Nowe możliwości dzięki automatyzacji
6 Dec 2016 14:59
W odpowiedzi na potrzebę realizowania bardziej zróżnicowanej i efektywnej kosztowo produkcji powstał nowy model maszyny Goss do produkcji gazetowej – Magnum Compact. Charakteryzują go niewielka wysokość – 2,2 m, jednopoziomowa konstrukcja oraz automatyczna zmiana płyt w standardzie. Znajduje on zastosowanie również w produkcji książek oraz druków komercyjnych, zarówno w bardzo niskich, jak i wysokich nakładach.
Automatyzację oraz wydajność zaczerpnęliśmy z wysokonakładowych maszyn – takich jak Uniliner i Colorliner CPS o podwójnej i potrójnej szerokości – i umieściliśmy w bardziej elastycznej platformie o pojedynczej szerokości, koncentrując się na utrzymaniu powtarzalności oraz łatwości obsługi, z których słyną nasze modele Community/Magnum – wyjaśnia Leonardo Clavijo, sales manager w Goss International. – Wykorzystanie platformy Community/Magnum i dodanie automatycznej zmiany płyt oraz innych funkcjonalnych automatyzacji czyni Magnum Compact najbardziej zautomatyzowaną maszyną o pojedynczej szerokości na rynku.
Autoplate, czyli funkcja automatycznej zmiany płyt pozwala na zrealizowanie tego procesu w czasie krótszym niż 5 minut (zaledwie 30 sekund na płytę). Przyjęło się, że kompletna automatyczna zmiana płyt jest usprawiedliwiona wyłącznie w wysokonakładowych maszynach gazetowych o podwójnej szerokości – uważa Leonardo Clavijo. – To stwierdzenie jest już nieaktualne – wydajność jest obecnie kwestią kluczową w przypadku nakładów każdej wielkości. Przez dekady doświadczeń z technologią Autoplate stworzyliśmy prosty, efektywny kosztowo system, który skraca czas narządu i pozwala zaoszczędzić pracę operatora także w sektorze maszyn o pojedynczej szerokości wstęgi.
Kolejne ważne kwestie to prostota i niewielki koszt użytkowania maszyny. Jest ona nie tylko stosunkowo niska (2,2 m), ale również jednopoziomowa, co znacząco usprawnia bieżącą obsługę i ułatwia dostęp do obciągów, walców gumowych i duktorów farbowych.
Rywal dla cyfry?
Koncentrując się na trzech najbardziej znaczących czynnikach wpływających na koszt egzemplarza, czyli na obsłudze, materiałach eksploatacyjnych oraz stopniu wykorzystania maszyny, Magnum Compact celuje w poprawę efektywności przede wszystkim w niskich nakładach. Firma Goss promuje ten model jako konkurencyjny już dla nakładów rzędu 500-1000 egz., co czyni z niego rywala dla technologii cyfrowej. Sektor gazetowy jak dotychczas nie wykorzystywał zbyt szeroko technologii cyfrowej, dlaczego więc Goss zainteresował się tym segmentem rynku? Technologia inkjetowa sprawdza się świetnie w druku zmiennych danych, jednak pomimo znaczących udoskonaleń wciąż cechuje ją wyższy koszt pojedynczego egzemplarza, niż rynek jest skłonny za niego zapłacić – uważa Leonardo Clavijo. – Maszyna Magnum Compact obniża punkt opłacalności do poniżej 1000 egz. przez znaczącą redukcję czasu narządu, więc pozwala drukarzom na przystosowanie się do aktualnych trendów i oferowanie zarówno niskich, średnich, jak i wysokich nakładów w atrakcyjnej cenie. Papier jest zawsze znaczącym czynnikiem – Magnum Compact poradzi sobie zarówno ze standardowym, niedrogim papierem gazetowym, jak i powlekanymi podłożami wyższej jakości. Kolejna ważna kwestia to produktywność – prędkość maksymalna maszyny sięga 50 tys. egz./h, a więc nakład typowej gazety o wysokości 1000 egz. jest realizowany w czasie 4 minut, z uwzględnieniem narządu. Więcej zrealizowanych prac to większe możliwości generowania przychodu.
Globalnie i lokalnie
Zapytany o rynek docelowy dla nowej maszyny Magnum Compact, Leonardo Clavijo wskazuje, że ważniejsze niż geografia są oczekiwania drukarzy. Nowa platforma ze względu na swoją elastyczność sprawdzi się zarówno w przypadku wydań ogólnokrajowych, jak i lokalnych: Platformy Magnum i Community udowodniły już swoją skuteczność w obsłudze nakładów różnej wielkości; Magnum Compact pozwala dodatkowo efektywnie zagospodarować czas pomiędzy nakładami poszczególnych wydań głównych tytułów, przy wykorzystaniu tego samego lub nawet zredukowanego zespołu operatorów. Kompaktowa geometria maszyny pozwala na poprawę jakości druku, co czyni ją konkurencyjną również w produkcji wysokojakościowych książek, druków komercyjnych, magazynów czy produktów do mailingu bezpośredniego. Opcja heatset to kolejna wartość dodana.
Leonardo Clavijo wskazuje również, że proces automatycznej wymiany płyt nie powoduje ich uszkodzenia, w związku z czym mogą one być wykorzystane ponownie. Jest to szczególnie istotne w przypadku drukowania książek oraz w sytuacji przerywania długiego nakładu w celu zrealizowania kilku pilnych, krótkich serii. Firma Goss oferuje również narzędzia pozwalające na efektywną kosztowo wersjonizację lokalną np. sekcji informacyjnej czy sportowej. Czas narządu skrócony o 90 proc. czyni Magnum Compact maszyną o unikalnych możliwościach – podsumowuje Leonardo Clavijo. AN