O polskiej poligrafii na konferencji PIRA
6 Dec 2016 14:44
W dniach 26-27 kwietnia w Londynie brytyjska organizacja PIRA, zajmujšca się m.in. badaniami rynku poligraficznego, zorganizowała 11. już międzynarodowš konferencję powięconš offsetowi zwojowemu ăWeb Offset 2005Ó. Wród zaproszonych na konferencję prelegentów znalazł się Tadeusz Winkowski, prezes firmy Winkowski Sp. z o.o.
Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z brytyjskim stowarzyszeniem drukarzy BPIF, organizacjš wydawców prasy Periodical Publishers Association i włoskim stowarzyszeniem branżowym Assografici. Wród patronów medialnych konferencji znalazły się poważne tytuły branżowe, m.in. niemiecki ăDeutscher DruckerÓ, brytyjski ăPrint WeekÓ i włoski ăIl PoligraficoÓ.
Konferencja była skierowana do wszystkich firm zainteresowanych przyszłociš zwojowego druku offsetowego. Wród jej uczestników byli przedstawiciele dostawców maszyn i papieru, wydawcy oraz drukarze, za prelegenci reprezentowali m.in. takie firmy jak: Elanders, Grner + Jahr, Quad Graphics, Roto Smeets oraz Winkowski. Poruszane tematy dotyczyły obecnej sytuacji offsetu zwojowego w skali wiata, europejskiego rynku offsetu zwojowego z punktu widzenia wydawcy, rozważań na temat konkurencji offsetu zwojowego i wklęsłodruku oraz trendów na rynku reklamowym i ich wpływu na sektor magazynów. Wiele miejsca powięcono także relacjom drukarz-wydawca oraz zagadnieniom technicznym, m.in. ostatnim udoskonaleniom w budowie maszyn drukujšcych czy zdalnemu proofingowi.
Kilka wystšpień było zwišzanych z rolš tzw. emerging markets i traktowało o rynkach poligraficznych Azji oraz Europy rodkowo-Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem Polski. O zagrożeniach wynikajšcych z ekspansji drukarń wschodnioeuropejskich i azjatyckich mówił m.in. Terry A. Nagi z amerykańskiej firmy T.A. Nagi and Associates. Z kolei rosnšcš rolę firm ze wschodniej Europy na wiatowym rynku poligraficznym, nie tylko offsetowym, podkrelali zarówno Tadeusz Winkowski, jak i występujšcy w tej samej częci panelu Alex Walker, obecnie szef firmy Sidewalk Solutions, a do niedawna prezes kieleckiej Poligrafii SA.
Tadeusz Winkowski, prezes firmy Winkowski Sp. z o.o, był jedynym prelegentem z krajów Europy rodkowo-Wschodniej. W swoim wystšpieniu, powięconym w dużej mierze sytuacji w Polsce i w polskiej branży poligraficznej, mówił m.in. o wzrocie w gospodarce krajowej i szansach zwišzanych z wejciem do Unii Europejskiej. Podkrelił znakomite położenie geograficzne Polski i zwišzane z tym możliwoci przerodzenia się naszego kraju w ăzagłębie poligraficzne EuropyÓ. Wspomniał również o wysokich kwalifikacjach polskiej kadry poligraficznej, która coraz częciej ma szansę zdobywania dowiadczeń za granicš. Przykładem jest tu stypendium dla polskich studentów poligrafii, ufundowane wspólnie przez firmy Quad Graphics i Winkowski.
Mariaż obydwu przedsiębiorstw i historia firmy Winkowski od jej powstania w 1998 roku były głównym tematem drugiej częci wystšpienia Tadeusza Winkowskiego. Wspomniano w niej o dynamicznym rozwoju firmy, wzrocie sprzedaży, eksportu i możliwoci produkcyjnych. Obecnie firma Winkowski zatrudnia ponad 1200 osób, a jej roczne przychody ze sprzedaży przekraczajš 500 mln zł. W najwieższym rankingu ă500 największych polskich przedsiębiorstwÓ tygodnika ăPolitykaÓ firma Winkowski znalazła się na 300. miejscu.
O kilkuletniej już współpracy z firmš Winkowski mówił podczas konferencji Tom Quadracci, prezes Quad Graphics. Amerykański koncern jest włacicielem 42% udziałów w spółce Winkowski i jest to jedyna zagraniczna inwestycja tej firmy, w której zarzšdzanie w całoci znajduje się w rękach lokalnego partnera. W inaugurujšcym konferencję wystšpieniu, powięconym ogólnej sytuacji na wiatowym rynku offsetu zwojowego, Tom Quadracci zapowiedział utworzenie podobnej spółki joint-venture w Chinach.
Opracowano na podstawie informacji firmy Winkowski Sp. z o.o.