Najnowsza generacja SMARTSCAN – inspekcja 200 proc. już w sprzedaży  
21 Feb 2023 09:08

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Erhardt+Leimer od dziesięcioleci dostarcza systemy inspekcyjne dla przemysłu drukarskiego. System kontroli nadruku SMARTSCAN zdążył już wywołać spore zainteresowanie dzięki zastosowaniu wyjątkowej technologii 200 proc. inspekcji, która znacząco wyróżnia go na tle konwencjonalnych systemów inspekcji druku.

Obecnie dostępna jest już nowa generacja SMARTSCAN, którą można zainstalować w typowy dla tych urządzeń sposób na maszynach drukujących i przewijarkach. 

Jedno, co pozostaje niezmienne, to prostota obsługi. Według Alexandra Thomalla, product managera w firmie Erhardt+Leimer, SMARTSCAN jest i pozostaje najłatwiejszym do obsługi systemem w swojej klasie. Większość zadań jest konfigurowalna, a proces kontroli rozpoczyna się po wciśnięciu jednego przycisku. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia błędów obsługi, daje operatorom więcej czasu na wykonanie kluczowych zadań oraz upraszcza proces zapoznawania nowych pracowników z obsługą urządzenia.

Brak zmian w interfejsie użytkownika oprogramowania wyklucza konieczność uczenia się go od podstaw. Wszystko pozostało równie proste jak dotychczas. 

A jednak SMARTSCAN – a konkretnie model MIS2 – jest teraz szybszy i bardziej kompaktowy – wyjaśnia Thomalla. – W wariancie o rozdzielczości 2K jesteśmy w stanie osiągnąć prędkości do 600 m/min. Wariant 4K nadrabia zaległości i już teraz zbliża się do prędkości 400 m/min.

Gruntownym zmianom poddano również koncepcję mechaniczną SMARTSCAN. Szybsze diody LED i zoptymalizowana koncepcja oświetlenia zapewniają jeszcze lepszą jakość obrazu. Obecnie w standardzie oferowany jest moduł „reflective” do materiałów odblaskowych i metalicznych czy  folii wykończeniowych (np. złotych lub srebrnych). To samo dotyczy wymiennego panelu tła, który jest przydatny zwłaszcza przy materiałach przezroczystych. Dzięki temu pakietowi użytkownicy w większości przypadków ograniczają ryzyko błędów, np. przy druku etykiet lub opakowań.

Znacząco zredukowano wysokość zespołów kamer – nie wpłynęło to jednak negatywnie na standardowe funkcje takie jak zintegrowane oświetlenie na tylnym panelu czy prowadzenie wałka. Nowa koncepcja montażu sprawia, że integracja z maszyną drukarską lub nawijarką staje się jeszcze łatwiejsza. Dostępne są już odpowiednie zespoły montażowe, dzięki którym wdrożenie systemu SMARTSCAN w standardowych typach maszyn nie mogłoby być łatwiejsze.

Dotychczas SMARTSCAN był dostępny w wersji o maksymalnej szerokości 560 mm (22 cale), jednak wraz z najnowszą generacją E+L oferuje teraz również wersje o szerokościach 660 mm (26 cali) oraz 760 mm (30 cali). 

Optymalizacji i rozbudowie poddano także oprogramowanie. Nowe algorytmy detekcji wad wykrywają je z jeszcze większą niezawodnością. To samo dotyczy systemu klasyfikacji wad, który jeszcze pewniej niż dotychczas przyporządkowuje wady do takich kategorii jak: brak etykiety, nieusunięty ażur, błąd w druku, łączenie kleju lub flaga. Dostępne są również kolejne klasy defektów takie jak otwór, kod kreskowy lub nieprawidłowa długość. Dzięki tym wszystkim opcjom wychwytywania wad i błędów można przeprowadzić kompleksową ocenę w celu zrozumienia i optymalizacji procesów produkcyjnych.

Sprawdzona i niezawodna technologia kontroli 200 proc. będzie – rzecz jasna – nadal stosowana. Wprowadzono również dodatkowe ulepszenia ułatwiające wykrywanie niepożądanych otworów oraz związane z oświetleniem materiałów fluorescencyjnych. Z nowych funkcji skorzystają też wysokiej jakości aplikacje specjalistyczne takie jak produkcja etykiet ze zintegrowanymi antenami RFID. W skrócie: SMARTSCAN dostrzeże nawet te wady, które nie są natychmiast widoczne gołym okiem. To kluczowa różnica w stosunku do konwencjonalnych systemów 100 proc. kontroli.

Dzięki nowemu czarno-niebieskiemu wzornictwu i wysokiej jakości anodowanym materiałom SMARTSCAN wpisuje się w nową linię wzorniczą E+L, która po raz pierwszy została zaprezentowana przy okazji systemu monitoringu sieciowego ELSCAN OMS3.

SMARTSCAN MIS2 jest dostępny od początku 2023 r. Przy tym najnowszym wcieleniu – wyjaśnia Alexander Thomalla – musimy przyznać, że system przeszedł długą drogę od podstawowej idei systemu entry-level. SMARTSCAN był pierwotnie pomyślany jako ekonomiczny system inspekcji do prostych zastosowań, ale wyewoluował w coś bardzo zbliżonego do systemu high-end. Różnica w zakresie funkcjonalności staje się jeszcze mniejsza, ale przewaga cenowa pozostaje niezmienna!

Opracowano na podstawie materiałów firmy Erhardt+Leimer