2 grudnia br. w siedzibie SIMP w Warszawie odbyło się zebranie zarządu Sekcji Poligrafów Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. Zebranie prowadził Andrzej Szaefer, prezes zarządu.
Jednym z ważnych tematów poruszanych podczas ostatniego zebrania była kwestia wznowienia współpracy z Fundacją Wspierania Rozwoju Kadr Poligraficznych. Fundacja ta jest organizacją działającą na rzecz edukacji poligraficznej. Działają w niej osoby związane od lat z branżą: właściciele i pracownicy drukarń, przedstawiciele producentów materiałów i maszyn poligraficznych, nauczyciele szkół branżowych. Wszyscy, którzy uważają, że rozwój poligrafii to nie tylko technologia, ekonomia, ale i wykształcony, profesjonalny pracownik.
Fundacja współpracuje ze sponsorami i darczyńcami, organizuje zbiórki celowe, a pozyskane środki rozdziela wg konkretnych potrzeb szkołom i uczelniom poligraficznym. Fundacja pracuje też nad organizacją profesjonalnych szkoleń dla nauczycieli, młodzieży, organizuje tematyczne konferencje.
Podczas spotkania Bernard Jóźwiak, prezes zarządu Fundacji przypomniał inicjatywy podejmowane na przestrzeni 20 lat jej działalności, a także przedstawił wyniki badania rynku zorganizowanego pod koniec października br. Jak pokazują dane uzyskane w badaniu, rośnie zainteresowanie młodzieży branżą poligraficzną. Zainteresowanie edukacją wykazuje także kadra pedagogiczna, która poszukuje certyfikowanych szkoleń. Zdaniem ankietowanych jest ich obecnie zbyt mało na rynku – uczestnicy badania oczekują możliwości wymiany wiedzy i doświadczeń oraz szerszego dostępu do materiałów dydaktycznych, sprzętu i poradników.
Goście spotkania podjęli temat systemu kształcenia i zaangażowali się w dyskusję o aktualnej sytuacji na rynku szkoleń poligraficznych, w tym szans i ograniczeń dla ewentualnych inicjatyw podejmowanych w kierunku organizacji tego typu przedsięwzięć edukacyjnych. Dyskusja na temat obowiązującego systemu aplikacji do szkół wskazała utrudnienia wynikające z zasad rekrutacji – w konsekwencji konkursów świadectw do szkół poligraficznych trafiają uczniowie, dla których dana placówka jest szkołą drugiego lub trzeciego wyboru, a odpadają z listy ci, którzy naprawdę interesują się poligrafią.
Wśród innych tematów poruszonych na spotkaniu znalazło się przedstawienie relacji z XXXV Walnego Zjazdu Delegatów SIMP i uroczystości związanych z 30-leciem Polskiej Izby Druku. Z okazji swego jubileuszu Polska Izba Druku zorganizowała konferencję „Towards One Converting Europe”, która odbyła się w dniach 24-25 listopada 2022 r. w Warszawie – w Auli Głównej Uniwersytetu Warszawskiego, oraz uroczystości w hotelu Westin. W ramach obchodów odbyły się też: prezentacja VIII edycji raportu „Rynek poligraficzny oraz opakowań z nadrukiem”, zawierającego analizę rynku polskiego; uroczyste zakończenie XXII edycji Konkursu Złotego Gryfa oraz Gala Jubileuszowa,
będąca kontynuacją tradycji Balu Polskiej Izby Druku.
Rozmawiano także na temat terminu i miejsca następnego zebrania zarządu, które planowane jest w Poznaniu. Spotkanie połączone ze zwiedzaniem drukarni ma się odbyć wiosną przyszłego roku.
Zebranie zakończyły wolne wnioski i dyskusja, podczas której nawiązano do tematu jubileuszu 100-lecia SIMP, który będzie obchodzony w 2026 r.
Opracowała BZ