Odpowiedź na zmieniające się potrzeby rynku
6 Dec 2016 14:59
Firma Grafikus – systemy graficzne Sp. z o.o. będzie obchodziła w przyszłym roku swoje 30-lecie. Doświadczenie zebrane przez okres tej działalności pozwala nam wychodzić naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów. Dlatego też od zeszłego roku konsekwentnie rozwijamy ofertę maszyn i urządzeń, dostosowując ją do zmieniających się w ostatnich latach potrzeb rynku. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania naszych klientów rozwiązaniami dającymi przewagę konkurencyjną lub przynoszącymi oszczędności, czy to na poziomie kosztów materiałowych, czy też pracowniczych. Dostrzegamy również serwis jako istotny element relacji z klientem.
W ten trend oszczędności doskonale wpisuje się technologia CtP UVP, która cieszy się wyraźnie rosnącym zainteresowaniem ze względu na odczuwalne oszczędności kosztów materiałowych. Obecnie na naszym rynku działa ponad 30 urządzeń pracujących w technologii UVP. Matryce do druku naświetlone w technologii UVP nie odbiegają jakością od stosowanych powszechnie matryc przygotowanych w technologii termicznej, natomiast ich koszt jest o 20-30 proc. niższy. Daje to znaczne oszczędności, bo jak wiadomo koszt matryc jest drugim – zaraz po papierze – kosztem materiałowym w drukarni.
Kolejnym interesującym rozwiązaniem, choć skierowanym do znacznie węższego kręgu odbiorców, jest urządzenie do pozycjonowania matryc do złocenia na płycie typu „plaster miodu”, wartym uwagi szczególnie w przypadku częstego umieszczania na jednej płycie kilku mniejszych matryc. W największym uproszczeniu można by opisać ten produkt jako stół montażowy z kamerą i oprogramowaniem. Dzięki niemu skomplikowany narząd trwa nie kilka godzin, ale poniżej 20 minut.
Rozwijamy się mocno w zakresie urządzeń z szeroko pojętego obszaru postpress. Dotychczasowa oferta firmy w tym zakresie była oparta głównie na maszynach do uszlachetniania druków, czyli japońskich automatach sitodrukowych Sakurai oraz laminatorach termicznych lub dwusystemowych firmy WenChyuan, a także szwajcarskich złociarkach Gietz. Dynamiczny rozwój rynku opakowań pociągnął za sobą wprowadzenie do portfolio płaskich automatów sztancujących oraz złocących YOCO. Azjatycki producent pozwala nam zaoferować klientom produkt konkurencyjny cenowo, a porównywalny jakościowo pod względem precyzji, wydajności i wykonania z urządzeniami niemieckich marek. Pierwsza nasza instalacja, która odbędzie się już za kilka tygodni, pozwoli nam – dzięki możliwości prezentacji dla potencjalnych klientów – dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Będzie to automat sztancujący formatu B1 wraz ze złoceniem. Kolejna grupa produktów, o której trzeba w tym miejscu wspomnieć, to także azjatyckie urządzenia do produkcji pudełek, twardych okładek i segregatorów. Automatyczne lub półautomatyczne rozwiązania otwierają przed szeroką grupą klientów możliwości bądź redukcji kosztów zatrudnienia, bądź zwiększenia wydajności przy obecnych kosztach na niektórych odcinkach procesu produkcji.
Wśród nowości warto również wymienić firmę Lake Image Systems, dostawcę systemów kontroli druku bądź wyrobu gotowego. Kamery, montowane na istniejących już urządzeniach lub dostarczane z własnymi podajnikami, w połączeniu z oprogramowaniem dokonują inspekcji zadanych przez operatora parametrów i na tej podstawie dokonywana jest selekcja i/lub tworzona jest baza danych według zapotrzebowania klienta.
Mówiąc o rozwiązaniach dotyczących oszczędności kosztów, trzeba także zaznaczyć obecność w naszej ofercie przekrawaczy do papieru z roli na arkusz. Przy odpowiednio dużym wolumenie papieru drukarnia może rozważyć zakup papieru w roli i samodzielnie przycinać pod żądany wymiar (możliwe jest także cięcie wzdłuż i w poprzek). Takie urządzenia działają już w polskich zakładach.
Obserwując polski rynek dostrzegamy także coraz większe zainteresowanie klientów arkuszowymi maszynami drukującymi w formacie A1, gdzie szerokość arkusza jest większa od 900 mm, ale nie jest to typowe B1. Naszą odpowiedzią na to zainteresowanie jest japońska maszyna drukująca Sakurai Oliver 96SD, o maksymalnym polu zadruku 955x630 mm, na arkuszu maks. 965x640 mm, z maksymalną prędkością 16 000 ark/h. Jeżeli nie ma konieczności posiadania pełnego formatu B1, jest to bardzo ciekawa kosztowo alternatywa.
W trzecim kwartale bieżącego roku w ofercie pojawią się także krajarki wraz z osprzętem pomocniczym takim jak podnośniki, utrząsarki oraz zautomatyzowane linie do cięcia. Automatyzacja tego procesu jest w stanie oszczędzić mnóstwo czasu oraz wyeliminować konieczność posiadania kilku krajarek. W trzecim kwartale w ofercie firmy pojawią się także linie do produkcji toreb papierowych.
W ramach poruszonej na początku kwestii relacji z klientem przez pryzmat serwisu, wzmacniamy serwis przez podnoszenie kwalifikacji i zwiększanie liczby serwisantów odpowiedzialnych za dane linie produktowe. Pracujemy nad poprawą szybkości reakcji na zgłoszenia m.in. regionalizując działania oraz nad poprawą komunikacji z klientem, gdyż mamy świadomość, że sprawny obieg informacji i krótki czas reakcji to połowa sukcesu w przypadkach usterek czy awarii.
Świadczymy usługi serwisowe dla sprzedawanych obecnie przez naszą firmę maszyn i urządzeń, podkreślenia godny wydaje się jednak fakt, że nasi specjaliści są wynajmowani do przenosin lub demontaży maszyn używanych niebędących w portfolio naszej firmy. Nadal oczywiście prowadzimy z powodzeniem serwis maszyn, które sprzedawaliśmy w przeszłości, mam tutaj na myśli głównie firmę Ryobi.
W planach na najbliższe miesiące mamy kampanie promocyjne dotyczące m.in. usług prowadzonych przez serwis w poszczególnych rejonach kraju. Informacje o zakresie działań będą dystrybuowane mailowo oraz umieszczone na naszej stronie internetowej.
Na koniec informacja, że od trzeciego kwartału bieżącego roku wprowadzimy program lojalnościowy dla klientów, którzy kupują u nas materiały i chcieliby korzystać również z usług naszego serwisu. Więcej szczegółów podamy pod koniec lata.