oba skupiały się na ochronie różnorodności biologicznej polskich rzek.

Opracowano na podstawie materiałów firmy UPM Raflatac