Odpowiedzialny wystrój wnętrz
19 Jan 2024 11:09

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Jeśli jesteś dostawcą lub dekoratorem wnętrz, możesz myśleć o posiadanych zapasach starych, nieatrakcyjnych tkanin jak o obciążeniu – koszcie utopionym, czymś, co nieuchronnie trafi na śmietnik, straconą szansą na inwestycję lub stworzenie czegoś, co można by sprzedać. Jednak na rynku, na którym przekształcanie posiadanych materiałów w coś nowego i ekscytującego jest teraz w modzie, lepiej jest nie traktować tych niemodnych tekstyliów jak ciężaru. Należy je potraktować jako coś, o co warto dbać – jak ulubiony kocyk z dzieciństwa.

Niektórzy wciąż mają taki kocyk, nawet jeśli o tym nie mówią. Pewnie najlepsze dni ma już za sobą. Jest wyblakły, postrzępiony, zużyty, podarty… Po przejściach. Ale dla Ciebie jest wyjątkowy i nie chcesz się go pozbywać. Kojarzy Ci się z dzieciństwem, z domem. Właściciele marek i projektanci wnętrz rozumieją ten sentyment. Kiedy produkują zasłony, dywany, koce lub tapicerkę meblową, nie tylko odpowiadają na zapotrzebowanie, lecz także tworzą kontury codziennego życia nabywcy. Wnoszą kolor do otoczenia, w którym można poczuć się jak w domu, bo jest domem.

Drugie życie tekstyliów

Na rynku artykułów wyposażenia wnętrz pojawił się trend upcyklingu, w ramach którego zużyte przedmioty i materiały z przeszłości – takie jak ten ukochany kocyk – są ponownie wykorzystywane lub przekształcane w sposób, który daje im drugie życie i większą wartość niż kiedykolwiek wcześniej. Wydaje się, że ta koncepcja, od dawna będąca podstawą życia w Indiach, zwróciła uwagę dekoratorów i producentów na całym świecie.

W miarę jak apele o ograniczanie ilości odpadów i poprawę zrównoważonego rozwoju rynku tekstyliów stają się coraz głośniejsze – i coraz częściej są egzekwowane przez działania regulacyjne

– twórcy zwracają się ku upcyklingowi jako kluczowej strategii zaspokojenia tego popytu, kierując niepopularne materiały do nowych, innowacyjnych zastosowań zamiast na składowiska. Upcykling reprezentuje elastyczność, wszechstronność i zdolność adaptacji. Oznacza to wyzwolenie się od tradycyjnych łańcuchów dostaw oraz związanych z nimi nieprzewidywalnych wyzwań i niepewności oraz możliwość stworzenia czegoś wartościowego z tego, co jest łatwo dostępne.

Na rynku nie brakuje technologii druku cyfrowego, które pozwalają uzyskać wspaniałe kolory i imponujące grafiki na szerokiej gamie tekstyliów do użytku domowego, obejmujących włókna naturalne i syntetyczne. Najnowsze zrównoważone technologie druku cyfrowego oferują wszechstronną, niezawodną platformę, która nie wymaga zewnętrznej obróbki wstępnej materiałów przed ich dekorowaniem. Oznacza to, że projektanci tekstyliów nie musieliby martwić się pozyskiwaniem materiałów poddanych wstępnej obróbce, co mogłoby ograniczyć ich kreatywność. Niezależnie od dostępności, istnieją duże szanse, że ta technologia będzie w stanie nanieść na tkaninę trwałe, spójne i wysokiej jakości nadruki, bez ograniczeń dotyczących koloru czy szczegółów graficznych. Wystarczy załadować surowy materiał do podajnika, wybrać grafikę lub wzór, aby w ciągu kilku minut otrzymać gotowy, indywidualny nadruk w dowolnej potrzebnej ilości, gotowy do wysyłki lub wycięcia.

Drukuj tylko to, co już się sprzedało

Korzystające obecnie z tych systemów osoby zajmujące się zdobieniem tekstyliów do dekoracji wnętrz, prowadzące samodzielne szwalnie, projektujące modę itp. twierdzą, że kluczową zaletą tej technologii jest jej kompatybilność z włóknami naturalnymi – w przeciwieństwie do sublimacji, która ogranicza materiał do białego poliestru i generuje znaczne ilości odpadów. Usprawniony proces produkcyjny praktycznie nie powoduje marnowania wody, pozwala na realizację wielu zadań w jednym przebiegu i wymaga mniej pracy, energii, czasu i powierzchni, aby dostarczać zadrukowane materiały, które spełniają najbardziej rygorystyczne normy branżowe w zakresie jakości, trwałości i zrównoważonego rozwoju. Drukujesz grafikę za naciśnięciem jednego przycisku, więc możesz produkować tylko to, co już się sprzedało – sprzyja to wysoce dochodowej działalności, umożliwiając skalowanie lub dostosowanie się do nieprzewidzianej dynamiki rynku. Ten jednoetapowy proces sprawia również, że przygotowywanie próbek jest szybkie i proste, dzięki czemu projektanci mogą skutecznie spełniać swoje potrzeby przy niewielkim nakładzie czasu i inwestycji. Podczas gdy większość projektantów będzie pracować z bawełną, lnem, dżinsem, wełną, poliestrem lub mieszankami, technologię tę wykorzystano już także do zdobienia lateksu i skóry wegańskiej.

Unikalny efekt warstwowy

Ta najnowsza generacja cyfrowych systemów zdobienia tekstyliów na żądanie oferuje pierwszy w branży efekt warstwowy, który nadaje zupełnie nowy wymiar niestandardowym kreacjom – całkiem dosłownie. Wykorzystując pojedynczy zestaw atramentów pigmentowych, systemy te umożliwiają dekoratorom emulację haftu 3D, winylu, haftu bez nici i innych przyciągających wzrok efektów graficznych. Mogą one obejmować neonowe akcenty, a nawet obrazy soczewkowe, które wydają się zmieniać, gdy są oglądane pod różnymi kątami. Wyobraź sobie, że jesteś projektantem tekstyliów i masz w magazynie rolki materiału, które nie do końca odpowiadają temu, co się dzisiaj sprzedaje. Kiedyś mogło to być kosztem utopionym, a teraz możesz po prostu stworzyć zupełnie nowe tekstury dla tego materiału. Koncepcja nie jest nowa: ludzie od dawna łączą tkaniny (zazwyczaj pochodzące z Pakistanu lub Indii) i włókniny (zazwyczaj pochodzące z Chin), aby tworzyć zupełnie nowe materiały, poddając upcyklingowi to, co mają do dyspozycji.

Niezależnie od tego, czy jesteś producentem tkanin, czy mebli, możesz teraz poddać upcyklingowi swoje stare zapasy tkanin, drukując na nich i przekształcając je w „nowe” tkaniny i wzory. Bierzesz coś starego i dajesz swoim klientom całkowicie nowy, modny produkt.

Z pewnością nie jest przypadkiem, że – wyczuwając ten trend odchodzenia od problematycznych tradycyjnych praktyk tekstylnych w kierunku bardziej zrównoważonych opcji, takich jak upcykling

– kilku producentów z krajów, które od dawna są kojarzone z niedrogą produkcją tekstyliów na masową skalę, takich jak Chiny, Indie,

Turcja i Dubaj, zapowiedziało ostatnio wprowadzenie tych systemów.

Opracowanie AN