Nowy rodzaj tam klejšcych dla fleksografii
6 Dec 2016 14:43
Poprawa jakoci i równoczesne obniżenie kosztów to wymagania, którym musi podporzšdkować się również przemysł fleksograficzny.
Dotychczasowe starania dotyczšce spełnienia tych wymogów skupiały się przede wszystkim na dalszym rozwoju płyt drukowych i procesów drukowania. Nie dostrzegano, że istnieje również możliwoć usprawnienia montażu poprzez innowacje wprowadzone w samych tamach do przyklejania elementów form drukowych.
Zupełnie nowy produkt, który poprzez wykorzystanie tzw. technologii mikroreplikacji znacznie ogranicza występowanie pęcherzyków powietrza pomiędzy tulejš drukowš (sleeve) i tamš klejšcš, jak również pomiędzy tamš klejšcš i fotopolimerowš płytš drukowš, przekonał producentów form drukowych po ponadrocznym przeprowadzaniu testów.
Pęcherzyki powietrza pod płytš drukowš stajš się widoczne w procesie drukowania. Jeli nie zostanš wykryte, następstwami będš: drogi postój maszyny, reklamacja i jeszcze większe koszty przedrukowania nakładu. Niebezpieczeństwo zbierania się pęcherzyków powietrza pod płytš drukowš występuje w procesie montowania trzykrotnie: przy nanoszeniu tamy klejšcej na tuleje, przy mocowaniu płyty, a następnie przez tzw. fałdy
w procesie drukowania. W cišgu kolejnych lat udoskonalano i zmieniano poszczególne warstwy tam dwustronnie klejšcych, które ograniczałyby tworzenie się pęcherzyków powietrza. W latach 80. zastosowano specjalny papier ochronny, który nadawał warstwie kleju nierównomiernš strukturę. Natomiast w latach 90. zastosowano twardszš warstwę ochronnš. Obydwa rozwišzania nie przyniosły pożšdanych efektów praktycznych. Dowiadczenia z klejeniem na szkło akrylowe wykazywały, że przy zastosowaniu tego rodzaju materiałów powietrze pozostaje pod płytš drukowš.
Mikrostruktura warstwy kleju
Przełom w poprawie jakoci druku przyniosło opracowanie kleju z tzw. mikrostrukturš powierzchni. Tak jak wiele innych produktów amerykańskiej firmy 3M, również ten nowy materiał bazuje na technologii mikroreplikacji. Tak okrelane sš trójwymiarowe mikrostruktury z tworzywa sztucznego o wielkoci tysięcznych częci milimetra, które mogš być wytwarzane w seriach i sš niewidoczne gołym okiem. Wykazujš dobrš przyczepnoć nowego rodzaju tamy klejšcej do przyklejanych powierzchni. Delikatny równomierny wzór powierzchni kleju przy wytwarzaniu tamy jest osišgany również za pomocš mikrostrukturalnej folii. Tak powstaje swego rodzaju siatka małych tulei, które w dalszej obróbce wykazujš duże zalety: pęcherzyki powietrza lub fałdy pozwalajš na łatwe ich wycinięcie. W laboratorium firmy 3M, do którego należy Microreplication Technology Center, opracowywane sš cišgle nowe zastosowania tej technologii, które wnoszš duży wkład w usprawnianie procesów produkcyjnych w wielu dziedzinach przemysłu.
Nowa tama klejšca Cushion Đ Mount E 1020 zawiera w warstwie kleju kanaliki, które majš 0,1 mm szerokoci i 0,0025 mm głębokoci. Sš one wystarczajšce, aby pęcherzyki powietrza pozostajšce między tamš klejšcš a tworzywem tulei lub fotopolimerowš formš drukowš w procesie montowania łatwo usunšć.
Wiele zalet
Od ponad roku testy prowadzone w europejskich przedsiębiorstwach Đ m.in. w firmie Saueressig, technologicznie przodujšcej w branży w zakresie produkcji form drukowych dla flekso-, wklęsło- i sitodruku rotacyjnego Đ dały bardzo pozytywne wyniki. Po zastosowaniu tam klejšcych nowego typu w produkcji twardych tulei w firmie Saueressig reklamacje spadły do zera. Ale również na wrażliwej powierzchni miękkich tulei nowa tama wykazuje swoje zalety.
Nowa tama dzięki kanalikom powietrznym pozwala na łatwe jej pozycjonowanie, jak również na łatwe usuwanie z powierzchni tulei. Prace montażowe sš łatwe, szybkie, pewne i bardziej efektywne. Poczštkowe obawy, że farba drukarska będzie wnikała w strukturę tamy i zmniejszała siłę klejenia, nie sprawdziły się. Nowa tama klejšca wykazuje zalety zarówno w montażu maszynowym, jak i ręcznym w drukarniach.
Dwustronna tama klejšca składa się z miękkiej gšbki polietylenowej o gruboci 0,55 mm, która jest pokryta z obu stron klejem akrylowym. Znajduje zastosowanie przede wszystkim do drukowania z form mieszanych Đ rastrowych i pełnych powierzchni.
3M oferuje obecnie pięć serii tam klejšcych, do których w przyszłoci będš również zastosowane kleje mikrostrukturalne. Tym samym drukarze otrzymajš do dyspozycji tamy klejšce do różnych zastosowań: od delikatnych form rastrowych poprzez formy kombinowane po pełne aple. Do dyspozycji będzie również nowa tama z serii 17 (w opracowaniu) specjalnie do drukowania pełnych powierzchni na szybkobieżnych maszynach (250 m/min). Wszystkie te tamy klejšce wyróżniajš się równomiernš grubociš, z minimalnš tolerancjš i dobrš przyczepnociš zarówno do cylindra, jak i formy drukowej. Wykazujš jednak niewielkie właciwoci zmęczenia przy szybkim i długotrwałym procesie drukowania. Poza tym wykazujš odpornoć na powszechnie stosowane rodki myjšce i farby, a także na wpływy temperatury. Warstwa nona jest odporna na rozdzieranie i pozwala na łatwe odklejanie.
Na podstawie artykułu Ulricha Bethke ăKleine Luftblasen mehr!Ó z ăFlexo+Tief-DruckÓ nr 5/03 opracował AO