Nieskończone możliwości sublimacji
21 Feb 2023 09:38

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Przez lata branża druku wielkoformatowego poszukiwała nowej technologii wspomagającej drukowanie na powierzchniach o różnych kształtach, wklęsłych, załamanych pod różnymi kątami. Producenci z wielu branż, produkujący takie przedmioty, byli zniechęceni ograniczeniami technologii termoformowania. Firma Mimaki postanowiła zademonstrować rozwiązanie praktyczne i dostępne dla rzeczywistych potrzeb rynku. 

Dzięki połączeniu istniejących technologii firma Mimaki pozwala producentom na wykorzystanie możliwości druku sublimacyjnego i termoformowania wykonywanych jednocześnie. Dzięki temu po raz kolejny odkrywa nowe możliwości, które obejmują innowacyjne zastosowania na materiałach nietekstylnych, sztywnych i termoformowalnych w wielu branżach i sektorach. 

Sublimacja barwnikowa – elastyczność i kreatywność

Dotychczas problemem był czas potrzebny na wykonanie dokładnych i bezbłędnych wydruków wysokiej jakości. Producent zazwyczaj musiał najpierw zadrukować powierzchnię, a następnie formować materiał do kształtu lub zadrukować już wykonany kształt, co w obu przypadkach może powodować niedoskonałości. W ten sposób traci się nie tylko czas, ponieważ jest to proces dwuetapowy, ale również materiały. Technologia sublimacji barwnikowej wykorzystuje działanie wysokiej temperatury. Atrament wnika całkowicie w powierzchnię materiału, dając gładki, pozbawiony załamań efekt. To samo można powiedzieć o termoformowaniu materiałów do pożądanego kształtu, które również wykorzystuje ciepło. Materiał jest podgrzewany i za pomocą próżni oraz formy można go wygiąć w pożądany kształt. Ponieważ obie te technologie wykorzystują wysoką temperaturę, można i należy je połączyć, aby zmaksymalizować wydajność i umożliwić producentom drukowanie na dowolnej powierzchni o dowolnym kształcie.

Technologia druku UV ma wiele zalet, ale drukowanie na każdej innej powierzchni niż płaska spowodowałoby nierówny wydruk z powodu zmieniającej się odległości materiału od głowicy drukującej. Dzięki drukowi sublimacyjnemu możliwe jest drukowanie i dekorowanie także wklęsłych, wypukłych i zakrzywionych powierzchni, które przez długi czas uważane były za trudne. Ten nowy proces, zaproponowany przez firmę Mimaki, pozwala na znacznie większą elastyczność i kreatywność w zakresie parametrów tego, na czym można drukować. Co najważniejsze, oszczędza czas i redukuje koszty dzięki skróceniu procesu, zmniejszeniu liczby błędów i wymaga mniejszej liczby maszyn.

Technologia w praktyce

Wspomniane technologie już istnieją, wystarczy je tylko połączyć. Oferują je różne rozwiązania sublimacyjne firmy Mimaki, takie jak sprawdzone modele TS55 i TS100-1600 oraz ich odpowiednik TS330-1600, który jest najnowszym modelem w ofercie japońskiego producenta. Te drukarki do tekstyliów wykorzystują proces sublimacji i należałoby je jedynie zmodyfikować w taki sposób, aby uwzględniały technologię próżniową stosowaną w termoformowaniu. 

Pod względem jakości oraz procesu nie ma dużej różnicy między tymi systemami drukującymi, różnią je jedynie szybkość i skala produkcji. TS330 jest większy i bardziej zaawansowany, może drukować z większą liczbą kolorów, również z wykorzystaniem atramentów fluorescencyjnych i ma kilka funkcji zwiększających wydajność, jak np. możliwość wykorzystania większych, 10-kilogramowych pojemników z atramentem. Posiada również nowe głowice drukujące z 8 kanałami kolorystycznymi, dzięki którym drukowanie 6 lub 8 kolorów bądź kolorów spotowych nie powoduje utraty prędkości.

Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia

Firma Mimaki odkryła, że istnieje duży potencjał w sektorze architektury wnętrz. Liczne krzywizny, wklęsłości i wypukłości zastosowane w pomieszczeniach mogą dać niezwykły efekt końcowy. Na przykład płytki, płyty, blaty, włączniki, szafki, stoły, drzwi i wiele innych rodzajów mebli mogą być tworzone w ten sposób, co pozwala na znacznie więcej kreatywności w projektowaniu wyposażenia domu. Dzięki odporności na wodę domowe wyposażenie, takie jak umywalka w łazience czy ozdobna misa, może być teraz tworzone z pięknymi wzorami, sublimowanymi w materiale. To tylko jedna z niemal nieskończonych możliwości, jakie daje ten nowy, rozwijający się rynek. Teraz wszystko zależy od wyobraźni twórców, którzy będą wykorzystywać innowacje technologiczne i tworzyć jeszcze bardziej pomysłowe aplikacje.  AN