Tegoroczna impreza plenerowa „Chrzest Drukarza” wieńcząca Jarmark Dominikański odbyła się 16 sierpnia na gdańskiej Starówce. Rozpoczęła się odsłonięciem tablicy upamiętniającej działalność polskiej drukarni Józefa Czyżewskiego w Gdańsku w latach 1894 – 1902 na fasadzie Przedszkola Nr 32 przy ulicy Świętojańskiej 26.
O godzinie 10 rano pracownicy dawnych zakładów graficznych w Gdańsku, kapituła Bractwa Kawalerów Gutenberga, sponsorzy, potomkowie rodu Czyżewskich oraz zaproszeni goście wzięli udział w uroczystym odsłonięciu tablicy upamiętniającej istnienie drukarni i działalność Józefa Czyżewskiego, wybitnego działacza polonijnego i wielkiego społecznika, jak również właściciela pierwszej polskiej drukarni w Gdańsku. Józef Czyżewski nabył w 1893 r. niewielką drukarnię, którą z czasem rozbudował w prężny zakład poligraficzny oraz hurtownię artykułów papierniczych. Praca poligrafa stała się nie tylko źródłem zarobku, ale też pasją i możliwością krzewienia ducha patriotycznego wśród ludności Pomorza. Drukował w niej m.in. czasopisma polskie, np. „Gryf”, jak również był redaktorem i wydawcą dwóch zasłużonych dla polskości czasopism: „Kuriera Gdańskiego” i „Tygodnika Gdańskiego”. Drukarstwo stało się powołaniem całej rodziny Józefa Czyżewskiego. Jego cztery córki oraz dwóch synów pracowało w drukarni. Wart odnotowania jest fakt, że jedna z córek Maria Czyżewska-Lniska ukończyła kurs mistrza drukarskiego przed niemiecką komisją egzaminacyjną, co sprawiło, że stała się pierwszą kobietą – mistrzynią drukarstwa w Europie! Z kronikarskiego obowiązku należy też wspomnieć, że tak naprawdę było to powtórne odsłonięcie tablicy, gdyż pierwotnie została ona ufundowana przez Zakłady Graficzne w Gdańsku oraz Towarzystwo Przyjaciół Gdańska w maju 1978 r. Niestety po latach została zdjęta i zapewne z biegiem czasu uległaby zapomnieniu, gdyby nie pamięć i starania Stowarzyszenia Poligrafów Pomorskich, by tablica ponownie wróciła na swoje miejsce. Również władze miasta Gdańska i branża poligraficzna (sponsorzy imprezy to m.in. firmy: Heidelberg, Agfa, International Paper oraz SG Equipment Finance) wspomogły działania Stowarzyszenia.
Pierwszą część imprezy zakończyły wpisy do księgi pamiątkowej, w której każdy z zaproszonych gości mógł podzielić się swoimi wspomnieniami i przemyśleniami.
Zgodnie z tradycją punktualnie w samo południe ruszyła spod Zielonej Bramy parada poligrafów, na której czele stali bębniarze, Herold ze swymi psotnikami oraz szczudlarze, a w dalszej kolejności: adepci chrztu, Mistrz Ceremonii i Czcigodna Kapituła Chrztu Drukarza, Ojcowie Chrzestni, Gąbkowi oraz Trunkowy, członkowie Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga, zarząd Polskiej Izby Druku, seniorzy drukarstwa oraz zarząd wraz z członkami Stowarzyszenia Poligrafów Pomorskich. Do Targu Węglowego, gdzie miała nastąpić ceremonia chrztu, towarzyszył paradzie tłum turystów. Następnie Mistrzowie Ceremonii przystąpili wraz z Gąbkowymi do chrzczenia adeptów. Zaszczytu tego w tym roku dostąpili: Adam Brzeziński (drukarz, Drukarnia WL w Gdańsku), Andrzej Mirau (drukarz, Drukarnia WL w Gdańsku), Arkadiusz Radkowski (drukarz, Drukarnia W&P w Malborku), Robert Szymański (drukarz, Drukarnia W&P w Malborku), Kamil Strzyżewski (drukarz, Zakład Poligraficzny Normex), Marta Markowska (introligator, Zakład Poligraficzny Normex), Zbigniew Rąbalski (właściciel Drukarni Heldruk w Malborku), Mariola Kostrzewa (introligator, Drukarnia Heldruk w Malborku) oraz Krzysztof Filipowicz (introligator, Drukarnia Oruńska w Gdańsku). Następnie odznakami SPP odznaczono zasłużonych drukarzy. Oficjalną część imprezy zakończyły koncert zespołu Detko Band oraz pokaz tańca z ogniami i walk rycerskich, po czym zebrani poligrafowie zasiedli za stołami i nie miarkowali w jadle i napitku.
Imprezie jak co roku medialnie patronowała Poligrafika. Cieszy nie tylko integracja środowiska poligrafów pomorskich, ale i obecność coraz większej liczby kolegów po fachu z całej Polski. Warto wpisać w kalendarz Chrzest jako stały punkt wypadów wakacyjnych i nie tylko. Do zobaczenia w przyszłym roku!
Z Gdańska dla Poligrafiki