Odciąganie druków w stosie – część III
6 Dec 2016 14:55
Po przejściu przez maszynę świeżo zadrukowane arkusze są wykładane w stosy. W pewnych określonych warunkach może dochodzić do ich tzw. odciągania. Zjawisko odciągania druków polega na częściowym przenoszeniu świeżo nadrukowanej farby z jednej strony arkusza na spód kolejnego arkusza w stosie.
Wadliwa regulacja wykładania
Właściwe ustawienie wykładania jest bardzo ważne szczególnie podczas drukowania na ciężkich podłożach. W takim przypadku wysokość stosu nie powinna być zbyt duża, a arkusze nie powinny mieć możliwości swobodnego spadania. Ponieważ wadliwa regulacja wykładania jest częstą przyczyną odciągania, należy dokładnie wyregulować moment otwierania się łapek tak, aby arkusz nie dochodził z poślizgiem do przednich ograniczników arkuszy. Spadający arkusz nie powinien również przykrywać bocznych wyrównywaczy arkuszy i należy je odstawić tak, żeby arkusz wpadał ciasno w wykładanie.
Niewłaściwe proszkowanie druków
Proszkowanie arkuszy pomaga w przebiegu procesu schnięcia warstwy farby i zabezpiecza arkusze przed odciąganiem w warunkach stosu. Grubość ziarna proszku powinna być zawsze dobrana w zależności od gramatury stosowanego podłoża, zgodnie z zasadą, że im wyższa gramatura, tym większe powinny być ziarna proszku. Regularnie należy również kontrolować stan dysz proszkownicy, ponieważ mogą się one w trakcie eksploatacji zapychać.
Badanie skłonności do odciągania arkuszy w stosie
Prawdopodobieństwo wystąpienia odciągania arkuszy w stosie można zbadać za pomocą urządzenia do badania drukowności.
W tym celu należy zadrukować dwa paski papieru przy użyciu jednakowej ilości farby. Zalecana ilość to 2,0 g/m2 dla papierów powlekanych i 2,5 g/m2 dla papierów niepowlekanych.
Po upływie ok. 2 minut od zadrukowania na paski należy nałożyć czyste arkusze papieru, a na nie stos makulatury. Takie ułożenie próbek symuluje układanie się arkuszy w stosie po zadrukowaniu. Następnie na stosie makulatury trzeba ułożyć deskę o takim samym formacie jak arkusze makulatury, a na niej ciężarek o wadze 10 kg. Taki stos należy przechowywać przez co najmniej 10 godzin.
Po rozłożeniu stosu wyjmuje się badaną próbkę i ocenia wizualnie.
Ocena wyników testu na odciąganie polega na sprawdzeniu, czy i w jakim stopniu na czystym papierze odbiła się farba z zadrukowanej próbki.
Na rysunku powyżej widoczne są przykładowe wyniki testu przeprowadzonego przy użyciu dwóch rodzajów farb A i B.
Wynika z nich jednoznacznie, że farba A zapewnia znacznie lepszą odporność na odciąganie niż farba B.
Artykuł sponsorowany
Fragment książki Ewy Rajnsz
„Barwy druku. Offset arkuszowy”