Niższe koszty cyfrowej produkcji książek
6 Dec 2016 15:00
Właścicieli drukarń dziełowych nie trzeba już przekonywać do rozwiązań cyfrowych. Z powodzeniem stosują druk cyfrowy przy zleceniach niskonakładowych, wykorzystując jego elastyczność i krótki czas produkcji. Obecnie jednak w rozmowach na linii dostawcy maszyn cyfrowych – drukarnie dużą rolę odgrywa umowa serwisowa zapewniająca produktywność i korzystne dla drukarń kalkulacje. Tradycyjne sposoby rozliczeń umów serwisowych przy nietypowych formatach oraz przy kolorowym druku książek o niskim pokryciu obrazu bywają czasami niekorzystne dla drukarzy.
DKS Sp. z o.o. w umowach serwisowych proponuje rozwiązania ciekawe i korzystne dla drukarń dziełowych.
Firma DKS działa na rynku urządzeń drukujących od 23 lat, a od kilku lat z powodzeniem wdraża rozwiązania dla drukarń w zakresie oprogramowania, produkcyjnych urządzeń do druku cyfrowego, introligatorni oraz umów serwisowych dedykowanych poligrafii. Obecnie DKS posiada 11 oddziałów w Polsce i obsługuje prawie 3000 kontraktów serwisowych, z czego około 250 umów to umowy na drukujące urządzenia produkcyjne pracujące w środowiskach poligraficznych. W ofercie firmy DKS można znaleźć kilkanaście profesjonalnych rozwiązań dla drukarń specjalizujących się w cyfrowym druku książek.
Uwzględniamy rzeczywiste pokrycie obrazu
Pierwsze udogodnienie oferowane przez DKS to kontrakty, w których drukarnia jest automatycznie rozliczana za wydruk z uwzględnieniem pokrycia obrazu. Dzięki temu druk książek z niewielkimi ilustracjami, wykresami czy stronami, gdzie w kolorze występuje wyłącznie żywa pagina, jest tańszy niż wydruk okładki z zaprojektowaną ciemną aplą. Obecnie na rynku w przypadku tradycyjnego modelu najczęściej jest stosowana zasada jednej ceny za „klik” niezależnie od pokrycia obrazu lub dodatkowego fakturowania za tonery zużyte powyżej ustalonego limitu pokrycia. W ofercie DKS łatwo skalkulować cenę druku książki kolorowej, a pomaga w tym dodatkowe oprogramowanie umożliwiające wycenę jeszcze przed drukiem konkretnej pracy z uwzględnieniem formatu i pokrycia strony obrazem kolorowym.
Rozliczenie zależne od kilku różnych formatów
To drugie udogodnienie w umowach serwisowych DKS. Tradycyjne rozliczenie, najczęściej stosowane, to opłata za „klik”, gdzie występuje jedna cena dla wszystkich formatów (mało atrakcyjne w przypadku druku publikacji książkowych w formatach B) lub osobne rozliczenie za formaty A4 i A3 (także mało atrakcyjne dla formatów B). DKS w swoich kontraktach poszedł dalej i proponuje rozliczenie zależne od kilku formatów, gdzie jako format wyjściowy może być użyty popularny w druku dziełowym format B4 brutto. W nowych urządzeniach monochromatycznych kontrakt może być zależny jednocześnie od czterech wielkości formatów, w przypadku urządzeń kolorowych od trzech, przy czym wspólnie z drukarnią można wybrać spośród dwóch wariantów, gdzie ma się kończyć format mały.
Osobna cena za długie wydruki
Wreszcie trzecia korzyść to umowa serwisowa dla urządzeń kolorowych z osobną ceną za długie wydruki – możliwe są wydruki do 1200 mm. W starszych modelach maszyn wydruki długie były rozliczane na zasadzie wielokrotności formatu wyjściowego (najczęściej A4). DKS już od kilku lat proponuje rozwiązania do druku okładek ze skrzydełkami czy oklejek dla oprawy twardej, jednak teraz także dla tych formatów może zaproponować elastyczne stawki rozliczane w systemie Total Billing Counter, gdzie cena jest zależna od formatu i pokrycia strony.
Elastyczne i korzystne dla drukarń umowy to powód, dla którego DKS obecnie obsługuje wiele drukarń uczelnianych i drukarń dziełowych.
Opracowano na podstawie materiałów firmy DKS