Nie bójmy się druków!
24 Jun 2020 12:48

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Nowa sytuacja związana z pandemią wzbudza – co zrozumiałe – wiele lęków i obaw. Ludzie poczuli się poważnie zagrożeni, zwłaszcza że wirus COVID-19 jest nowy i nie do końca wiadomo, jak z nim walczyć. To poczucie zagrożenia przeniosło się także na druki, do czego walnie przyczyniła się kampania przed niedoszłymi majowymi wyborami, w ramach której wielokrotnie mówiono o „śmiercionośnych kopertach”. Od kopert do gazetek reklamowych, ulotek, menu w restauracjach – poszła fama, że druki są niebezpieczne i lepiej nie mieć z nimi do czynienia. Przekłada się to niestety na zamówienia dla drukarń; wiele z nich notuje znaczące ich spadki. Czy i jak można temu przeciwdziałać? Rozmawiamy z Grzegorzem Sobczyńskim, współwłaścicielem firmy Printline.

 

Czy Pan również dostrzega nasilający się trend odchodzenia od tradycyjnych druków na rzecz ich cyfrowych odpowiedników? 

––––––––––

Grzegorz Sobczyński: Rzeczywiście, ludzie zaczęli bać się dotykać druki. Coraz częściej słychać, że np. supermarkety przenoszą się z reklamami czy informacjami o promocjach do telewizji lub internetu, podobnie restauracje i kawiarnie zamiast drukować menu umieszczają je w sieci. Oznacza to naturalnie utratę zleceń dla drukarzy.

Oczywiście na papierze, podobnie jak na meblach, urządzeniach i innych rzeczach jest masa bakterii, które mogą przenosić się poprzez dotyk. Można jednak temu skutecznie zapobiegać i sprawić, że druki staną się bezpieczniejsze w użyciu niż wiele otaczających nas przedmiotów.

 

W jaki sposób?

––––––––––

G.S.: Takim skutecznym antidotum na bakterie i wirusy znajdujące się na powierzchni papieru jest lakier Varcotec Lock 3, który firma Printline już rok temu wprowadziła do swojej oferty. To unikatowy produkt, wykazujący skuteczne oddziaływanie antybakteryjne w odniesieniu do różnych druków, zwłaszcza tych przechodzących przez wiele rąk, takich jak karty menu, książki dostępne w wypożyczalniach, opakowania czy banknoty. Chłonne podłoża, z jakich są one wykonane – papier lub karton – to prawdziwy „raj” dla wszelkiego rodzaju drobnoustrojów. Lock 3 stanowi odpowiedź na wynikające z tego problemy i zagrożenia. Jak pokazały badania, jego zastosowanie aż do 99,9 proc. eliminuje bakterie z wydruków oraz ryzyko pojawienia się kolejnych drobnoustrojów czy wirusów. 

Warto dodać, że Lock 3 to rezultat współpracy firmy Varcotec i jednej z niemieckich klinik medycznych, w której narodziła się koncepcja receptury tego specjalistycznego środka. 

 

Na jakiej zasadzie działa lakier?

––––––––––

G.S.: Na zasadzie fotokatalizy, czyli współdziałania światła i aktywowanego przez nie tlenu z otaczającego powietrza, który niszczy bakterie, wirusy i grzyby. Po jego aplikacji na karton lub papier wystarczy obecność światła dziennego bądź sztucznego, które aktywuje tlen. 

Cały proces fotokatalizy jest nietoksyczny i w pełni bezpieczny dla otoczenia, a co najważniejsze od strony poligraficznej neutralny dla kolorów. Nie należy się więc obawiać, że barwy wydruków pokrytych lakierem Lock 3 stracą intensywność.

 

Jak długo utrzymuje się jego działanie?

––––––––––

G.S.: Standardowo producent informuje, że przez okres roku od chwili jego naniesienia na zadrukowaną powierzchnię. Natomiast w zależności od warunków czas ten może być znacznie dłuższy. Pierwsze, testowe druki pokryte Lock 3 prawie 3 lata temu nadal wykazują swoje działanie.

 

Opakowania znalazły się w obecnej sytuacji światowej pandemii w centrum zainteresowania. Istnieje bowiem ryzyko, że pewnego rodzaju bakterie, a nawet wirusy, które mogą pojawić się na etapie produkcji, transportu czy sprzedaży produktu zabezpieczonego opakowaniem wykonanym z kartonu, będą aktywne także w chwili zakupu towaru przez konsumenta. Czy aplikacja lakieru Lock 3 rozwiewa tego rodzaju obawy?

––––––––––

G.S.: Naniesienie warstwy Lock 3 podczas procesu produkcji opakowania (w maszynie drukującej bądź dedykowanym urządzeniu wykańczającym lub uszlachetniającym) chroni zadrukowaną powierzchnię, a w efekcie – także osobę kupującą dany towar. Lakier aktywnie przeciwdziała bakteriom, wirusom, grzybom i pleśni. W kontekście opakowań warto dodać, że jest on dopuszczony do stosowania na opakowaniach produktów spożywczych oraz jedna z jego wersji do bezpośredniego kontaktu z żywnością.

 

Czy tak wiele zalet nie wiąże się z wysoką ceną?

––––––––––

G.S.: Lock 3 nie odbiega ceną od standardowych lakierów typu soft touch aplikowanych na karton, a przy tym jest tańszy niż np. powszechnie stosowana w uszlachetnianiu folia. Tak więc w niewielki sposób wpływa na koszty produkcji opakowań czy innych druków.

 

A czy jego stosowanie wiąże się z koniecznością wprowadzania jakichś zmian technologicznych w wyposażeniu?

––––––––––

G.S.: Absolutnie nie. Jest to lakier wodny, który może być aplikowany w zespole lakierującym maszyny drukującej, na takiej samej zasadzie jak lakier dyspersyjny, bądź w dedykowanym urządzeniu uszlachetniającym – lakierówce czy też systemie wielofunkcyjnym wyposażonym w tego rodzaju moduł. 

Firma Printline oferuje klientom m.in. przeprowadzenie testów oraz wsparcie przy wdrożeniu lakieru na skalę produkcyjną.

 

Czyli to odpowiedni produkt na obecne czasy. 

––––––––––

G.S.: Tak, zainteresowanie tym antybakteryjnym lakierem jest bardzo duże. Wielu klientów zgłasza się do nas nawet w weekend! Lakier od dłuższego czasu był wykorzystywany w drukarniach z Niemiec, Bułgarii, Czech, Austrii, Szwajcarii. Obecnie korzysta z niego już kilkanaście polskich zakładów; są to drukarnie dziełowe, akcydensowe, opakowaniowe, producenci displayów.

Co ciekawe, ostatnio lakier znalazł zastosowanie w gazetkach reklamowych dużej sieci handlowej działającej na polskim rynku, która postanowiła przekonać klientów, aby nie bali się kontaktu z drukowanym medium. 

Dodam, że Lock 3 uzyskał niedawno certyfikat wydany przez niezależne niemieckie laboratorium QualityLabs z Norymbergi, stwierdzający jego 99,99 proc. skuteczność w zwalczaniu bakterii gronkowca złocistego. W trakcie jest certyfikacja na Influenza A Virus H1N1. Użyty w lakierze fotosensybilator przeszedł pomyślnie testy w laboratorium GLP zgodnie ze standardem OECD, wykazując brak działania drażniącego na skórę i oczy, brak wywoływania reakcji alergicznych, cytotoksycznych czy mutagennych. Jednym słowem jest w pełni bezpieczny.

 

Jak by Pan zachęcił potencjalnych klientów do stosowania antybakteryjnego lakieru Varcotec Lock 3?

––––––––––

G.S.: Obecna sytuacja może uzmysłowić kierownictwom drukarń, ale przede wszystkim ich zleceniodawcom, jak ważna jest możliwość zastosowania środków, które zwiększają bezpieczeństwo produktów poligraficznych, zwłaszcza w kontekście ochrony zdrowia, a nawet życia.

Przekonajmy wspólnie ludzi, że druki mogą być bezpieczniejsze w użyciu niż wiele przedmiotów z naszego otoczenia. Nie trzeba bać się druków!

 

Dziękuję za rozmowę.

––––––––––