Na targach Labelexpo Europe 2017 w Brukseli firma Erhardt+Leimer zaprezentuje szeroką gamę innowacyjnych rozwiązań przeznaczonych dla przemysłu etykietowego. Na stoisku po raz pierwszy zostaną pokazane nowe rozwiązania: system prowadzenia wstęgi, wzmacniacz do pomiaru napięcia wstęgi oraz system do 100 proc. inspekcji.
Prowadzenie wstęgi precyzyjne i łatwe jak nigdy!
Nowy system prowadzenia wstęgi DR 2375 (rys. 1) z rodziny produktów ELGUIDER został opracowany z myślą o przemyśle etykietowym. Pierwszą istotną zmianą jest wyjątkowo łatwe wdrożenie urządzenia do eksploatacji. Specjalny kreator uruchamiania prowadzi operatora krok po kroku przez kolejne dodatkowe okna dialogowe, które należy wypełnić. Kluczowe parametry są wprowadzane w trakcie instalacji za pośrednictwem wyświetlacza dotykowego. Przebieg instalacji jest wizualizowany przed operatorem na wyświetlaczu w dokładnie taki sam sposób, jak widzi ją drukarz na prawdziwej maszynie.
Co więcej, zespół prowadzenia wstęgi jest dodatkowo bardziej kompaktowy od porównywalnych modeli dostępnych na rynku. Dzięki zintegrowanemu enkoderowi wartości absolutnej nie jest już konieczne przeprowadzanie przebiegów referencyjnych; dodatkowo gwarantuje on zapamiętanie obecnej pozycji w przypadku awarii zasilania. Wykorzystanie łożysk tocznych w miejsce łożysk ślizgowych skutecznie zapobiega efektowi stick-slip (drganiom ciernym powodowanym tarciem). Dodatkowo dławiki kablowe są zabezpieczone za pomocą zacisków odciążających, chroniących kable przed uszkodzeniami. Nowy system imponuje również pod względem kontroli dynamiki dzięki częstotliwości kontrolnej do 8 Hz.
Oprócz czujników podczerwieni oraz czujników ultradźwiękowych do kierowania wstęgą można wykorzystać również sensory linii druku FE 52 Color Line (rys. 2). Taki sensor posiada tryb migawki, co oznacza, że nie ma konieczności ciągłej widoczności linii prowadzącej na wstędze.
Jako opcjonalna istnieje również możliwość zintegrowania stołu do łączenia wstęgi z taśmami klejącymi oraz pneumatycznymi zaciskami do blokowania wstęgi.
Zawsze właściwe napięcie wstęgi
Kolejną nowością jest PA 62 (rys. 3), dwukanałowy wzmacniacz pomiarowy do łączenia każdego czujnika pomiarowego. PA 62 wyświetla nie tylko sygnał sumaryczny, ale także oddzielnie napięcie wstęgi po lewej i prawej stronie.
Urządzenie nie posiada żadnych fizycznych przycisków; przyciski służące do obsługi są wyświetlane na ekranie LCD tylko w chwilach, gdy są potrzebne. Poza obecnym napięciem wstęgi wskazuje on również krzywą trendu oraz ostrzega operatora o przekroczeniu limitów. Sygnały wejściowe i wyjściowe można konfigurować oddzielnie. Urządzenie oferuje również interfejs Ethernet do integracji procesów.
Prosta i sprawna 100 proc. inspekcja druku
SMARTSCAN to prosty i niedrogi system do inspekcji druku. W praktyce jest to system prawdziwie wielofunkcyjny: oprócz funkcji wideo wyposażonej w superszybki zoom umożliwia również 100 proc. inspekcję druku, a także wykrywanie brakujących etykiet i nieusuniętych ażurów. Jest przygotowany do inspekcji etykiet papierowych, transparentnych, a także błyszczących.
Użytkownik może wybierać spośród wielu potrzebnych funkcji lub łączyć je w bloki tworzące doskonały system do indywidualnych potrzeb.
Dzięki specjalnej koncepcji oświetlenia możliwe jest nie tylko niemal kompletne zautomatyzowanie procesu narządzania prac, ale także osiągnięcie wyjątkowo niezawodnego wykrywania defektów.
Prostotę tego rozwiązania podkreśla system sterowania wykorzystywany do jego obsługi, na który składa się szerokoekranowy monitor z funkcją ekranu dotykowego. W trakcie normalnej obsługi operator, po zmianie pracy, posługuje się z reguły tylko dwoma przyciskami do rozpoczęcia inspekcji: „Teach in image” – rozpoczynający kilkusekundową naukę systemu układu, kształtu etykiet, nadruków i innych parametrów wstęgi oraz druku, a następnie „Start inspection” – rozpoczynający proces 100 proc. inspekcji wstęgi.
Ponieważ moduł kamery jest umieszczony w kompaktowej obudowie, SMARTSCAN można łączyć bez problemów zarówno z istniejącymi maszynami drukującymi, jak i z urządzeniami wykorzystywanymi do obróbki po druku.
Niezawodne rozwiązanie do monitorowania wydruku
Nowoczesne maszyny drukujące zapewniają coraz większe prędkości drukowania oraz większą wydajność. Począwszy od prędkości drukowania na poziomie 30-50 m/min ocena jakości produktu może być dokonywana wizualnie tylko w ograniczonym zakresie. Wówczas zastosowanie znajduje system ELSCAN (rys. 4) wyposażony w opatentowaną technologię „dualView”, który wspiera proces drukowania od fazy narządzania do ukończenia pracy, nieustannie wyświetlając zadrukowaną wstęgę w najwyższej rozdzielczości oraz doskonałej jakości obrazu. Elementy wydruku, które decydują o jego jakości, takie jak
register oraz znaczniki kolorystyczne lub obszary o wyróżniającym się kolorze, są widoczne dla operatora w najwyższej rozdzielczości, a tym samym gwarantują najwyższą jakość produktu w sektorze druku etykiet i opakowań. System kamer – z dwiema 5-megapikselowymi kamerami do obserwacji w trybie szerokokątnym i telewizyjnym – umożliwia wolne od opóźnień cyfrowe zbliżanie obrazu za pomocą kółka myszy lub ekranu dotykowego. System można wyposażyć w różne systemy lamp błyskowych w zależności od powierzchni wstęgi, jaką chcemy zadrukować.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Graw