Nowość firmy Heidelberg w zakresie produkcji etykiet
6 Dec 2016 14:53
Heidelberger Druckmaschinen AG rozszerzył swoje portfolio produktów o rozwiązanie do produkcji etykiet. Nowy Speedmaster XL 105-DD został zaprezentowany klientom w dniach 20-21 października br. podczas Print Media Center (PMC) Label Days w Wiesloch-Walldorf. Litery „DD” oznaczają die-cutting, czyli sztancowanie.
Ponad 150 gości z różnych krajów mogło się przekonać o zaletach nowego rozwiązania w trakcie pokazów praktycznych oraz prezentacji. Optymalnym zastosowaniem maszyny Speedmaster XL 105-DD jest produkcja etykiet – szczególnie obróbka różnych folii.
Heidelberg ma już w swojej ofercie dwa rozwiązania do sztancowania – sztance płaskie Varimatrix i Dymatrix. Obydwa są skierowane do producentów opakowań i opierają się na modelu sztancowania płaskiego. Natomiast Speedmaster XL 105-DD pracuje na zasadzie sztancowania rotacyjnego i został opracowany specjalnie według wymagań klientów dla produkcji etykiet typu in-mould. Takie etykiety są obecnie produkowane głównie na sztancach płaskich lub na sztancach z przeciwtłokiem. Obydwie technologie mają swoje ograniczenia, ponieważ sztance płaskie umożliwiają obróbkę pojedynczych arkuszy, a sztance z przeciwtłokiem mogą być stosowane tylko do produkcji etykiet o wielkości do 400 mm. Dodatkowo Speedmaster XL 105-DD ma zaletę, którą są koszty narzędzi: w bezpośrednim porównaniu ze sztancami płaskimi oszczędności mogą wynieść ponad 50 proc. Przy porównaniu czasu narządu Speedmaster XL 105-DD wypada jeszcze lepiej: na przezbrojenie potrzeba około 15 minut. Osobne wykańczanie nie jest potrzebne dzięki dużej dokładności cylindra i formy sztancującej. Dla porównania: przy sztancowaniu płaskim potrzeba do 5 godzin, aby narządzić maszynę do etykiet IML. Podczas gdy sztance płaskie mogą osiągać prędkość produkcyjną od 4000 do 6000 ark./h, to na maszynie Speedmaster XL 105-DD można osiągnąć prędkość do 10 000 ark./h.
Podstawą nowej maszyny jest sprawdzona technologia XL 105. Maszyna ma dwa zespoły, jest wyposażona w samonakładak Preset Plus i posiada pakiet do obróbki folii na nakładaku, zespole sztancującym i na wykładaniu, aby można było bez problemu obrabiać trudne podłoża z tworzyw sztucznych. Na cylindrze drukującym w zespole sztancującym zamontowane są specjalne płaszcze odporne na ścieranie. Cylinder sztancujący ma system napinający identyczny z tym, który stosowany jest w cylindrze do obciągu lakierującego. Wymiana płyt sztancujących odbywa się półautomatycznie, przy czym napinanie przeprowadza się ręcznie, a pozycjonowanie maszyny, jak również działanie walca dociskowego są zautomatyzowane.
Aby zapewnić pewny transport wysztancowanych arkuszy na wykładaniu zastosowano wiele rozwiązań znanych z maszyn XL 105 z odwracaniem, m.in. dyski ssące, blachy prowadzące arkusz i hamulce dynamiczne.
Opracowano na podstawie informacji firmy Heidelberg