Nowe rozwiązania z zakresu zarządzania procesami 
25 Feb 2021 13:44

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Podczas zeszłorocznego wydarzenia online, jakim był tydzień pokazów na żywo online i prezentacji ekspertów Innovation Week, Heidelberg przedstawił wiele nowych rozwiązań dotyczących różnych drukarń, w tym drukarń akcydensowych. Podczas Polish Prinect Users Day Heidelberg dał okazję do poszerzenia wiedzy na temat rozwiązań zarządzania procesami produkcyjnymi. 

Przede wszystkim Heidelberg jako jedyny producent po raz pierwszy zaprezentował możliwość stworzenia zautomatyzowanego przebiegu procesów produkcyjnych zaczynając od plików PDF i JDF aż po gotowe, ułożone w stos złamane arkusze. Sama oprawa ze względu na jej różne rodzaje i nieskończone możliwości pozostaje odrębnym zagadnieniem.

Moduł Prinect Production Manager umożliwia stworzenie krok po kroku całego łańcucha procesów w drukarni akcydensowej w ramach ucyfrowionego zintegrowanego systemu przepływu plików i danych dzięki szerokiemu, skalowalnemu zakresowi funkcji. Większości drukarń zapewnia to reorganizację i ekonomizację przepływu prac, a w przypadku niestabilnej sytuacji odnośnie do zleceń (vide COVID i zakłócony łańcuch dostaw oraz zamówień na rynku) pozwala zmniejszyć ryzyka. Takim rozwiązaniem dla nawet mniejszych firm będzie także m.in. Prinect Digital Front End (DFE) integrujący offsetowe maszyny drukarskie i systemy druku cyfrowego. Nowy tryb produkcyjny Digital Cluster jako nowa funkcja w Prinect DFE umożliwia kilku maszynom cyfrowym Versafire nowej generacji współdzielenie kolejki zadań, dzięki czemu rozdzielanie zadań może być optymalizowane. Tryb produkcyjny Digital Cluster to skalowalne rozwiązanie wymagające niewielkich inwestycji z góry w celu zwiększenia ilości produkcji cyfrowej z myślą o opłacalności.

Ścisła integracja druku offsetowego i cyfrowego pozwala decydować, która technika drukowania jest najbardziej ekonomiczna dla danego zlecenia i bieżącego obciążenia, aż do chwili, gdy rozpocznie się drukowanie. Nawet krótkie serie, które były wcześniej produkowane przy użyciu druku offsetowego, można bez problemu uzupełnić o nadruk cyfrowy. Operatorzy są zaznajomieni z sekwencją przepływu pracy i nie muszą się specjalizować ani zmieniać z innym operatorem. Zmniejszają się źródła błędów, rosną elastyczność i rentowność. 

Cyfrowy system planowania Prinect Scheduler pozwala rozplanować przychodzące zadania w optymalnej kolejności w oparciu o takie kryteria jak papier, kolorystyka i sposób złamywania. Naświetlanie płyt odbywa się w pełni automatycznie w odpowiedniej kolejności dzięki systemowi produkcyjnemu opartemu na sprawdzonych urządzeniach CtP Suprasetter. System Prinect optymalizuje kolejkę prac i przygotowywanie kolejnych kompletów płyt drukowych tak, aby zmiany ze zlecenia na zlecenie były jak najmniejsze. Program Prinect Scheduler wspiera obsługę, aby odpowiednie zlecenia były automatycznie ładowane bezpośrednio do pamięci maszyny drukarskiej odpowiednio do tego, co dzieje się w przygotowalni. Dotyczy to również informacji o miejscu przechowywania płyt. 

Oczywiście najnowsze rozwiązania takie jak w pełni zautomatyzowany system logistyki płyt drukarskich na maszynie offsetowej Plate to Unit pozwalają pójść dalej i zorganizować dostarczanie oraz usuwanie kompletów płyt na maszynie podczas całkowicie zautomatyzowanego procesu. Przy produkcji przemysłowej w krótkich seriach możemy wykonać od 10 do 20 zmian pracy na godzinę. Nowy system zmniejsza obciążenie operatora i zapewnia niezawodny, stabilny proces. Każda płyta ma swój własny identyfikator. Dzięki temu właściwa płyta zostaje dostarczona we właściwym czasie do właściwego zespołu drukującego. Ryzyko zagnieceń lub zarysowań płyty jest w pełni wyeliminowane. Proces jest bardziej stabilny i skraca się czas przestojów.

Kolejnym elementem rozwiązań z zakresu zarządzania procesami i ich wspomagania są wbudowane elementy systemu takie jak inteligentne systemy wspomagania. Tworzy to zupełnie nowy, spójny system nawigacji dla operatora maszyny i wpływa na zwiększenie wydajności produkcji. Nowe, opatentowane oprogramowanie organizuje i optymalizuje procesy narządzania, a odpowiednie oprogramowanie rozszerza funkcjonalność prowadzenia operatora poza sam proces narządu. Zapewnia operatorowi ciągłe informacje, aby uniknąć przerw na dodatkowe działania. Operator w odpowiednim czasie ma możliwość przejrzeć dane, zapoznać się z nadchodzącą sekwencją zmian i dostarczyć materiały, które nie są jeszcze dostępne. 

Na ekranie pulpitu operatora moduł Intelliguide zapewnia przejrzystość wszystkich procesów. Operator może dokładnie zweryfikować sytuację i upewnić się, czy potrzebna jest jego interwencja. Ma to ogromne znaczenie przy wielu zmianach płyt na zmianę i bardzo dużej liczbie zleceń. Nowością w ramach rozwiązań MIS jest wizualizacja stanu poszczególnych zespołów maszyny, dająca informację o tym, czy operator musi podjąć jakieś działania. 

Nowością jest również aplikacja Press Center Mobile informująca o stanie maszyny i realizowanych zleceniach w trybie zdalnym w czasie rzeczywistym. Operator może je wykorzystać np. podczas przygotowywania się do realizacji kolejnego zlecenia.

Niewątpliwie rozwiązaniem mającym znaczenie w całym systemie zarządzania produkcją MIS jest całkowicie przeprojektowany Prinect Press Center generacji 2020 z nowym systemem operacyjnym Speedmaster dla każdego modelu od SX 52 do XL 106. Zapewnia on funkcjonalność Push to Stop oraz interfejs Prinect Cloud. 

W przypadku cyfrowej ścieżki procesu drukowania dzięki wypróbowanemu i przetestowanemu systemowi Heidelberg Colour Management przestrzeń kolorów wykorzystywana przez system druku cyfrowego Versafire jest dopasowywana do arkusza drukowanego offsetowo. Technologia rastrowania jest identyczna. Otwiera to drzwi dla produkcji hybrydowych, w których na przykład niestandardowy i spersonalizowany tytuł jest drukowany cyfrowo, a strony z treścią są drukowane przy użyciu offsetu, a nawet w celu włączenia wstępnie zadrukowanych arkuszy offsetowych do produktu końcowego za pomocą Versafire.

Aby móc przejść do procesów introligatorskich ze stosem bezodpadowym, brama do sortowania niepoprawnych arkuszy została po raz pierwszy zintegrowana z maszyną drukującą z odwracaniem. Maszyna wykrywa złe arkusze i automatycznie je odrzuca. Odrzucone arkusze są natychmiast rozdrabniane i usuwane za pomocą urządzenia próżniowego. Arkusze są przesyłane bezobsługowym systemem transportowym do złamywarki Stahlfolder KH 82-P, która złamuje około 15 000 arkuszy na godzinę. Maszyna złamująca również pracuje w systemie Push to Stop i automatycznie wykrywa następną składkę po wydrukowanym kodzie kreskowym. Każda nowa składka jest rozpoznawana i automatycznie złamywana. W porównaniu z poprzednimi przepływami procesów eliminuje to łącznie sześć kroków, a także konieczność angażowania operatora. 

Opracowano na podstawie materiałów firmy Heidelberg