Nowe maszyny do laminowania na gorąco oraz folie z Emergrafu
6 Dec 2016 14:45
O maszynach do laminowania na gorąco czeskiego producenta - firmy Komfi pisaliśmy już niejednokrotnie na łamach Poligrafiki. Znane są one doskonale drukarzom od pięciu lat. Szczególnie popularne modele to automat półformatowy Delta, pełnoformatowy Sagitta oraz półautomat Junior.
Emergraf - oficjalny polski przedstawiciel firmy - zainstalował w Polsce ponad 30 tego typu maszyn (ostatnio w Drukarni Narodowej w Krakowie), a kolejne zamówione urządzenia instalowane będą pod koniec maja. Niewątpliwymi zaletami zarówno Delty, jak i Sagitty są wysoka jakość wykonania tych maszyn, niezawodność, łatwość przestawiania formatu oraz to, że można na nich foliować bardzo trudne i wymagające prace. Za tym wszystkim niestety szła cena. Nie była ona wygórowana (w porównaniu z zachodnimi konkurentami), niemniej dla wielu polskich drukarń zbyt wysoka.
Producent, wychodząc naprzeciw klientom poszukującym maszyny tańszej, ale również niezawodnej i trwałej, postanowił wdrożyć do produkcji kilka nowych modeli. Pierwszym z nich, prezentowanym już na tegorocznych targach Ipex, jest półautomat Aspira. Maszyna może laminować arkusze do formatu B2. Standardowo arkusze podawane są ręcznie na pas transmisyjny, natomiast zakładka ustalana jest automatycznie (regulowana elektronicznie z panelu sterującego). Jest to bardzo istotne, albowiem prędkość mechaniczna maszyny to 15 m/min. Na maszynach ręcznych przy większej prędkości utrzymanie stałej zakładki (rzędu 6-8 mm) jest bardzo trudne i aby zrobić to dokładnie, trzeba zredukować prędkość maszyny (do 7-8 m/min), co wpływa niekorzystnie na wydajność. Tutaj dzięki zastosowaniu automatycznej mierzycy można pracować na maszynie z pełną wydajnością zachowując precyzję przy podawaniu arkuszy. Cylinder laminujący podobnie jak w innych modelach tego producenta ogrzewany jest elektrycznie. Maksymalny nacisk wałka wynosi 1,6 T, co pozwala na laminowanie nawet bardzo trudnych prac. Separator jest skonstruowany podobnie jak w maszynie Delta.
Większą siostrą Aspiry jest Aspira 76, która pod względem rozwiązań konstrukcyjnych jest identyczna jak Aspira, różni się jedynie formatem. Aspira 76 jest przystosowana do laminowania arkuszy o maks. formacie 76x106 cm.
Rozbudowaną odmianą Aspiry jest automat Amiga; to Aspira wyposażona w samonakładacz.
Tak więc obecnie firma ma w swojej ofercie maszyny tańsze niż Sagitta i Delta. Prędkość robocza jest co prawda niższa, ale 15 m/min dla większości drukarń na własne potrzeby w zupełności wystarcza. Jesteśmy przekonani, że Aspira i Amiga, tak jak inne produkty tego producenta, znajdą uznanie wśród polskich drukarzy.
O końcowym rezultacie laminacji nie decyduje wyłącznie maszyna. Istotnym czynnikiem jest również folia. Mimo że na pierwszy rzut oka wszystkie folie są do siebie podobne, to jednak różnice występują w strukturze samego nośnika oraz w rodzaju zastosowanego kleju. Emergraf proponuje dwa rodzaje folii: podstawową o nazwie handlowej FK, o grubości 25 mikronów dla folii błyszczącej i 28 mikronów dla matu, oraz wysokiej jakości Emergraf o grubościach odpowiednio 26 mikronów dla błysku i 28 dla matu. Zaletą tej pierwszej jest niska cena, natomiast druga dedykowana jest dla zakładów, które posiadają maszyny ręczne z mechanicznym (najczęściej sprężynowym) dociskiem, ponieważ folia Emergraf charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża i zalecana jest również do trudnych, intensywnie zadrukowanych prac.
Artykuł sponsorowany