Nagrody SIMP łączą pokolenia
21 Feb 2023 09:07

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

3 lutego br. na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Warszawskiej miała miejsce uroczysta Gala podsumowująca Ogólnopolskie Konkursy SIMP o Dyplom i Nagrodę Prezesa SIMP.

Była to 22. edycja konkursu na najlepszą pracę dyplomową o profilu mechanicznym, wykonaną i obronioną w krajowej wyższej szkole technicznej w roku akademickim 2021/2022 oraz 16. edycja konkursu dla absolwentów szkół prowadzących kształcenie zawodowe w kierunku technika w roku szkolnym 2021/2022.

Gospodarzem Gali był prof. dr hab. inż. Tomasz Chmielewski, dziekan Wydziału Mechaniczno-Technologicznego, w listopadzie ub.r. powołany na stanowisko prezesa SIMP. 

Historia zatacza koło, bo pierwszym prezesem tego Stowarzyszenia i organizatorem środowiska mechaników i techników był Henryk Mierzejewski, również profesor Politechniki Warszawskiej, który w czerwcu 1926 roku powołał do życia SIMP – powiedział prof. dr hab. inż. Adam Woźniak, prorektor ds. rozwoju na Politechnice Warszawskiej. – Tak jak prof. Mierzejewski wprowadził organizację w pierwsze stulecie, tak w drugie wprowadzi je prof. Chmielewski, który w swoim programie mówi o łączeniu pokoleń. Ten konkurs jest doskonałym potwierdzeniem realizacji tej idei w działalności Stowarzyszenia. Gratuluję młodym ludziom wyboru ścieżki kształcenia, zaangażowania i ambitnych prac dyplomowych. Jestem przekonany, że inżynieria mechaniczna zawsze będzie ważna; inżynier mechanik to specjalista interdyscyplinarny, a świat tworzą ludzie techniki.

Twórczość techniczną można porównać do twórczości artystycznej – trzeba mieć wyobraźnię, warsztat, ale odpowiedzialność jest znacznie większa – dodała obecna na wydarzeniu Ewa Mańkiewicz- Cudny, prezes Zarządu Głównego Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej (FSNT-NOT). – Inżynierowie technicy tworzą przedmioty codziennego użytku, a przez ostatnie 200 lat rewolucji przemysłowej ludzie techniki zupełnie zmienili ten świat.

Przewodniczącym konkursu od 18 lat jest prof. dr hab. inż. Jan Pilarczyk, który w tym roku przekazał tę funkcję swojej następczyni – dr inż. Małgorzacie Sikorze, profesor Politechniki Łódzkiej. Do konkursu na najlepszą pracę dyplomową o profilu mechanicznym napłynęły 32 prace, dużo większą popularnością cieszył się konkurs dla absolwentów szkół prowadzących kształcenie zawodowe w kierunku technika w roku szkolnym 2021/2022. Jego przewodniczącym zostaje od tego roku mgr inż. Grzegorz Telok.

Wśród zwycięzców w kategorii „technik różnych zawodów” znalazło się spore grono absolwentów techników o profilu poligraficznym:
– II miejsce: Hanna Gruszka, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, Technikum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Żorach;
– II miejsce: Monika Bigos, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, Technikum nr 2 w Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych im. Armii Krajowej w Żywcu;
– II miejsce: Ewelina Buława, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, Technikum nr 2 w Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych im. Armii Krajowej w Żywcu;
– II miejsce: Kamila Żak, technik organizacji reklamy, Technikum nr 9 w Zespole Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Rzeszowie;
– III miejsce: Łukasz Gadzina, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, Technikum nr 1 w Zespole Szkół nr 1 im. S. Staszica w Bochni;
– III miejsce: Emilia Balawender, technik organizacji reklamy, Technikum Energetyczne w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Bełchatowie;
– III miejsce: Mateusz Bugaj, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, Technikum nr 2 w Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych im. Armii Krajowej w Żywcu;
– III miejsce: Regina Szmelter, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, Technikum nr 2 w Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych im. Armii Krajowej w Żywcu.

Wyróżnienia w tej samej kategorii zdobyli: Zofia Wojciech, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, Technikum nr 1 w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 im. gen. Józefa Bema w Pszczynie; Weronika Sakrajecka, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, Technikum nr 1 w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 im. gen. Józefa Bema w Pszczynie.

Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w branży poligraficznej! AN