Nowe rozwiązania do produkcji etykiet IML i shrink sleeve
30 Aug 2019 13:16

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Holenderska firma Rietstack B.V. to tak jak Lesko Engineering producent dedykowanych rozwiązań w zakresie maszyn i urządzeń dla branży opakowaniowej. Polsko-holenderska współpraca rozwija się od ponad 10 lat, kiedy to pierwszy raz światło dzienne ujrzał wspólny projekt urządzenia do wykrawania, sortowania i odbioru etykiet IML. 

Od tego czasu rokrocznie produkowanych jest i instalowanych w różnych częściach globu od kilkunastu do kilkudziesięciu podobnych urządzeń będących owocem wspólnego działania. Firma Lesko Engineering odpowiada w tych projektach za część urządzenia, której zadaniem jest wykrawanie etykiet, natomiast w gestii jej holenderskiego partnera leży dostarczenie systemu do sortowania, odbioru i pakowania etykiet. Każdy jest odpowiedzialny za to, co potrafi robić najlepiej – mówi Leszek Seroczyński, właściciel Lesko Engineering. – Lesko korzystając z ponad 20-letniego doświadczenia w zakresie budowy maszyn sztancujących jest w stanie zaoferować niezawodny system do wykrawania w materiałach używanych do produkcji IML. Rietstack czuje się natomiast doskonale w systemach odbioru i pakowania trudnych materiałów dotkniętych problemem elektrostatyki. To właśnie specjalizacja przesądziła o podjęciu współpracy pomiędzy naszymi firmami. Zarówno Lesko Engineering, jak i Rietstack posiadają własne działy konstrukcyjne, dzięki czemu jesteśmy w stanie budować projekty, które w pełni odpowiadają potrzebom naszych klientów.

Branża opakowaniowa w zakresie etykiet IML oraz opakowań typu shrink sleeve odnotowuje w ostatnim czasie dynamiczny rozwój. W odpowiedzi na to firmy Lesko Engineering i Rietstack wdrożyły dwa zupełnie nowe i innowacyjne rozwiązania.

Pierwszym z nich jest maszyna do produkcji etykiet IML o długości ponad 1 metra. Zastosowany w maszynie cylinder magnetyczny o obwodzie ponad 1000 mm umożliwia produkcję etykiet o długości równej lub mniejszej niż 1 metr. Ze względu na masę cylindra magnetycznego przekraczającą 300 kg i wiążącą się z tym trudność w zakresie przezbrajania maszyny, zdecydowaliśmy się przystosować urządzenie do wykrawania etykiet o długości krótszej niż nominalny obwód zainstalowanego cylindra – mówi Patryk Piątek, kierownik działu R&D w Lesko Engineering. – Dzięki użyciu serwonapędów oraz autorskiego oprogramowania uzyskaliśmy efekt tożsamy ze znanymi w branży aplikacjami sztancowania semirotacyjnego. Nie jest to jednak rozwiązanie klasyczne, stosowane przez innych producentów – ta aplikacja to zupełna nowość w zakresie wykrawania bardzo długich etykiet.

Drugie rozwiązanie to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie klientów w zakresie opakowań typu shrink sleeve. Jest to kompaktowa maszyna służąca do wykrawania, nanoszenia perforacji i nawijania rękawa shrink sleeve z dużą prędkością wyposażona w urządzenie do prostowania wstęgi, dwie stacje sztancujące oraz system oscylacyjnego nawijania. Obecnie próżno szukać na rynku urządzenia tak kompaktowego i osiągającego podobne parametry pracy.

Nie boimy się nowych wyzwań – właśnie tego owocem są obie maszyny, o których rozmawiamy – mówi Kamil Seroczyński, opiekun marki w Lesko Engineering. – Od zawsze domeną naszej firmy było indywidualne podejście do klienta i chęć wewnętrznego rozwoju. Dzięki zespołowi naszych inżynierów oraz współpracy z kompetentnym i zaangażowanym partnerem z Holandii możemy zadowalać klientów na całym świecie urządzeniami naszej produkcji. Jestem przekonany o tym, że to nie jest nasze ostatnie słowo i jeszcze nieraz zaskoczymy branżę opakowań swoimi pomysłami.

Artykuł sponsorowany