Obróbka po druku granicą cyfryzacji
19 Sep 2022 14:27

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Procesy prepressu i druku już od dawna korzystają ze wszystkich zalet, jakie daje cyfryzacja, ale cyfryzacja procesów introligatorskich i uszlachetniających jest wciąż w powijakach. Juergen Freier przygląda się postępującej ewolucji cyfrowego wykańczania w ciągle zmieniającym się krajobrazie opakowań. 

Cyfryzacja nie jest nowym zjawiskiem w branży poligraficzno-opakowaniowej; w rzeczywistości druk cyfrowy miał swój przełomowy moment kilkadziesiąt lat temu i od tego czasu ugruntował swoją pozycję jako jednej z wiodących technologii drukowania. Jednak aby proces cyfrowy przyniósł prawdziwą wartość, którą od dawna obiecuje, musimy ocenić, co dzieje się po etapie drukowania i gdzie znajdują się wąskie gardła w zakresie wykańczania. Jest to z pewnością kolejna cyfrowa transformacja, a rosnąca potrzeba dotrzymywania napiętych terminów i bycia bardziej zrównoważonym jeszcze bardziej stymuluje ten trend.

 Oczywista alternatywa

Przez ponad sto lat przemysł wykorzystywał konwencjonalną technologię sztancowania do wysokiej jakości usług cięcia i bigowania. Jednak, jak wiele procesów analogowych, wykrawanie jest zarówno pracochłonne, jak i generujące odpad, co sprawia, że jest to proces kosztowny i nieekologiczny. W związku z tym przetwórcy pod presją klientów aktywnie poszukują alternatywnych rozwiązań cyfrowych. Obróbka po druku bez użycia wykrojników jest oczywistą alternatywą, ponieważ pozwala na ekonomiczną produkcję nakładu o dowolnej wysokości, spełniając, a w niektórych przypadkach przewyższając ogromne możliwości konwencjonalnych procesów wykańczania. 

W cyfrowych systemach przetwórczych, w szczególności w rozwiązaniach firmy Highcon, cięcie i bigowanie jest oddzielone – co oznacza, że nie generuje żadnych ograniczeń. Nacięcia są w pełni edytowalne, więc zmiany mogą być dokonywane nawet w ostatniej chwili – osiągając optymalną równowagę pomiędzy łatwością wykrawania a integralnością arkusza. Aby usprawnić klejenie i zmniejszyć stopień skomplikowania, lasery mogą być również wykorzystywane do wycinania elementów na laminowanych lub lakierowanych materiałach. Jeśli dodamy do tego możliwości cięcia zmiennych wzorów i edycji online, zaczniemy poruszać się w sferze prawdziwego, kompleksowego, cyfrowego przepływu pracy. 

Drukarnia McGowans Digital Print z Dublina, ambasador cyfrowego druku i wykańczania, jest świetnym przykładem wdrożenia kompleksowego, cyfrowego procesu. To pierwsza drukarnia, która zainstalowała w Irlandii cyfrowy system obróbki, pracujący obok maszyny drukującej Landa w formacie B1. McGowans wykorzystuje tę linię do rozszerzenia działalności na nowe i dochodowe rynki opakowań i spodziewa się 30 proc. wzrostu przychodów dzięki nowemu rozwiązaniu cyfrowego cięcia i bigowania Highcon Beam 2 oraz maszynie Landa. Benny Landa powiedział: „wszystko, co może być cyfrowe, będzie cyfrowe i druk nie jest wyjątkiem” – mówi Mal McGowan, dyrektor zarządzający McGowans Digital Print. – Obróbka po druku to naturalny, kolejny krok ku prawdziwie cyfrowej przyszłości. Dzięki Highcon byliśmy w stanie zdigitalizować procesy obróbki po druku w naszej firmie, co pozwoliło nam konkurować na nowych i rozwijających się rynkach, oferując jednocześnie nowe korzyści dla obecnych klientów. Cyfrowe wykończenie umożliwiło również uruchomienie naszej zupełnie nowej strony e-commerce BoxJob.com.

Strategia cyfrowej produkcji

McGowans Digital Print nie jest w tej cyfrowej podróży osamotniony. Przetwórcy na całym świecie implementują cyfrowe możliwości cięcia i bigowania, aby skrócić czas realizacji, wyeliminować opóźnienia i poprawić ogólny łańcuch dostaw. A pandemia tylko zwiększyła zapotrzebowanie na opakowania składane. Marki wymagają większej elastyczności od dostawców w zakresie opakowań z tektury litej i falistej, co jeszcze bardziej przyspiesza przyjęcie cyfrowych technologii produkcyjnych w celu ich wspierania. 

Model biznesowy linii produkcyjnej typu web-to-pack do produkcji opakowań z tektur doskonale umożliwia tę zmianę rynkową, a wielu odnoszących sukcesy przetwórców rozpoczyna równoległe prowadzenie konwencjonalnych i cyfrowych procesów produkcyjnych. 

Wizja Highcon to w pełni wdrożona strategia cyfrowej produkcji. Rozciąga się ona poza rozwiązaniami cyfrowego wykańczania na inne obszary, gdzie automatyzacja jest kluczem do odblokowania nowych poziomów wydajności przepływu pracy w celu zwiększenia sukcesu biznesowego. Highcon niedawno ogłosił strategiczne partnerstwo z Tilia Labs, dzięki któremu Tilia Phoenix, flagowa aplikacja do planowania i impozycji, będzie dostarczana z każdym systemem Highcon. Wykorzystuje ona technologię sztucznej inteligencji (AI), aby umożliwić optymalną impozycję i dynamiczne grupowanie zadań na jednym arkuszu. Rozwiązanie to zmniejsza ogólną liczbę ustawień i zapewnia właściwy stosunek ustawień do czasu produkcji, pomagając osiągnąć optymalną produktywność przy minimalnej ilości odpadów. Ostatecznie, dzięki odpowiednim dostawcom cyfrowym, technologii i konfiguracji przepływu pracy, przetwórcy mogą zmaksymalizować wydajność produkcji w procesie wykańczania. Dzięki temu będą mogli wykonywać więcej zadań na zmianę, oferować krótsze serie produkcyjne, dodawać wartość dodaną do personalizacji, znacznie ograniczać odpady i zwiększać rentowność. 

Fundamenty zostały już położone i choć jest to dopiero początek, cyfryzacja procesów obróbki po druku już ma miejsce. Przetwórcy, którzy odniosą sukces, skupią się na pełnym wykorzystaniu możliwości cyfrowych w celu stworzenia łańcuchów dostaw w czasie rzeczywistym, aby zsynchronizować podaż i popyt. Obróbka po druku jest ostateczną granicą prawdziwej cyfryzacji procesu produkcji opakowań i jesteśmy podekscytowani, że możemy być jej częścią. 

Juergen Freier, dyrektor generalny i wiceprezes ds. sprzedaży, Highcon Europe

Tłumaczenie: AN

 

error: Kopiowanie zabronione!
cript>