W czerwcu br. w cieszyńskiej firmie FOPS, specjalizującej się dotychczas głównie w druku wielkoformatowym, został zainstalowany system Durst Tau 330E do produkcji etykiet w technologii inkjet UV. Inwestycja to kolejny krok drukarni w kierunku zaspokojenia wszystkich potrzeb klientów firmy związanych z szeroko pojętym drukiem.
Firma FOPS powstała w 1995 roku w Bielsku-Białej i po kilku latach działalności przeniosła się do Cieszyna, gdzie funkcjonuje do dziś. Wyrosła z agencji reklamowej, która usługi drukowania wprowadziła do swojej oferty na początku lat 2000. wraz z pierwszymi ploterami do druku cyfrowego. Od początku naszej działalności skupialiśmy się szczególnie na druku wielkoformatowym – wspomina właściciel FOPS Oskar Knapik. – Jednak ostatnie 10 lat to proces konwersji w kierunku firmy typu one-stop-shop w obszarze szeroko pojętego druku. Nasi klienci to głównie duże, międzynarodowe korporacje, oczekujące od nas pełnego zaspokojenia ich potrzeb związanych z drukiem. Dlatego musimy starać się być firmą kompletną pod kątem używanych technologii. Jednym z oczywistych kierunków była produkcja etykiet.
Ekonomia inwestycyjna i eksploatacyjna
Firma FOPS zdecydowała się na zakup systemu do cyfrowej produkcji etykiet Durst Tau 330E o szerokości zadruku 330 cm. Wybór urządzenia był procesem poprzedzonym solidną analizą dostępnych technologii – mówi Oskar Knapik. – Uznaliśmy, że dla potrzeb naszych bieżących klientów najlepsza będzie technologia inkjet UV. Natomiast wynikłe z tej decyzji przyjęte przez nas założenia brzegowe najlepiej spełniło urządzenie Durst Tau 330E. Bardzo nas to ucieszyło, ponieważ doskonale znamy firmę Durst. Od 2005 roku już trzykrotnie instalowaliśmy maszyny drukujące tego uznanego włosko-austriackiego producenta. Zawsze mogliśmy liczyć na pełne wsparcie z jego strony, jak również ze strony jego polskiego dystrybutora, firmy LFP Industrial Solutions.
Jak informuje producent, system druku atramentowego inkjet UV Durst Tau 330E łączy przemysłową produktywność z imponującą wydajnością. Sprawdzone w Durst standardy produkcji etykiet przemysłowych, takie jak szybkość i rozdzielczość druku oraz zarządzanie danymi, zostały przeniesione z modelu Tau 330. Podczas jego rozwoju zwrócono szczególną uwagę na wyposażenie i koszty operacyjne, aby w wyraźny sposób obniżyć całkowity koszt posiadania (TCO) i uczynić go przejrzystym.
Jest to cyfrowe urządzenie do bezpośredniego druku z roli na rolę, umożliwiające wytwarzanie spersonalizowanych etykiet i opakowań o najwyższych parametrach jakościowych – mówi Krzysztof Fedorowicz, product manager w firmie LFP Industrial Solutions. – Wersja 330E urządzenia traktowana jest przez producenta jako tzw. entry level, a więc z założenia jest ekonomiczna zarówno inwestycyjnie, jak i pod kątem eksploatacyjnym. Maszyna oferuje dwie szerokości zadruku do wyboru: 200 lub 330 mm. Można również zadecydować o wyborze konfiguracji kolorystycznej – czterokolorowej (CMYK) lub pięciokolorowej (CMYK + biały). Standardowa konfiguracja CMYK uzupełniona opcjonalnym kolorem białym stwarza dodatkowe, bardzo ciekawe opcje drukowania etykiet z białym poddrukiem. Istnieje również możliwość wyboru systemu tuszów: standardowy lub HD. System tuszów HD (wysokopigmentowych), o zwiększonej zawartości pigmentu, znacznie obniża koszty produkcji, nawet do 21 proc.
Maszyna jest wyposażona w sprawdzone, stabilne głowice drukujące Xaar 1003, pozwalające na jednoprzebiegowe drukowanie na podłożu o szerokości od 16,5 cm do 35 cm, z prędkością do 48 m/min, osiągając wydajność do 950 m2/h. System Tau 330E wyposażony jest w tryb wysokiej rozdzielczości 720x1260 dpi, znacznie poprawiający jakość druku oraz ostrość tekstu i obrazu. Solidna i trwała mechaniczna konstrukcja urządzenia, wykonana we włoskiej fabryce Durst, gwarantuje wysoką niezawodność przez cały dzień roboczy. Wbudowane funkcje takie jak automatyczne czyszczenie głowicy znacznie zwiększają wydajność i czas pracy maszyny.
Nie tylko krótkie serie
System Durst Tau 330E można rozbudować o wiele opcji dodatkowych, takich jak koronowanie w linii oraz czyszczenie wstęgi, aby zapewnić odpowiednie traktowanie podłoża zachowując jego najlepsze właściwości. Wałek chłodzący (chill roller) to opcjonalny system wspomagają̨cy druk na cienkich i wraż̇liwych na temperaturę̨ podłożach, zwię̨kszają̨cy moż̇liwości aplikacji. Ważnym elementem inwestycji jest również oprogramowanie Durst Workflow – Label (DWL), które umożliwia w pełni zautomatyzowany przepływ pracy, z wbudowaną kalibracją i zarządzaniem kolorami. To kompleksowe roz-wiązanie obejmuje wszystkie etapy procesu przygotowawczego od zarządzania danymi i przygotowania danych drukowania do wydrukowania na drukarce i raportowania. Dostęp do oprogramowania jest oparty na przeglądarce i można go również używać z urządzeń mobilnych bez żadnych dodatkowych instalacji. System DWL oferuje szereg modułów, które można rozbudować w dowolnym momencie i dostosować do dzisiejszych oraz przyszłych wymagań. Różne moduły obejmują rozwiązania do drukowania zmiennych danych, obliczania kosztów atramentu, systemu zarządzania kolorami, zarządzania zadaniami i innych. Druk zmiennych danych (VDP) umożliwia drukowanie unikatowych elementów jak kody kreskowe, zdjęcia, pojedyncze liczby lub sekwencje, zmienny tekst oraz funkcje zabezpieczeń – wyjaśnia Krzysztof Fedorowicz. – VDP gwarantuje łatwość dostosowania wydruku do pełnej zmienności informacji, zawartych w aplikacji od etykiety do etykiety. Opcjonalny Insetter pozwala na zadruk etykiet wcześniej wysztancowanych lub wstępnie zadrukowanych. Odpowiedni transport wstęgi i specjalne ramiona do przewijania pozwalają drukować na szerokim zakresie podłoży. By zwiększyć jeszcze bardziej modułowość, Tau 330E może zostać wyposażone w zewnętrzne nawijarki i przewijarki dla zadruku dłuższych wstęg.
Drukarnia FOPS zdecydowała się na inwestycję w pięciokolorową wersję urządzenia oraz dodatkowe wyposażenie, które gwarantuje najwyższą elastyczność produkcyjną. Opcjonalne czyszczenie wstęgi, korona czy funkcja wdrukowywania we wcześniej zadrukowane lub wycięte etykiety wydawały się być oczywiste – mówi Oskar Knapik. – Podjęliśmy decyzję o wdrożeniu oprogramowania DWL z opcją obsługi zmiennych danych, ponieważ technologie cyfrowe
to nie tylko krótkie serie, to również – a właściwie głównie – najszybszy możliwy czas realizacji, obsługa zmiennych danych czy personalizacja bez dodatkowych kosztów. Ponadto bardzo niski koszt rozpoczęcia produkcji ze względu na brak kosztów polimerów obecnych w technologiach analogowych. Istotna jest również możliwość korzystania z ekonomicznych, wysokopigmentowych atramentów HD. Na tych najważniejszych elementach będziemy opierać naszą politykę sprzedażową.
W odpowiedzi na oczekiwania klientów
Rozpoczęcie produkcji etykiet w naszym przypadku nie było rozpoczęciem nowej działalności zupełnie od zera – uważa Oskar Knapik. – Przez 23 lata działalności zgromadziliśmy pokaźną liczbę zadowolonych klientów. Wielu z nich wręcz oczekiwało uzupełnienia naszej oferty o profesjonalny system druku etykiet. Jednak z całą pewnością nie będziemy ograniczali się tylko do nich. Pozyskiwanie nowych klientów to kolejne wyzwanie dla naszego doświadczonego i skutecznego działu handlowego.
Durst Tau 330E to jedno z najlepszych rozwiązań drukujących dla zastosowań przemysłowych i etykiet zabezpieczających, stosowanych w elektronice, w przemyśle motoryzacyjnym, a także w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, farmaceutycznym i innych – konkluduje Krzysztof Fedorowicz. – Otwiera więc wiele drzwi przed debiutującą na polu produkcji etykiet drukarnią FOPS. Z możliwością wprowadzania zmian w ostatnim etapie produkcji i drukowania na foliach aluminiowych, z usprawnionym cyfrowym obiegiem dokumentów i z wyjątkową prędkością druku stanowi doskonały wybór dla tych, którzy chcą sprostać wyzwaniom gospodarki oraz nowym wymaganiom stawianym etykietom i producentom opakowań. AN
Durst Tau 330E w drukarni FOPS