Ewolucja tuszy do druku cyfrowego przebiega podobnie jak każdych innych produktów. Powstają, adaptują się i odnoszą sukces do momentu, gdy jakiś nowy ich rodzaj nie spowoduje rozpoczęcia tego procesu od nowa. Powstanie nowych produktów oznacza większy wybór dla punktów druku (PSP), ale nie eliminuje używania starych typów tuszy. Okazuje się, ze w zależności od punktów druku, ich potrzeb i oferowanych usług wiele starszych tuszy w dalszym ciągu pozostaje najlepszym wyborem na dzisiejszym rynku.
Producenci wytwarzają więc ciągle szeroką gamę tuszy dla cyfrowego druku wielkoformatowego poczynając od rozpuszczalnikowych poprzez ekorozpuszczalnikowe, wodne zarówno pigmentowe, jak i barwnikowe, lateksowe aż po UV LED.
Przyczyna i skutek
Tusze lateksowe nadal wywierają pozytywny wpływ na zmiany zachodzące w przemyśle poligraficznym. Wysoka jakość druku i wszechstronność tuszy lateksowych pozwalają punktom druku na wykonywanie większej ilości prac, poszerzenie usług o nowe dochodowe aplikacje oraz skrócenie czasu dostaw, równocześnie eliminując problemy związane z tuszami ekorozpuszczalnikowymi. Z jedną drukarką lateksową punkt druku może wykonywać wiele usług poczynając od grafiki na samochody po tapety ścienne.
Jednak trzeba przyznać, że nie zaspokaja to wszystkich potrzeb PSP. Chociaż jakość druku jest bardzo dobra, to jednak sam proces sieciowania przez podgrzewanie jest o wiele bardziej skomplikowany niż wielu by sobie życzyło. Do sieciowania tuszu lateksowego niezbędna jest wysoka temperatura. Determinuje to nie tylko rodzaj stosowanych mediów, ale także ilość zużywanej do produkcji energii.
Lateksowe i wodne tusze inkjet wywarły silny wpływ na przemysł poligraficzny. Największym problemem dla tuszy wodnych jest wystarczająco szybkie usuwanie wody z wydrukowanego obrazu.
Tusze UV
Technologia UV LED wywodzi się z UV i wiele osób zadaje sobie pytanie, czy osiągnęła ona już swoje granice? Firma EFI wierzy, że ta ekscytująca technologia zmieni reguły gry na rynku druku wielkoformatowego. Drukarki z lampami UV LED wymagają mniej niż 25 proc. energii potrzebnej do sieciowania w porównaniu z lampami rtęciowymi. Możliwe jest także pojawienie się nowych tuszy w sektorze UV LED, ale nie wygląda na to, że będzie to nowa fala technologii.
Technologia UV LED stała się istotna dla przemysłu poligraficznego ze względu na możliwość drukowania na sztywnych podłożach. Chociaż urządzenia stosujące tę technologię są kosztowne, panuje powszechne przekonanie, że w tym segmencie rynku nastąpi obniżenie cen.
Aby to jednak nastąpiło, niektóre elementy systemu UV LED muszą zostać udoskonalone, a jednym z nich są lampy do sieciowania. Niektóre komercyjne maszyny wprowadzone na rynek w 2011 roku oferują już stosunkowo dużą szybkość drukowania w przeliczeniu na liczbę watów dostarczonej energii. Wiele lat minie, zanim zmniejszą się koszty produkcji drukarek UV LED i zwiększą się szybkość oraz jakość druku, ale technologia ta jest już dziś atrakcyjna dla wielu nabywców.
Wynika to z faktu, że jeśli chodzi o postęp w tej technologii, znajdujemy się dopiero na początku drogi rozwoju. Nie tylko będzie się ona w dalszym ciągu udoskonalać, ale innowacyjne PSP nadal będą wynajdywały nowe materiały do druku przy użyciu tej technologii.
Wszystkie nowe aplikacje wprowadzone w ub.r. w przemyśle poligraficznym były możliwe dzięki systemom UV LED. PSP zaczy-nają stosować tę technologię do cyfrowego druku opakowań i prototypów ze względu na uniwersalność urządzeń, ich zdolność do szybkiego suszenia oraz krótki okres pomiędzy złożeniem zamówienia i jego realizacją.
Wypróbowane tusze rozpuszczalnikowe i wodne
Wprowadzenie technologii UV LED i tuszy lateksowych spowodowało, że wielu fachowców zaczęło się zastanawiać nad tym, czy zanika druk tuszami rozpuszczalnikowymi i wodnymi. Nie jest to jednak prawda.
Druk tuszami wodnymi nadal zapewnia najwyższą jakość grafiki i stanowi właściwy wybór dla proofingu, dzieł sztuki i fotografii. Druk rozpuszczalnikowy jest nadal ekonomicznym rozwiązaniem dającym grafikę o dużej odporności na warunki zewnętrzne dla bill-boardów i niskokosztowych banerów. O zainteresowaniu nim świadczy ilość drukarek i tuszy wprowadzanych na rynek.
Epson wzmocnił swoją pozycję w dziedzinie rozpuszczalnikowych tuszy debiutując nową serią tuszy UltraChrome GS2 dla swojej drukarki SureColor S30670. Nowy zestaw zapewnia praktycznie brak zapachu, nie zawiera niklu oraz jest mniej szkodliwy dla środowiska, a tym samym praktycznie eliminuje potrzebę oczyszczania powietrza i jego wentylacji. W odróżnieniu od oryginalnego zestawu tuszy GS UltraChrome, nowy produkt oferuje ulepszony kolor żółty, który powszechnie płowieje jako pierwszy. Nowy tusz żółty posiada trwałość do trzech lat na nielaminowanej grafice eksponowanej w warunkach zewnętrznych.
Tusze rozpuszczalnikowe nie są tak przyjazne dla środowiska naturalnego jak inne rodzaje tuszy, ale posiadają szereg istotnych zalet. Druk tuszami rozpuszczalnikowymi jest w dalszym ciągu najbardziej opłacalnym sposobem na produkcję kolorowej grafiki.
Tusze rozpuszczalnikowe firmy Inc-Infotech należącej do Seiko Instruments USA są ciągle ulepszane w celu obniżenia ich szkodliwego działania na ludzkie zdrowie oraz podwyższenia wytrzymałości. Tusz IX, który nie zawiera niebezpiecznych dla zdrowia składników zatruwających powietrze o angielskiej nazwie Hazardous Air Pollutant (HAP), pozwala na druk przy niskim poziomie zapachu. Stanowi on alternatywę dla lateksowych tuszy rozpuszczalnikowych. Wygląda na to, że wolne od HAP tusze staną się nowym segmentem na
rynku, składającym się zarówno z lateksowych tuszy rozpuszczalnikowych, jak i tradycyjnych tuszy rozpuszczalnikowych.
Inny rozpuszczalnikowy produkt tej firmy to tusz GX 3M zapewniający niezrównaną trwałość przy eksponowaniu w warunkach zewnętrznych zarówno z laminowaniem, jak i bez niego, gdy drukuje się nim na mediach firmy 3M Commercial Graphics, która oferuje pełną gwarancję.
W dziedzinie wodnych tuszy firma Nuvous Ink wychodzi naprzeciw potrzebom rynku z tuszem AquaEpoxy, który oferuje wszystkie korzyści tuszy UV przy zwiększonej przyczepności i polepszonej ochronie środowiska naturalnego, czyli odnawialności. Nie wymaga on także dużej intensywności systemu lamp normalnie montowanych w drukarkach UV.
Do wodnych tuszy należą też tusze z sublimacją barwników, które otwierają przed PSP nową niszę rynkową, czyli druk na tkaninach. Aktualna fala zainteresowania drukiem na tekstyliach obejmuje bezpośredni druk tuszami sublimacyjnymi, unikalne aplikacje na tekstyliach oraz produkcję koszulek z nadrukiem.
Firma Gans Ink& Supply rozwinęła się w ostatnich trzech latach dzięki oferowaniu cyfrowego proofingu dla druku offsetowego dla klientów na całym świecie Dopasowuje ona bardzo dokładnie specyficzne kolory na wielkoformatowej drukarce inkjet z sublimacyjnymi zestawami tuszy PyroJET, które pasują do ich offsetowych sublimacyjnych zestawów tuszy PyroSCRIPT. Jest to wręcz rewolucyjne rozwiązanie dla każdej z firmy, która zmaga się z problemami dopasowania kolorów do maszyny drukującej, nadmiernej produkcji klisz oraz ilością czasu przeznaczonego na wykonanie właściwego dopasowania kolorów dla ich klientów.
Rozpuszczalnikowe, ekorozpuszczalnikowe oraz wodne tusze nadal są najważniejszymi technologiami w przemyśle poligraficznym, ponieważ zapewniają świetny obraz o wysokiej rozdzielczości. Niski koszt oraz udoskonalenia w dziedzinie stosowanych mediów i tuszy stwarzają tu w dalszym ciągu wielkie możliwości.
Wymiana sprzętu drukującego
PSP podążają za ewolucją tuszy poprzez dodawanie nowych drukarek lub modernizację starego sprzętu. Dodanie nowego urządzenia nie jest jednoznaczne z adaptacją całkowicie nowej technologii, ponieważ niektóre PSP nadal zakupują nowe wodne i rozpuszczalnikowe drukarki jako uzupełnienie ich aktualnego parku maszyn. Przemysł zaczął przyzwyczajać się do maszyn, których przewidywany okres życia wynosi pięć lat, co wymaga szybkiego zwrotu inwestycji, lecz z drugiej strony pozwala firmom na szybką adaptację do zmieniających się technologii.
Dodanie nowej drukarki oznacza możliwość oferowania nowych usług. Ewolucja tuszy jest powiązana ze zwiększoną ilością druku grafiki eksponowanej w pomieszczeniach wewnętrznych. Tusze UV drukują na całej gamie mediów, co pozwala na wiele nowych możliwości druku grafiki POP, która wcześniej nie mogła być wykonywana za pomocą tuszy rozpuszczalnikowych.
EFI oraz Epson zauważają, że klienci dodają nowe urządzenia częściowo ze względu na to, że dostrzegli korzyści wynikające z ich posiadania. Należą do nich zwiększona prędkość, większa gama kolorów, niższy koszt druku, zmniejszony zapach oraz więcej cech, które są poszukiwane przez tych, którzy chcą rozwijać swoje biznesy.
Alternatywą dla zakupu nowego urządzenia jest modernizacja starego. Oferta firmy Printer Evolution LLC wykorzystującej technologię Novus Imaging pozwala dostawcom druku na unowocześnienie starego sprzętu dzięki instalacji najnowszych technologii tuszy i głowic drukujących. Firma unowocześnia np. drukarki EFI Ultra Vu 3360 i Fabri Vu. Pozwala to na modernizację posiadanego sprzętu, który działa tak samo, a może nawet lepiej niż wprowadzane na rynek urządzenia, lecz przy znacznie niższych wydatkach. Pozwala to na bycie nadal konkurencyjnym na rynku.
Strategie rozwoju dla PSP
Wielu producentów sprzętu stara się zachęcać PSP do wymiany urządzeń drukujących, bez względu na to, czy są one rozpuszczalnikowe, czy nie. Założeniem jest zachęcenie dostawców druku do adaptowania nowszych, szybszych technologii, które oferują szerszą gamę kolorów i większą elastyczność w typach oferowanych aplikacji. Jeżeli planujemy zakup nowej drukarki, wysłuchajmy opinii producentów na temat oferowanego sprzętu.
Zadaniem PSP jest uczynienie wszystkiego, co tylko możliwe, aby pozostać konkurencyjnym i dochodowym. Jeżeli punkt druku spłacił już maszyny i biznes jest stabilny, powinien on dokonywać wymiany sprzętu, aby odnieść korzyści wynikające z posiadania nowych urządzeń z nowymi technologiami takie jak większa szybkość, gama kolorów i mniej zapachu. Stary sprzęt powinno się zastępować po trzech do siedmiu latach eksploatacji.
W segmencie wielkoformatowym istnieje zbyt wielki wybór technologii ekorozpuszczalnikowych, żeby nie można się było zdecydować na wymianę sprzętu. W punkcie druku posiadającym drukarkę węższą niż 254 cm (100 cali) rezygnacja z tuszy rozpuszczalnikowych eliminuje zastrzeżenia dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa personelu pracującego oraz codzienną i cotygodniową konserwację.
Dostawcy druku powinni przyjrzeć się swojej bazie klientów i zastanowić, z kim planują robić biznesy oraz w jaki sposób mogą się rozwijać. Doradza się PSP unowocześnianie sprzętu, gdy ma to sens dla nich, bądź w celu poszerzenia możliwości o druk na sztywnych mediach, produkcję prototypowych opakowań lub zwiększenie szybkości druku. W innych przypadkach doradza się wymianę urządzeń ze względu na wiek posiadanego sprzętu i jego mniejszą niezawodność.
Miejsce dla wszystkich
Każdy z typów tuszy znajduje swoją przestrzeń na rynku. Tusze rozpuszczalnikowe są najlepsze do druku grafiki eksponowanej w warunkach zewnętrznych, ponieważ ich gama kolorów i wytrzymałość są praktycznie nie do zastąpienia. Tusze ekorozpuszczalnikowe oferują zalety rozpuszczalnikowych na przyjaznym dla środowiska naturalnego poziomie. Tusze wodne zapewniają wysokiej jakości druk do zastosowań wewnętrznych, szczególnie w proofingu i druku fotograficznym. Tusze z sublimacją barwników pozwalają na wysokiej jakości druk na tkaninach. Tusze lateksowe stanowią ekoprzyjazną opcję tuszy wodnych z wytrzymałością oraz gamą kolorów rozpuszczalnikowych. Tusze UV oraz UV LED oferują możliwość stosowania szerokiej gamy mediów, szczególnie sztywnych, z szybszym czasem schnięcia i eliminacją niektórych etapów w procesie montowania.
Tak długo jak punkty druku będą kontynuować stosowanie tuszy rozpuszczalnikowych, wodnych, UV, lateksowych, tak długo będzie istniało na nie zapotrzebowanie. Prace badawczo-rozwojowe będą kontynuowane tak długo, jak długo będzie popyt na nowe ulepszone wersje tuszy. Każdy z tuszy znajdujących się w tym młodym przemyśle wywiera wpływ na pozostałe.
Istnieje ograniczona liczba kompozycji stosowanych chemikaliów i nie jest przypadkiem, że pewne tusze i ich cechy czasami wzajemnie nakładają się na siebie. Należy edukować PSP, które z tuszy najlepiej pasują do ich potrzeb i jak każdy typ tuszu działa. Sprzedawcy w tym sektorze kontynuują z sukcesem promowanie wszystkich zestawów tuszy, wskazując na właściwe aplikacje dla każdego z nich.
Opracował TG