Z wielu stron napływają do nas informacje, że mimo światowej recesji branża opakowań i etykiet ma się dobrze. Pośrednio oznacza to, że brak stagnacji i ciągły wzrost pozwalają drukarniom opakowań na inwestowanie w innowacyjne rozwiązania zwiększające ich konkurencyjność na rynku.
Spójrzmy zatem, jak w tej sytuacji odnajdują się najwięksi w branży producenci wielkoformatowych maszyn offsetowych wykorzystywanych w produkcji opakowań i jakie nowości oferują swoim klientom z myślą o usprawnieniu ich procesu produkcji.
Uniwersalność w cenie
Typowymi wielkoformatowymi offsetowymi maszynami arkuszowymi firmy Hei-delberg przeznaczonymi do produkcji opakowań są – wielokrotnie opisywane na łamach Poligrafiki – Speedmastery XL 142 i XL 162. W ofercie producenta pojawiły się one w 2008 roku i są wykorzystywane głównie do drukowania opakowań kartonowych.
Ciekawą nowością (również) dla branży opakowań wprowadzoną na rynek podczas majowych targów Ipex w Birmingham jest z kolei Speedmaster CX 102 – offsetowa maszyna drukująca z prędkością do 16,5 tys. ark./h w klasie formatowej 70x100 cm, ale – jak twierdzi producent – łącząca w sobie sprawdzoną platformę Speedmastera CD 102 z technologią maszyn serii XL.
Oprócz funkcji znanych z wcześniejszych modeli maszyn Speedmaster nowy model został wyposażony w innowacyjne opcje, jak np. system łapek dla cylindrów dociskowych i przekazujących oraz system łożyskowania łapek dla cylindrów dociskowych i przekazujących.
Ipeksowa premiera Heidelberga charakteryzuje się również modułową konstrukcją, a jedną z jej cech jest elastyczność pod względem wykorzystywanych podłoży – może drukować zarówno na cienkich i delikatnych papierach, sztywnej tekturze, jak i szerokiej gamie tworzyw sztucznych. Oferuje przy tym dużą dowolność w zakresie obróbki na maszynie (m.in. procesy UV, połączenie procesów tradycyjnych i farb UV oraz – dzięki modułowi FoilStar – foliowanie na zimno) przy zachowaniu najwyższych prędkości produkcyjnych. Pozwala na to system suszenia DryStar i DryStar UV (m.in. IR, gorące powietrze, wymuszona cyrkulacja powietrza).
Jak twierdzi producent, maszynę Speedmaster CX 102 cechują też krótki czas narządu (m.in. dzięki spektrofotometrycznemu systemowi pomiarowemu inline Prinect Inpress Control) i duża automatyzacja procesów. CX 102 może być też wyposażony w system Heidelberg Logistics pozwalający na w pełni automatyczny przepływ palet w drukarni. Składa się on z Autopile – modułowego systemu przenośników rolkowych oraz automatycznego systemu zmiany stosu na nakładaniu Preset Plus. Model zużywa też mniej energii, materiałów oraz emituje mniej CO2 do atmosfery.
W kierunku najwyższej automatyzacji
O wysoki poziom automatyzacji w swoich maszynach dba także inny niemiecki producent wielkoformatowych maszyn offsetowych wykorzystywanych w produkcji opakowań
– firma KBA.
Jak twierdzi Paweł Krasowski, specjalista ds. projektów w jej polskim oddziale, drukarnie opakowań najczęściej zamawiają maszyny KBA Rapida w konfiguracji podwyższonej, z urządzeniami non-stop i logistyką. Jest to o tyle istotne, iż tak przygotowana maszyna pozwala na przetwarzanie większej ilości arkuszy bez zatrzymywania. W związku z tym podniesienie maszyny o 210, 420 czy 630 mm pozwala na uzyskanie wyższej produktywności – tłumaczy.
Nowością dla producentów wysoko uszlachetnionych opakowań stosujących w produkcji lakier dyspersyjny jest z kolei nowy system suszenia, wprowadzony przez firmę KBA również na targach Ipex 2010. Ze względu na to, że proces suszenia za pomocą światła podczerwonego i nadmuchów gorącego powietrza pochłania ok. 40 proc. całej energii niezbędnej do pracy maszyny, firma KBA poszukując odpowiedniej definicji „wymarzonej” suszarki wzięła pod uwagę szereg parametrów. Były to m.in.: krótki czas schnięcia druków, idealne rezultaty, maksymalizacja efektu połysku, minimalizacja zużycia energii. W efekcie powstała koncepcja suszarki KBA VariDryBLUE – dodaje P. Krasowski. Jak zapewnia producent, rozwiązanie to umożliwiło suszenie wydruków przy wyższej prędkości produkcyjnej oraz znacznej oszczędności energii.
Paweł Krasowski uważa też, że w produkcji opakowań istotne znaczenie mają systemy pomiarowe do kontroli jakości. Jednym z nich jest QualiTronic – system stuprocentowej
inspekcji arkusza w trybie inline. Identyfikuje on odchyłki występujące w bardzo krótkim czasie, np. niekontrolowane zabrudzenia farbą, zanieczyszczenia, odrywające się kawałki wadliwego podłoża oraz odchyłki trwałe: tonowanie, brak farby lub jej nadmiar – tłumaczy.
QualiTronic Color Control to z kolei system bazujący na gęstości optycznej przeznaczony do pomiaru i regulacji nafarbienia inline, natomiast – jak mówi P. Krasowski – połączenie systemu inspekcji i regulacji nafarbienia inline (system Qualitronic Professional) umożliwia osiągnięcie nowego stopnia jakości druku w maszynach do offsetowego druku arkuszowego – Closed Loop.
Bardzo pomocny, zwłaszcza w przypadku druku opakowań, jest też system DensiTronic PDF. Zarówno drukarz, jak i dział kontroli jakości akceptując arkusz potrzebują dodatkowego czasu. DensiTronic PDF to wysoko zautomatyzowany system kontrolno-pomiarowy, który jest niezależny językowo. Bada wydrukowany arkusz pod kątem obrazu i tekstu oraz wskazuje błędy za pośrednictwem kamery-skanera zamontowanego na stole pomia-rowym DensiTronic Professional. Następnie zeskanowane dane porównuje z oryginalnym plikiem PDF, dostarczonym przez klienta – tłumaczy P. Krasowski.
Już od lat standardem w wielkoformatowych maszynach arkuszowych Rapida są cylindry o podwójnym obwodzie oraz sprawdzone uniwersalne systemy łapek dostosowujące się do każdej grubości podłoża drukowego. Jest to szczególnie ważne, gdy w produkcji opakowań drukuje się na tekturze litej bądź mikrofali typu E. Czas narządzania może być dodatkowo skrócony, gdy mamy do czynienia ze zmianą ilości używanych zespołów drukujących. Maszyny Rapida pozwalają na elastyczne rozsprzęglanie zespołów farbowo-wodnych w nieużywanych agregatach, co następuje ze stanowiska kierowania.
Firma KBA dysponuje także innymi kompleksowymi rozwiązaniami, które mogą być stosowane przez producentów opakowań.
Odpowiednie systemy wprowadzania stosu do samonakładaka, wyprowadzania z wykładania, transportu w hali druku poprzez automatyczne wózki transportujące zasilane indukcyjnie z podłogi bądź z górnej sekcji pozwalają na jeszcze bardziej zautomatyzowaną pracę – konkluduje P. Krasowski.
„Grube” jest w modzie
Z myślą o drukarniach opakowań firma manroland wprowadziła w swoich maszynach Roland 900 z końcem 2009 r. możliwość drukowania na materiałach grubszych niż dotychczas – do 1,6 mm. Mogli się o tym przekonać właściciele drukarni Wenner z Versmold, gdzie zainstalowana maszyna Roland 900 wydrukowała typową dla tego zakładu pracę na tekturze o grubości 1,4 mm (1050 g/m2) z prędkością 8 tys. ark./h. W tym zakładzie również, po raz pierwszy na skalę światową, zostały zintegrowane we wspólny system drukowanie i logistyka. Jak informuje firma manroland, w drukarni przygotowane stosy są automatycznie podawane i przekazywane przez przenośnik taśmowy. System Aupasys został wyposażony w urządzenie do odwracania stosów, z którego są one automatycznie zawracane na podawanie. Przenośnik taśmowy może gromadzić jednocześnie do 25 palet, co – jak twierdzi producent – jest niezbędne, ponieważ palety z najgrubszymi podłożami drukowymi mogą unieść jedynie do 1 tys. arkuszy każda.
Pod koniec 2008 r. firma manroland opracowała również technologię odwracania arkuszy w maszynach wielkoformatowych. Natomiast po raz pierwszy technika ta została zastosowana w maszynie Roland 900, XXL (maks. format ark. 1310x1870 mm) zainstalowanej w drukarni Himmer z Augsburga w maju br. Maszyna XXL z opcją odwracania w formacie 8 może zadrukowywać arkusze o 10 mm dłuższe i 20 mm szersze niż maszyna bez odwracania w tym samym formacie. Zainstalowane w Augsburgu urządzenie jest też wyposażone w system InlineColorPilot plus (rozwiązanie wprowadzone na targach drupa 2008) służące do kontroli oraz pomiarów densytometrycznych i kolorymetrycznych, a także w pełni automatyczny system wymiany form APL.
Na podstawie informacji wymienionych firm opracowała DA