„Globalizacja”, „Wielka, Światowa Wioska”, „Nowe Technologie” to hasła pokazujące trendy w światowej gospodarce.
Dzisiaj już nikt nie zastanawia się, dlaczego przedsiębiorstwo poligraficzne powinno używać internetu; pytanie, jakie może się zrodzić, to do czego jeszcze można go wykorzystać? Doskonałe narzędzie komunikacji, jakim jest internet, praktycznie codziennie odkrywa nowe możliwości, pozwala dopasować sposób działania firmy do wymagań rynku, a często jest jej strategią.
Okazuje się, że w obecnym trudniejszym okresie, kiedy wszyscy myślą o szukaniu oszczędności, a jednocześnie muszą utrzymać swoich klientów, to właśnie usprawnienie produkcji, posiadanie pewnych unikalnych rozwiązań czy pewnych wartości dodanych może być kluczem do sukcesu. Warto więc zwrócić uwagę na rozwiązania oferujące możliwość znaczącego wzrostu wydajności, podniesienia standardu obsługi klientów czy tworzenia nowych unikalnych produktów.
Do niedawna widzieliśmy wyraźny podział na firmy specjalizujące się w poszczególnych rodzajach druku i obsługujące poszczególne segmenty rynku. Dziś firmy chcące zachować konkurencyjność zmuszone są do uzupełniania swojego parku maszynowego o nowe urządzenia, np. drukarnie offsetowe inwestują w druk cyfrowy. Specyfika sterowania urządzeniami CtP czy drukiem cyfrowym jest zupełnie inna, chcąc więc wydajnie zarządzać przepływem prac musimy mieć do tego odpowiednie rozwiązanie. Dla prawidłowego wykorzystania naturalnych cech druku cyfrowego (tj. krótkie cykle, mniejsze ekonomiczne nakłady czy personalizacja) kluczowe znaczenie mają pełna integracja z workflow, modułowość, możliwość składania zamówień przez internet, przesyłanie plików gotowych do wydruku czy wręcz obsługa kampanii marketingowych. Sukces w druku cyfrowym zależy w głównej mierze od poprawnej implementacji workflow.
Czym zatem jest workflow?
System workflow stanowi centralny punkt całej produkcji w drukarni.
Narzędzia, z jakich się składa, automatyzują i usprawniają procesy poligraficzne podczas druku przetwarzając pliki wejściowe (m.in. sprawdzanie, normalizacja) i tworząc gotowe pliki wyjściowe, które mogą byc wysyłane na dowolne urządzenie wyjściowe – ekran monitora, proofer, ploter, CtP czy cyfrową maszynę drukującą.
System ten kształtuje całą produkcję dzięki automatyzacji powtarzalnych ręcznie wykonywanych zadań, zarządza i kontroluje zasoby, jak również śledzi i zapisuje on-line wszystkie informacje związane z drukowaniem wszystkich prac.
Dzięki temu poprawiamy wydajność, łatwiej dopasowujemy się do potrzeb klientów i ostatecznie kształtujemy nowy poziom naszego biznesu.
Rzeczywistą wartość dobrego workflow można określić na podstawie stopnia automatyzacji, jaki oferuje, możliwości skalowania, integralności i elastyczności w połączeniu z innymi systemami używanymi w poligrafii. System taki musi więc posiadać odpowiednie certyfikaty nadawane przez odpowiednie organizacje świadczące o jego zgodności z najnowszymi formatami danych będących obecnie standardami. Dzięki temu istnieje możliwość łączenia różnych urządzeń i systemów (zgodnych z danymi standardami), jak również pełnej wymiany informacji i interakcji pomiędzy nimi, jak np. połączenie workflow z systemami MIS.
Nowoczesne systemy oferują narzędzia optymalizujące integrację, wydajność i automatyzację w połączonym środowisku produkcji konwencjonalnej i cyfrowej. Jego integralną częścią może być interfejs do obsługi cyfrowej maszyny drukującej zapewniający funkcjonalność specyficzną dla druku cyfrowego.
Wszechstronne narzędzia cyfrowego workflow
Taki moduł powinien być zaprojektowany z myślą o specyficznych wymaganiach druku cyfrowego takich jak większa liczba zleceń przy jednocześnie niższych nakładach niż w przypadku druku konwencjonalnego. Pomaga on użytkownikom w zwiększeniu wydajności realizowanej przez nich produkcji cyfrowej. Pojedynczy, sprawny interfejs umożliwia optymalne sterowanie procesem, a także filtrowanie, sortowanie i drukowanie napływających zleceń na wielu urządzeniach jednocześnie.
System workflow „Digital” zawiera zestaw narzędzi do cyfrowej produkcji, które pozwalają na większą automatyzację, sprawniejszą obsługę prac i oferują elastyczność niezbędną do wydajnego sterowania procesami drukowania. Są to np. narzędzia do intuicyjnego planowania zadań, zwiększające kontrolę i przegląd całej produkcji. Pozwalają one obsłudze na łatwe i szybkie kolejkowanie prac zgodnie z kryteriami produkcji takimi jak rodzaj podłoża, data realizacji, przewidywany czas produkcji i informacje dla klienta. Poprzez zintegrowany dwukierunkowy protokół JDF/JMF dedykowany maszynom cyfrowym system pozwala na bieżące śledzenie całej produkcji i tworzenie raportów o wykonywanych zleceniach.
System musi być kompatybilny z rynkowymi standardami w zakresie druku cyfrowego takimi jak PPML/VDX i VPS, umożliwiając zastosowanie narzędzi do personalizacji odpowiednich dla różnych maszyn drukujących, zawierających pełną specyfikację zleceń wg standardu JDF.
Rozwiązania Web-to-Print a system workflow
Posiadanie w firmie rozwiązania Web-to-Print zintegrowanego z systemem workflow umożliwia pełną automatyzację oraz całkowite wyeliminowanie procesów wykonywanych ręcznie – od zamówień składanych przez klienta na wykonanych pracach skończywszy. Chciałbym zwrócić szczególną uwagę na określenie Web-to-Print, które znacząco różni się od określenia Web-to-HotFolder powszechnie stosowanego i wykorzystywanego przez większość dostępnych systemów. Dzięki niemu otwieramy rzeczywiście naszą drukarnię i dajemy dostęp wręcz do maszyny drukującej poprzez internet. Może to być możliwe dzięki np. unikalnej technologii Rules Based Automation, gdzie śledzone są zdarzenia w systemie i na ich podstawie system sam decyduje, na której maszynie wydrukować pracę i w jaki sposób. Pełna integracja i komunikacja pomiędzy różnymi systemami internetowymi, np. do obsługi zamówień (tzw. sklepy internetowe) czy systemem do przetwarzania danych zmiennych „Variable Data Print” a cyfrowym workflow sprawia, że prace są sprawnie przetwarzane w całym procesie produkcyjnym i docierają do poszczególnych maszyn wyposażone w odpowiednią specyfikację.
Rozwiązania portalowe dla prepress
Bezpieczny portal internetowy działa w ramach wykorzystywanego przez drukarnię systemu workflow i pozwala na szybszą realizację zleceń poprzez umożliwienie użytkownikom przesyłania prac oraz zdalnego akceptowania ich do druku. Akceptacja odbywa się na plikach znormalizowanych, a prace mogą być zatwierdzane pod względem merytorycznym lub nawet kolorystycznym przy wykorzystaniu dodatkowych opcji, odpowiednich monitorów i narzędzi do kalibracji. Dzięki temu proces zatwierdzania jest niezwykle sprawny bez konieczności drukowania odbitek na papierze i przesyłania ich do klienta w celu akceptacji. Wskazane jest, aby wszystkie rozwiązania portalowe, z których korzysta dana drukarnia, posiadały jeden czytelny, łatwy w obsłudze interfejs.
Aby zwiększyć rozpoznawalność marki swoich przedsiębiorstw i klientów, niektóre z nich pozwalają np. definiować indywidualne elementy interfejsu użytkownika takie jak nagłówek, kolory i dane kontaktowe. Większe możliwości w zakresie personalizacji pozwalają klientom na oglądanie loga, terminologii i innych indywidualnych cech własnej firmy po zalogowaniu się na stronę danego portalu.
Liczne funkcje ułatwiają przeglądanie stron przed zatwierdzeniem, np. porównywanie wersji językowych lub poszczególnych wersji poprawek, nanoszenie adnotacji i oglądanie stron w różnych trybach, aby łatwiej rozpoznać poszukiwane elementy na stronie. Standardem jest możliwość oglądania danej strony przez kilka osób jednocześnie, jak również uruchomienia chatu w celu łatwiejszej komunikacji bez potrzeby wykonywania rozmowy telefonicznej.
Dodatkowe funkcje umożliwiają śledzenie wszystkich uwag i adnotacji dodanych do strony przez dowolną osobę przeglądającą z dowolnego miejsca na świecie. Są rozwiązania, które w prosty sposób pozwalają odszukać wszystkie błędy, jakie zostały wykryte przez workflow na etapie sprawdzania pliku przez „Advanced Preflight”.
Od strony administracyjnej zarządza się indywidualnymi interfejsami użytkowników. Definiują one zestaw praw użytkowników i określają zakres ich dostępu do portalu: jakie opcje są widoczne w interfejsie użytkownika, jakie zadania może on wykonać i do których zleceń czy stron ma dostęp lub nie. Funkcje takie dostarczają elastycznego narzędzia pozwalającego zdefiniować, w jaki sposób różni klienci i użytkownicy uczestniczą w procesie przeglądania, zatwierdzania prac, a tym samym i w całej produkcji.
Taki portal daje użytkownikom kontrolę nad informacjami o statusie zlecenia także poprzez e-mailowe powiadomienia o realizowanych zadaniach. Gdy na przykład użytkownik oczekuje wyłącznie informacji o tym, że praca została wgrana do systemu, wybierając tylko ten jeden komunikat nie będzie dostawał powiadomień o innych zadaniach, zmniejszając tym samym liczbę zbędnych e-maili w swojej skrzynce.
Wśród nowych funkcji rozwiązań portalowych znajdziemy m.in. opcję do przeglądania gotowego produktu po zrobieniu impozycji np. gotowego katalogu A4. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników można udostępnić opcję do zmiany stron w impozycji, jeśli te przesłane do drukarni były np. błędnie ponumerowane, a workflow wykonało całą impozycję automatycznie według pewnych reguł.
Bardziej rozbudowany zestaw funkcji takiego systemu przynosi szereg korzyści związanych z szybszą realizacją prac przy niższych kosztach i pomaga we wzmocnieniu relacji między wszystkimi stronami zaangażowanymi w proces produkcji prepress.
Automatyczna impozycja
Dzięki zintegrowanemu oprogramowaniu do tworzenia impozycji system workflow może automatycznie tworzyć impozycję z zestawu znormalizowanych pojedynczych stron bez ingerencji operatora.
Inteligentna funkcja „auto ganging”
Z nowych funkcji dostępnych w niektórych systemach workflow warto zwrócić uwagę na moduł do impozycji „auto ganging”. Bazując na wbudowanym programie do impozycji, system taki posiada możliwość tworzenia layoutów z listy plików zawierających prace. Użytkownik może określić kryteria wykorzystane przy podejmowaniu decyzji o tym, które zlecenia i kiedy mają zostać poddane impozycji. Wykorzystując foldery i inteligentny automatyczny ganging, system workflow może zaoszczędzić drukarzom setek godzin żmudnej pracy.
Technologie rastrowania nowej generacji
W systemach workflow stale wprowadza się nowe technologie rastrowania. Umożliwiają one użytkownikom konfigurowanie wielu parametrów rastrów AM, ale również FM, np. półtonów, świateł i cieni, w efekcie maksymalizując możliwości sprzętu prepress, maszyn drukujących, a także wykorzystania papieru, farby i materiałów eksploatacyjnych.
Stochastyczne i hybrydowe rastry na stałe są stosowane w produkcji akcydensowej, magazynowej, opakowaniowej i gazetowej.
Dashboard
Dzięki tej funkcji każda osoba w firmie może mieć dostęp i przez przeglądarkę internetową śledzić przebieg dowolnego zlecenia oraz jego aktualny status. Na przykład osoba z działu handlowego może więc zgrupować sobie prace klientów, za których jest odpowiedzialna i sprawdzić ich status na bieżąco. Jeśli dopisze adnotację czy uwagę, to automatycznie będzie miał do nich dostęp operator prepress, ale również będą one widoczne z poziomu „Prepress Portal”.
Kompatybilny z formatem JDF
Dobry system workflow wyposażony jest w funkcje umożliwiające jeszcze sprawniejszą komunikację i integrację ze standardem JDF. Dzięki połączeniu środowiska produkcji – workflow z systemami MIS i innymi rozwiązaniami możliwa jest prawidłowa kontrola i poprawa wydajności całego procesu produkcyjnego oraz optymalizacja biznesu.
Jak widać, omawiany temat dotyczący zdalnej komunikacji, integracji i automatyzacji w procesie produkcji jest bardzo złożony, ale poprawne wdrożenie potrzebnego rozwiązania jako spójnej całości może okazać się kluczowe dla odegrania znaczącej roli na trudnym rynku i rozwoju własnego biznesu w przyszłości.
Artykuł powstał na podstawie wewnętrznych materiałów źródłowych firmy Kodak na potrzeby VII Konferencji Poligraficznej Polskiej Izby Druku