Nowe funkcje systemu MIS Cicero w Arka-Druk
20 Feb 2024 10:53

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Arka-Druk to renomowany polski producent opakowań. Firma istnieje na rynku od 2000 r. i od prawie ćwierćwiecza rzetelnie i sumiennie realizuje zamówienia klientów. Zdobyte doświadczenie, wdrożone najnowocześniejsze technologie i systemy produkcji pozwoliły jej osiągnąć pozycję jednego z czołowych producentów opakowań jednostkowych w Polsce.

Firma specjalizuje się w produkcji opakowań kartonowych klasy premium. Większość jej klientów stanowią odbiorcy z branż farmaceutycznej, kosmetycznej oraz spożywczej. Jej nadrzędnym celem jest stały rozwój i osiągnięcie statusu jednego z najlepszych europejskich producentów opakowań. Za deklaracjami „utrzymania pozycji lidera innowacyjności w produkcji i projektowaniu opakowań i wyniesienia satysfakcji klientów na nieosiągalny dla innych firm poziom” idą więc niezbędne inwestycje. W 2015 r. zainwestowała w nowoczesną pełnoformatową maszynę do druku offsetowego. Przy okazji wdrożyła również zaawansowany system MIS stworzony przez czeską firmę Cicero Stapro Group, stawiając nacisk na usprawnienie procesu ofertowania i planowania oraz dodatkowo na moduł zbierania danych. Inwestycja została częściowo sfinansowana ze środków unijnych w ramach projektu „Zakup innowacyjnych maszyn drukarskich oraz oprogramowania kluczem do zwiększenia pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstwa Arka-Druk”.

Nowe funkcjonalności

Niedawno Arka-Druk zdecydowała się na rozszerzenie systemu MIS o nowe funkcjonalności (z których część nie była dostępna w momencie instalacji w 2015 r.). Jak wspomina Artur Bach, prezes Arka-Druk, nowy projekt: miał na celu wzmocnienie pozycji firmy w branży oraz wzrost innowacyjności poprzez wprowadzenie na rynek nowatorskiego produktu w postaci opakowania Nano Protection Box, charakteryzującego się oddziaływaniem antybakteryjnym i antygrzybicznym.

MIS Cicero to sztandarowy produkt firmy Cicero Stapro Group. To kompleksowe rozwiązanie umożliwiające pełną kontrolę działalności prowadzonej przez przedsiębiorstwo poligraficzne, na ścieżce od składania zapytań ofertowych, przez kalkulację, opracowanie zlecenia pod kątem technologicznym, zbieranie danych z produkcji, podgląd wydajności maszyn, optymalizację zapasów magazynowych, zarządzanie logistyką, fakturowanie, ekspedycję gotowych produktów, aż po analizę poprodukcyjną. Jak podkreśla Maciej

Goderski z Cicero, to rozwiązanie tworzone de facto przez poligrafów, bowiem większość konsultantów pracujących przy tworzeniu MIS to poligrafowie z doświadczenia lub wykształcenia. Wiemy, o czym mówimy, jesteśmy w stanie merytorycznie rozmawiać z potencjalnymi klientami o ich potrzebach, bez konieczności tłumaczenia nam zasad produkcji poligraficznej – podkreśla.

Efektywna współpraca

Artur Bach wyjaśnia, że decyzja o rozszerzeniu systemu MIS o kolejne funkcjonalności to przede wszystkim efekt właściwie wykonanej analizy przedwdrożeniowej i szero- kiego spojrzenia na procesy biznesowe i produkcyjne konsultantów firmy Cicero. Doświadczenie, które zdobyli na polskim rynku poligraficznym, a przede wszystkim znajomość naszej organizacji, pozwoliła im przedstawić wiarygodny i kompleksowy plan rozwoju systemu skrojony pod specyfikę naszej pracy i zleceń pozyskiwanych z rynku.

Maciej Goderski z Cicero również zwraca uwagę na doskonałą współpracę obu stron przy przygotowywaniu systemu. Arka-Druk miała jasny obraz swoich potrzeb i zaproponowała dodatkowe, autorskie rozwiązania, takie jak portal webowy zapewniający dostęp – i klientom, i własnym handlowcom – do szeregu funkcjonalności, np. składania zapytań, kalkulacji, podglądu stanów magazynowych Arka-Druk, sprawdzania dokumentów przewozowych czy pobierania faktur, wszystko to w celu uproszczenia i skrócenia czasu obsługi.

Jakie są efekty tych wspólnych wysiłków? Najistotniejszym usprawnieniem jest zwiększenie automatyzacji procesu, które pozwala nam skrócić czas przejścia zlecenia i zmniejszyć prawdopodobieństwo błędów. Kolejną znaczącą zmianą jest indywidualne podejście do kalkulacji produktu, dzięki któremu jesteśmy w stanie przygotować precyzyjną kalkulację. Nie możemy zapomnieć o pełnej automatyzacji w zakresie zbierania danych, która w czasie postępujących podwyżek daje nam mnóstwo ważnych danych do analizy finansowej – mówi Artur Bach. Podkreśla również, że to nie jest ostatnie słowo jego firmy na drodze do automatyzacji produkcji: Siłą organizacji, pozwalającą w ostatnim okresie na uzyskanie przewagi konkurencyjnej, są działania związane z doskonaleniem technologii procesu produkcji opakowań. Mając to na uwadze, w przyszłości chcemy wdrażać coraz to nowsze rozwiązania podnoszące stopień automatyzacji, wydajność i poprawiające właściwości użytkowe poszczególnych wyrobów.

Tomasz Krawczak