Nowa maszyna Varyflex F1 dla rynku flekso
6 Dec 2016 14:46
Od wystawy Labelexpo w 2001 roku, na której po raz pierwszy zaprezentowano maszynę Varyflex firmy Omet, linia tych maszyn zdobyła uznanie na rynku dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych.
Nowy model Varyflex F1 jest udoskonaloną i unowocześnioną wersją znanego modelu Varyflex. Jego premierowa prezentacja i testy produkcyjne miały miejsce w siedzibie producenta w Lecco w kwietniu 2007 podczas Dni Otwartych.
Varyflex F1 łączy w sobie zalety maszyn fleksograficznych Omet z najnowszymi technologiami i automatyzacją, szczególnie pod względem kontroli naprężenia przerabianych materiałów.
Konstruktorzy zadbali również o wygląd maszyny. Posiada ona nowy, elegancki design, co jest zasługą współpracy ze znanym włoskim projektantem. Dolna jej część może być zamknięta, wyposażona w otwierane osłony.
Zredukowana powierzchnia konstrukcyjna pozwala na instalację maszyny również w mniejszych pomieszczeniach.
Zmieniona, krótsza droga prowadzenia wstęgi, prowadzonej w dolnej części korpusu, umożliwia wygodniejszą pracę i zredukowanie strat materiałów przy rozruchu maszyny.
Innym korzystnym rozwiązaniem jest to, że kamery wideo zamontowane od frontu i z tyłu maszyny stanowią teraz część nowego pulpitu obsługi operatorskiej. Ten sposób zarządzania i przekazywania danych powoduje, że wszystkie produkowane na maszynie prace mogą być kontrolowane i zapisywane, z możliwością szybkiego ich odtworzenia lub wprowadzenia zmian.
Ustawienia registra bocznego są sterowane motorycznie, co redukuje czas przygotowania i poprawia jakość druku. Pozycja registra uzyskiwana jest automatycznie dzięki innowacyjnemu systemowi Vision 1 oraz automatycznej, wzdłużnej i poprzecznej kontroli registra. Elektroniczne pokrętło ułatwia i optymalizuje wzdłużne i poprzeczne ustawienia registra.
Jak wszystkie modele Omet, nowy Varyflex F1 charakteryzuje się konstrukcją modułową, która zapewnia wymienność zespołów drukowych i wykańczających, jak foliowanie/złocenie na zimno, odwijanie/nawijanie, laminowanie, druk od strony kleju bez użycia wałków odwracających porzez zastosowanie specjalnego przesuwnego mechanizmu górnego. Jednostki szlachetniania/wykańczania druku można umieszczać pomiędzy dowolnymi zespołami drukującymi w konfiguracji maszyny.
W zespołach drukujących maszyny Varyflex F1 można zastosować szybko wymienne jednostki rotograwiurowe razem z systemem suszącym i systemem kontroli elektrostatycznej ESA.
Maszyna wyposażona jest też w system kontroli naprężeń tzw. Multitension z cylindrami chłodzącymi, zapewniający stabilne prowadzenie wstęgi różnorodnych podłoży drukowych od cienkich folii o grubości 12 mikronów do kartonów o grubości 700 mikronów.
Varyflex F1 posiada również nowy, niezależny system kontroli sleevów drukujących. Każdy sleeve jest kontrolowany przez nowe, aktywowane elektronicznie silniki bezszczotkowe w celu zapewnienia maksymalnej precyzji i odpowiedniego czasu reakcji dla różnych formatów druku w zakresie od 12 do 33Ó. Nowe rozwiązanie systemu Quick Sleeve ułatwia wymianę sleevów na poduszce powietrznej i oszczędza czas w przypadku zmiany formatu lub pracy.
Maszyna jest wyposażona w system szybkiej wymiany wałka anilox i system kałamarza farbowego, z opcją przygotowywania pracy poza maszyną.
Varyflex F1 może być przystosowana do drukowania zarówno farbami UV, jak i wodnymi czy solwentowymi oraz wyposażona w odpowiednie systemy suszenia w kombinacji suszarek UV/gorącego powietrza/IR.
W zależności od potrzeb produkcji konfiguracja maszyny może uwzględniać w zakresie jednostek drukujących zespoły fleksograficzne, rotograwiury, sitodrukowe, foliowanie na gorąco i zimno Đ zespoły wymienne, instalowane w dowolnym miejscu linii drukującej.
Warte uwagi są również dodatkowe zespoły wykańczające instalowane w linii jak np. podwójny wykrojnik rotacyjny Twin-Cut czy też jednostka do insertowania hologramów Holo-King Foil.
Tylna sekcja maszyny Varyflex F1 została również zmodyfikowana i przebudowana w celu łatwiejszego dostępu.
Maszyna została zaprojektowana do zadrukowywania materiałów o maks. szerokości 420 mm, 520 mm i 670 mm, co poszerza rynek zleceń od wąskiej do średniej wstęgi.