Nowy poziom Finishingu 4.0 
17 Nov 2022 14:29

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Trzecia generacja linii do obróbki wstęgi po druku cyfrowym SigmaLine III doczekała się swojej mniejszej, innowacyjnej wersji – SigmaLine Compact. 

W trakcie pierwszego dnia targów Printing United Expo, mających miejsce w Las Vegas w październiku, dyrektor generalny firmy Müller Martini, Bruno Müller zapowiedział premierę nowej linii SigmaLine Compact. Jest to dość rewolucyjne rozwiązanie umożliwiające drukarniom cyfrowym wytwarzanie większej liczby produktów końcowych przy zmniejszonej liczbie operatorów i minimalnym odpadzie technologicznym. Jak oświadczył Bruno Müller, w ramach nowej linii do produkcji książek, broszur i magazynów koncepcja Finishingu 4.0 spotyka się ze zrównoważonym rozwojem.

Wprowadzając SigmaLine Compact jako najnowszą innowację w dziedzinie obróbki po druku cyfrowym, Müller Martini osiąga kolejny kamień milowy w cyfrowej produkcji bloków książkowych. Rozszerzenie rodziny SigmaLine może robić wrażenie, zwłaszcza ze względu na skrócenie do minimum czasów przezbrajania. Dla przykładu: zmiana schematów złamywania – z czterech na sześć łamów (z four-up na six-up) – zajmuje tylko kilka sekund.

SigmaLine Compact, która zajmuje jedynie 40 m2 przestrzeni produkcyjnej, nie tylko ustanawia nowe standardy w zakresie prostoty obsługi i niższych kosztów utrzymania, ale również podnosi wydajność i znacząco redukuje czasy przyrządu oraz zmiany prac. Istotnym argumentem na jej korzyść może być również niezwykle krótki – niespełna 10-metrowy – odpad generowany w trakcie zmiany schematu złamywania, zwłaszcza w obliczu dzisiejszych wysokich cen surowców i energii. 

Zaprojektowana do obsługi cyfrowo zadrukowanych rolek o szerokości do 22,5 cala, SigmaLine Compact jest idealnym rozwiązaniem dla każdej cyfrowej drukarni produkującej w ramach „inteligentnej fabryki” produkty w miękkiej i twardej oprawie, w oprawie szytej i zeszytowej. Obejmując wszystkie opcje wykończenia wyznacza ona nowe standardy w zakresie elastyczności i w połączeniu z Connex przenosi temat Finishingu 4.0 na nowy poziom. Jest to możliwe, ponieważ wspomniany system workflow firmy Müller Martini zapewnia całkowicie zautomatyzowany przepływ produkcji – od prepressu do produktu końcowego – bez potrzeby interwencji operatorów. Innymi słowy: dzięki SigmaLine Compact, którą Müller Martini planuje wprowadzić na rynek w roku 2023, drukarnie cyfrowe będą mogły produkować więcej przy mniejszej liczbie pracowników. To zaś zapewni im istotną przewagę ekonomiczną.

Najważniejszym elementem SigmaLine Compact, która uzupełni sprawdzoną Sigma-Line III (o szerokości wstęgi do 42 cali), jest proces złamywania. Podczas gdy wszystkie znane tego typu urządzenia pracują z zespołami typu miecz, falc pługowy, SigmaLine Compact wykorzystuje do formowania składek opatentowaną przez Müller Martini technologię noża powietrznego. W ostatnich latach stale udoskonalaliśmy technologię air fold (falcu powietrznego) i w linii 22,5-calowej stosujemy tę samą technologię, co w innych bardzo wydajnych urządzeniach – mówi Ingolf Fritzsche. Kierownik produktu w dziale Rozwiązań Cyfrowych firmy Müller Martini od lat utrzymuje bliskie kontakty z partnerami z branży druku cyfrowego i jest przekonany, że: firmy działające w sektorze cyfrowym czekały na to nowe rozwiązanie.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Müller Martini