Nowe rozwiązania dla wklęsłodruku arkuszowego
6 Dec 2016 14:55
Niemiecka firma H.C. Moog jako jedyny producent na świecie projektuje, buduje i sprzedaje wysokiej jakości arkuszowe maszyny wklęsłodrukowe. Niezależnie od tego, czy w produkcji opakowań, czy dla przemysłu farmaceutycznego, spirytusowego, spożywczego lub kosmetycznego bądź w zastosowaniu do drukowania zabezpieczeń – technika wklęsłodruku arkuszowego ma wiele możliwości technologicznych.
Wklęsłodruk może być wykorzystywany nie tylko do drukowania, lecz także do uszlachetniania: lakierowania, powlekania lub tłoczenia. Ta wszechstronność znajduje zastosowanie w najnowszej maszynie arkuszowej – 1TBR Compact. Jest ona bardzo dobrym uzupełnieniem dla drukarni, która chce wykorzystać różnorodne możliwości drukowania i uszlachetniania.
Maszyna 1TBR Compact to wszechstronne urządzenie do wysokojakościowego jedno- lub wielokolorowego wklęsłodruku arkuszowego oraz do wielu metod uszlachetniania. Odpowiada ona przede wszystkim ogólnej tendencji zmierzającej do taniego i zgodnego z ochroną środowiska produkowania opakowań w wysokim stopniu uszlachetnionych, w małych i średnich nakładach. Na tej maszynie mogą być zadrukowywane podłoża o gramaturze od 80 do 600 g/m2 w formacie do 740x1040 mm. Maksymalna prędkość maszyny wynosząca 12 000 ark./h zapewnia wysoką produktywność netto.
Na maszynie 1TBR Compact można wykonywać wielobarwne druki w kilku przejściach przez maszynę, a także uszlachetniać już zadrukowane arkusze (również te, które były drukowane inną techniką, np. offsetem) przez naniesienie lakieru i/lub różnego rodzaju tłoczenie. Wszechstronność tej maszyny charakteryzuje też możliwość stosowania lakierów i farb wklęsłodrukowych wodnych lub rozpuszczalnikowych, a także lakierów UV. Poza tym użytkownik może wybrać, czy w zależności od nakładu będą zastosowane tradycyjne cylindry, czy płyty fotopolimerowe do drukowania i tłoczenia.
Do suszenia często grubych warstw farb i lakierów maszyna Compact jest wyposażona w regulowane suszarki na gorące powietrze o wysokiej wydajności oraz w wymienne jednostki utwardzające UV. Inne możliwości to promienniki podczerwieni, zapewniające wraz z suszarkami na gorące powietrze optymalne suszenie farb czy lakierów wodnych.
Ta jednokolorowa maszyna wklęsłodrukowa nadaje się szczególnie do drukowania na papierze lub kartonie farbami metalicznymi (srebro, złoto, brąz) oraz farbami perłowymi przed następującą po tym dalszą obróbką arkuszy. Wklęsłodruk najbardziej nadaje się do drukowania tego rodzaju farbami, gdyż kałamarzyki farbowe mogą przyjąć znaczną ilość pigmentów tych farb, co umożliwia uzyskanie wysokiej jakości efektów. Wykonywanie poddruków lub nadrukowywanie na wierzchu tego rodzaju farb daje wiele interesujących efektów graficznych. Dzięki tym różnorodnym możliwościom uzyskania efektów metalicznych można zrezygnować z tłoczenia foliami metalicznymi lub z kupowania arkuszy metalizowanych, co znacznie obniża koszty.
Możliwości wysokojakościowego uszlachetniania w maszynie Compact rozszerza dodatkowo zadrukowywanie tzw. płynnym metalem. Ta nowa seria farb metalicznych UV Mira-Foil jest produkowana w postaci tonów srebrnych, złotych i miedzianych.
Dla wklęsłodruku arkuszowego szczególnie charakterystyczne jest równomierne nanoszenie kryjących i jednolitych powierzchni barwnych na różne podłoża drukowe. Na maszynie Compact można np. nakładać biel kryjącą na materiały powlekane aluminium bez konieczności dodatkowego suszenia. Tak naniesione powierzchnie można bez problemów uszlachetniać także innymi technikami.
Interesujące rezultaty można osiągnąć przy lakierowaniu pełnopłaszczyznowym lub miejscowym, gdyż struktura kałamarzyków na cylindrze formowym pozwala na naniesienie znacznie większej ilości lakieru niż przy pośrednich metodach drukowania. Przynosi to duże oszczędności kosztów.
Siłą arkuszowej maszyny wklęsłodrukowej jest tłoczenie strukturalne i wytwarzające rozmaite efekty. Dzięki większemu naprężeniu arkusza możliwe są różne warianty. Można tłoczyć większe
powierzchnie, a za pomocą cylindrów stalowych lub płyt tłoczących z tworzywa sztucznego tworzyć wzory da-jące niespotykane efekty. I tak np. branże kosmetyczna, tytoniowa i farmaceutyczna wykorzystują mikrotłoczenie na opakowaniach w celu ochrony przed „piractwem przemysłowym”. Jest to tłoczenie na głębokość 1/100 mm, normalnie niewidoczne, które można rozpoznać tylko za pomocą specjalnych przyrządów. Takie tłoczenie można też wykorzystać do nanoszenia kodów.
Koncepcja wszechstronnej maszyny 1 TRB Compact została uzupełniona o nową płytę drukową nyloprint WSA 52 Digital w powiązaniu z cylindrem do mocowania tych płyt oraz płyt do tłoczenia.
Płyta nyloprint WSA 52 Digital to pierwsza na świecie cyfrowa płyta fotopolimerowa przeznaczona do wklęsłodruku arkuszowego jako płyta drukowa. Cyfrowe tworzenie obrazu na tej płycie za pomocą lasera na podczerwień pozwala osiągnąć wysoką rozdzielczość do 10 160 dpi, co odpowiada gęstości rastra do 120 linii/cm. Znaczącą zaletą tej płyty jest duża zdolność do przenoszenia farby lub lakieru, która pozwala na uzyskanie klarownego obrazu z optymalnym pokryciem powierzchni. Inną zaletą jest szybkość przygotowania formy drukowej na tej płycie – zajmuje to zaledwie ok. 50 minut. Ten krótki czas przygotowania formy przyczynia się do tego, że geometrię kałamarzyków farbowych, a zarazem właściwości przenoszenia farby (np. ilość farby) można określić i odpowiednio dostosować do rodzaju zlecenia jeszcze przed rozpoczęciem drukowania. Wytrzymałość płyty na nakład wynosi 50 000-100 000 obrotów cylindra.
Nowa arkuszowa maszyna wklęsłodrukowa jest przeznaczona głównie do wysokojakościowego uszlachetniania druków w małych i średnich nakładach. W połączeniu ze światową nowością – płytą fotopolimerową jako formą drukową do wklęsłodruku – oraz z płytami fotopolimerowymi do tłoczenia i cylindrem do ich mocowania maszyna 1TBR Compact zapewnia nieznaną dotychczas paletę możliwości uszlachetniania, co pozwala na zaspokojenie niemal wszystkich wymagań klientów, szczególnie w odniesieniu do opakowań.
Na podstawie artykułu z „Flexo- und Tiefdruck” nr 4/2011 opracował ZZ