Drukowanie fleksograficzne z wysokš jakociš na podłożach, które majš rozmaitš szorstkoć, obróbkę powierzchni i zdolnoć do absorpcji, a jednoczenie sš zadrukowywane różnymi farbami, wymaga różnorodnych płyt fotopolimerowych, niezależnie od tego, czy sš one nawietlane tradycyjnie, czy cyfrowo. Istotna jest przy tym podstawowa zasada: im bardziej szorstkie i miękkie jest podłoże drukowe, tym mniejsza powinna być twardoć płyty. Właciwoci płyty majš też wpływ na przeniesienie farby i stopień pokrycia powierzchni, a także na zachowanie się podczas drukowania i na osišgane nakłady.
Nie ma oczywicie uniwersalnej płyty, która jednoczenie spełniałaby wszystkie wymagania, istnieje jednak wiele ăkompromisowychÓ płyt, gdyż ich właciwoci mogš się na siebie nakładać w odniesieniu do ich zachowania się w czasie drukowania w zależnoci od warunków, np. od farb i podłoża drukowego.
Oczywicie zachowanie się płyty to tylko jedno zagadnienie przy dšżeniu do oczekiwanego rezultatu drukowania; trzeba także uwzględnić takie parametry, jak farby, wałki rastrowe i warunki techniczne zależne od maszyny drukujšcej.
Nowy program płyt Nyloflex
Znane od lat typy płyt FAR, FAE i FAH, charakteryzujšce się szerokim zakresem zastosowania i cieszšce się uznaniem na rynku, zostały uzupełnione nowš generacjš płyt FAC-X, ART i ACE. Nowe typy rozszerzajš zastosowanie płyt BASF we fleksografii także o trudne do zadrukowania podłoża o wysokiej szorstkoci i farby na bazie wody (tektura falista, papierowe worki itp.).
Przy zadrukowywaniu tektury falistej z różnymi strukturami fal i powierzchni sprawdził się typ FAC-X z twardociš 32Ą Shore i jest obecnie uznawany za płytę o bezproblemowej obróbce oraz klarownym przenoszeniu farb.
Gdy przed kilku laty przeważały gruboci płyt 5,50 i 4,70 mm, to obecnie istnieje tendencja do stosowania płyt cieńszych: od 2,54 do 3,94 mm. Reprezentuje je wersja płyt digiflex. W powišzaniu z odpowiednimi ciliwymi podkładami osišga się doskonałe rezultaty przy drukowaniu wielobarwnym, także przy wysokich nakładach.
Przy zadrukowywaniu tektury falistej można uniknšć powstawania trappingu (zakłócenia barw przy nadrukowywaniu na siebie większej iloci farb) przez zastosowanie odpowiedniej kolejnoci drukowania (nie żółty jako pierwszy!) i przy użyciu cienkich płyt.
Do cyfrowego obrazowania sš dostępne płyty w formatach do 1270 x 2030 mm z wysokš jakociš obrazowania.
Nowociš w programie nyloflex jest płyta ART o twardoci 40Ą, której twardoć przy gruboci klisz 2,84-1,14 mm wzrasta do 48-73Ą Shore. Płyta ta odznacza się szybkš obróbkš oraz szczególnie czystym przenoszeniem farb na szorstkie podłoża, jak kartony, opakowania zbiorcze do papierosów czy kopert.
Przy zadrukowywaniu papierów do póniejszego produkowania opakowań z tektury falistej płyta ta jest prawie uniwersalna do stosowania na różnych papierach. Kreski i płaszczyzny sš czysto drukowane przy niewielkim docisku. Jednoczenie drukowany raster wykazuje niewielki przyrost punktu. Równomierne drukowanie drobnych linii na całej szerokoci druku do 1320 mm wskazuje na prawidłowe dobranie twardoci. Zbyt twarde płyty podwyższałyby efekt rozgniatania na krawędziach drobnych elementów. Im lepsze przeniesienie farby, tym mniejszy docisk i bardziej jednorodne krycie.
Także w zakresie drukowania opakowań do napojów farbami UV osišga się wysokie prędkoci przy doskonałym kryciu. Płyta ART jest też oferowana jako typ ART digiflex II z przeznaczeniem do cyfrowego obrazowania.
Rosnš wymagania stawiane drukowaniu rastra i pełnych płaszczyzn na twardych i mało deformujšcych się podłożach, jak tworzywa czy aluminium. Wskutek tego wymagane sš jeszcze twardsze płyty względnie systemy płyt z odpowiednimi podkładami. Im twardsza płyta, tym ważniejszy jest podkład. Do płyt w górnym zakresie twardoci zalicza się nowš płytę ACE o twardoci 62Ą Shore, majšcš także swš cyfrowš odmianę Đ ACE digiflex II.
Ważnš cechš płyt ACE jest ich szybka obróbka (przy gruboci 1,14 mm trwa ona nie dłużej niż 80 min przy założeniu, że odbywa się w urzšdzeniach nyloflex), wšskie tolerancje gruboci (do 15 ľm) i klarowne przeniesienie barw.
Na wielu podłożach (karton, folia, aluminium) wyniki drukowania wyrażone pokryciem powierzchni i reprodukcjš rastrowanych obrazów sš bardzo przekonujšce. Także otwarte elementy negatywowe przy drukowaniu pudełek oraz druków do produkcji tektury falistej sš ważnymi cechami płyty ACE.
Płyty do farb UV
Na skutek podobnej struktury monomerów zawartych w płytach fotopolimerowych i farbach drukowych UV procesy dyfuzji w płytach mogš spowodować zmianę stanu, która ogólnie jest okrelana jako pęcznienie płyty. Na takie zachowanie się płyty majš także wpływ m.in. temperatura i skład chemiczny farby oraz czas drukowania.
Płyta nyloflex FAH, obrazowana analogowo lub cyfrowo, zapewnia dobrš odpornoć na farby UV.
W górnym zakresie twardoci (54Ą Shore) znajduje się także płyta nyloflex sprint, charakteryzujšca się krótkim czasem obróbki (do 45 min). Możliwoć szybkiego wykonania formy drukowej jest szczególnie ważna przy drukowaniu etykiet, gdzie nakłady malejš, a czas przygotowania produkcji musi być coraz krótszy. Płyta sprint (gruboć 1,14 mm) została opracowana do farb UV i nie wykazuje pęcznienia. Nadaje się ona doskonale do drukowania takich wyrobów, jak opakowania giętkie, opakowania do lekarstw i folie aluminiowe.
Generalnie przy drukowaniu farbami UV trzeba przestrzegać następujšcej zasady: najpierw przetestować farby i płyty, aby wybrać najlepszš kombinację, a dopiero potem rozpoczšć drukowanie.
Płyty na tuleje i do lakierowania
Jakoć drukowania jest jeszcze podwyższana przez zastosowanie technologii CtP wraz z tulejami, a więc przez bezporednie obrazowanie laserem płyty nałożonej na tuleję.
Ponad 90% zleceń we fleksografii jest dzi drukowanych z płyt nałożonych na tuleje. Bezszwowe tuleje sš wykorzystywane głównie do drukowania powtarzajšcych się motywów, jak tapety, wykładziny podłogowe, a szczególnie opakowania do kawy czy papierosów.
Firma BASF także oferuje płytę do wykonywania tulei bez końca. Jest to płyta nyloflex SL, zawierajšca czarnš warstwę DSL do cyfrowego obrazowania. Płyta ta, produkowana na bazie płyty ACE, zapewnia wysokš jakoć charakteryzujšcš tę płytę bazowš.
Technika fleksograficzna łšczy się z offsetowš w maszynach arkuszowych, gdzie do uszlachetniania druków w zespołach lakierujšcych stosowane sš odpowiednie płyty flekso jako formy lakierujšce.
Do stosowania przy lakierowaniu sš do dyspozycji płyty nylocoat: Seal F na noniku foliowym i Gold A na noniku aluminiowym. Szczególnie płyta Gold A zapewnia odpowiednie warunki do lakierowania miejscowego (wybiórczego) albo pełnymi płaszczyznami za pomocš lakierów dyspersyjnych lub UV bšd farbami złotymi.
Dzięki znajdujšcym się w programie produkcyjnym płytom nyloflex, digiflex i nylocoat można zadrukować technikš fleksograficznš prawie każde podłoże przy zastosowaniu rozmaitych farb. Do obróbki tych płyt firma BASF oferuje odpowiednie urzšdzenia.
Na podstawie artykułu dr Hartmuta Sandiga ăHochqualitativer Flexodruck fordert SystemlsungenÓ z ăFlexo+Tief-DruckÓ nr 3/2002 opracował ZZ