Nowatorski projekt Arctic Paper Kostrzyn S.A.
18 Nov 2021 14:49

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Kostrzyńska papiernia nieustannie pracuje nad nowymi rozwiązaniami, wprowadzając na rynek innowacyjne papiery graficzne o najwyższych standardach jakości. Papiernia, położona w bliskim sąsiedztwie parku narodowego, ma wysokie ambicje w zakresie zrównoważonego rozwoju i w każdym z realizowanych projektów pamięta o zminimalizowaniu 

wpływu swojej działalności na środowisko. 

Obecnie, dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich, Arctic Paper Kostrzyn S.A. realizuje projekt „Opracowanie i wdrożenie technologii produkcji wysokogatunkowych papierów graficznych o zwiększonej nieprzezroczystości i sztywności zginania przy zmniejszonym udziale włókien drewna przy pomocy polimerowego crosslinker’a”. 

Innowacja w skali kraju

Celem projektu jest stworzenie produktu przełomowego w skali kraju, spełniającego wysokie oczekiwania użytkowników. Papier wyprodukowany na etapie końcowym będzie wytwarzany przy zmniejszonym udziale włókien drewna – celulozę zastąpi węglan wapnia. Pozwoli to uzyskać m.in. wyższą nieprzezroczystość i lepszą drukowność. 

Doskonały rezultat

Produkcja nowego papieru wiąże się z oszczędnością cennego surowca drzewnego oraz redukcją energii cieplnej w procesie suszenia. Jest to rozwiązanie nie tylko przyjazne środowisku, ale także zakładające niższe koszty produkcji. Realizacja projektu rozpoczęła się 2 grudnia 2019 r., a jego zakończenie planowane jest na 1 grudnia 2022 r. Pod koniec marca br. papiernia zakończyła etap badań przemysłowych. Pozytywne wyniki osiągnięte przez zespół badawczy pozwoliły na wejście w fazę kluczową projektu: prace rozwojowe potrwają do końca listopada 2022 roku. Ostatni etap projektu przewiduje produkcję prototypowych papierów graficznych o gramaturach 60-80 g/m2. Zakończenie prac uwieńczy pojawienie się w ofercie oryginalnego produktu o szczególnych parametrach. Głównymi odbiorcami rezultatów projektu będą przetwórcy, wydawnictwa książkowe i drukarnie. 

Wsparcie z funduszy Unii Europejskiej 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2021. Projekt realizowany w ramach konkursu numer 2/1.1.1/2019 Szybka Ścieżka ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. 

Całkowity koszt realizacji projektu: 40 278 582,34 zł. 

Kwota dofinansowania z EFRR: 16 392 068,30 zł. 

Numer umowy o dofinansowanie: POIR. 01.01.01-00-0272/19-00.

Artykuł sponsorowany