Natura GA – nowa seria farb triadowych
6 Dec 2016 14:55
Opakowania artykułów spożywczych i używek muszą być zadrukowane farbami, które nie wpływają na zmiany smaku ani zapachu zapakowanych w nie produktów. Specjalnie opracowane spoiwo, a także odpowiednio dobrane rozpuszczalniki, surowce i metody produkcji pozwoliły koncernowi hubergroup na stworzenie farby arkuszowej o niskim zapachu własnym NATURA GA, która nie zawiera oleju mineralnego.
Stosowanie do druku odpowiednich farb i lakierów, szczególnie w kontekście ich składu chemicznego, staje się coraz ważniejszym kryterium wyboru materiałów dla producentów artykułów spożywczych i używek. Dlatego hubergroup, jako odpowiedzialny partner przemysłu poligraficznego, stara się sprostać wszystkim najnowszym wymaganiom i trendom.
Z opakowań środków spożywczych na zapakowane produkty nie mogą przenikać żadne substancje, które mogłyby:
n zagrażać ludzkiemu zdrowiu,
n zmieniać smak i zapach zapakowanych produktów,
n wpływać na ich skład lub wygląd.
Offsetowe farby arkuszowe stosowane do produkcji bezpośrednich opakowań środków spożywczych, w których zapakowany produkt wchodzi w bezpośredni kontakt z niezadrukowaną stroną podłoża, muszą mieć znikomy potencjał migracji i nie mogą wpływać negatywnie na smak lub zapach zawartości opakowania.
NATURA GA to seria farb niezawierająca oleju mineralnego, produkowana na bazie olejów roślinnych lub ich estrów.
Jest farbą o niskim zapachu własnym, ale nie o niskiej migracji. Można ją stosować tylko wtedy, kiedy konstrukcja opakowania, metoda produkcji i zastosowanie w opakowaniach dostatecznej warstwy barierowej wykluczą możliwość przenikania składników farby mogących mieć wpływ na zmianę właściwości fizykochemicznych zapakowanego produktu.
Druk farbami NATURA GA jest porównywalny ze standardowymi farbami arkuszowymi i możliwy na każdego rodzaju maszynach drukujących oraz wszystkich wsiąkliwych podłożach. Charakteryzuje się stabilną równowagą farbowo-wodną na maszynie uzyskiwaną w bardzo krótkim czasie, co dodatkowo wpływa na znaczne zmniejszenie makulatury podczas przyrządu maszyny, a w konsekwencji na duże oszczędności w ujęciu globalnym.
Mechanizm schnięcia odbywa się wyłącznie przez wsiąkanie w podłoże, nie występuje natomiast schnięcie oksydacyjne. Dlatego też druki wykonane farbami serii NATURA GA nie mają wystarczającej odporności na ścieranie. Konieczne jest ich lakierowanie w linii specjalnym lakierem dyspersyjnym, który nie będzie wpływał na zmianę właściwości pakowanego produktu.
Z powodu braku schnięcia oksydacyjnego nie powstają żadne substancje aktywne, np. aldehydy o krótkich wiązaniach łańcuchowych, które mogłyby zaburzyć neutralność sensoryczną druków. Druki wykonane przy użyciu farb NATURA GA nie wydzielają też hexanalu.
Test metodą Robinson wykazał, że farby serii NATURA GA mieszczą się w zakresie 1-2.
W ofercie znajdują się zarówno kolory triadowe pozwalające na uzyskanie zgodności kolorystycznej z normą ISO 12647-2, jak i wszystkie farby specjalne oraz system CRS.
Po szczegóły dotyczące nowej serii NATURA GA, a także farb niskomigracyjnych przeznaczonych do produkcji opakowań wrażliwych sensorycznie zapraszamy do naszych biur sprzedaży oraz na stronę www.mhp.com.pl.
Artykuł sponsorowany