Niemiecki rząd wspiera innowacyjny projekt badawczy 
12 Sep 2023 13:51

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Produkcja papieru wymaga dużej ilości energii, dlatego też pojawiają się inwestycje mające na celu zmniejszenie tego zapotrzebowania o ok. 80 proc. Projekt dążący do opracowania nowego, mniej energochłonnego sposobu produkcji papieru zrobił ogromny krok naprzód dzięki dotacjom od władz regionalnych w Niemczech.

Projekt Modellfabrik Papier zyskał wcześniej wsparcie 20 firm zaangażowanych w przemysł papierniczy, ale do tej pory ograniczał się do poszukiwania nowych sposobów produkcji papieru – innych niż metoda znana od ponad 200 lat – wyłącznie w zaciszu laboratoryjnym. Produkcja papieru jest jedną z najbardziej energochłonnych gałęzi przemysłu na świecie, a w Niemczech zajmuje pod tym względem piąte miejsce. I chociaż wytwarzanie energii na miejscu oraz jej odnawialne źródła pomogły ograniczyć negatywny wpływ produkcji papieru na poziom emisji dwutlenku węgla w poszczególnych papierniach, problem nie został rozwiązany.

Celem projektu Modellfabrik Papier jest ograniczenie o 80 proc. obecnych potrzeb energetycznych dzięki odkryciu nowych źródeł celulozy, usprawnieniu metod formowania papieru na maszynach oraz sposobów odzyskiwania wody z produktu, który na początku składa się z niej aż w 99 proc. 

Dotychczas cała operacja opierała się na organizacjach członkowskich i wykorzystywała ich urządzenia lub wyniki prowadzonych przez nie badań. Dla przykładu PTS, instytut badawczy przemysłu papierniczego, posiada maszynę mogącą wyprodukować 40 kg papieru dziennie z prędkością 10 m/min na wstędze o szerokości 420 mm. Znajduje się on jednak w pobliżu Drezna w południowo-wschodnich Niemczech, daleko od siedziby Modellfabrik Papier.

Pilotażowy zakład zostanie zbudowany na terenie stacji kolejowej i stoczni towarowych w Düren, mieście położonym między Kolonią a Maastricht na granicy z Holandią, w sercu dawnych nadreńskich pól węglowych. Będzie on częścią Dzielnicy Innowacji, która ma powstać na tym terenie. 

W styczniu 2023 roku projekt uzyskał 6,4 mln euro od niemieckiego rządu oraz władz Północnej Nadrenii-Westfalii. Obecnie został zasilony kolejnymi 9,5 mln euro. Aby go ukończyć, potrzebne będą dodatkowe pieniądze. Całkowitą kwotę potrzebną do realizacji celu projektu szacuje się na 43 mln euro. 

W obecnej fazie fundusze sfinansują utworzenie jednostki badawczej z w pełni wyposażonym laboratorium, stanowiskami testowymi i systemami analitycznymi. Celem otwartej na innowacje Modellfabrik Papier jest wypełnienie luki między badaniami a przemysłem, zrównoważonym rozwojem i dekarbonizacją – mówi Markus Wildberger, przewodniczący komitetu akcjonariuszy i dyrektor ds. technologii w firmie papierniczej Koehler.

W porównaniu z 14,8 mld euro, przeznaczonymi na odchodzenie od produkcji węgla i nowe technologie, kwoty przeznaczane na projekt znalezienia bardziej zrównoważonych metod produkcji papieru – jeden spośród 146 wspieranych przez niemiecki rząd – są niewielkie.

Minister gospodarki, przemysłu, ochrony klimatu i energii Nadrenii Północnej-Westfalii, Mona Neubaur, powiedziała: Cieszę się, że modelowa fabryka papieru poczyniła przy wsparciu państwa znaczne postępy na drodze ku produkcji neutralnej dla klimatu. Ochrona klimatu jest jednym z naszych najpilniejszych zadań. Kiedy przemysł i badania łączą siły, aby na nowo przemyśleć procesy dotychczas pochłaniające wiele energii, nie tylko przyczyniają się do ochrony klimatu, ale także wzmacniają atrakcyjność lokalizacji w dłuższej perspektywie i podnoszą jakość życia. Jestem szczególnie zadowolona, że modelowa fabryka zapewni około 9 tys. cennych miejsc pracy w regionie.

Opracowano na podstawie informacji serwisu Print Business