Firma Infotrend, specjalizująca się w badaniach rynkowych, szacuje wzrost wartości cyfrowo drukowanych opakowań i etykiet z 1,95 mld USD w 2009 roku do ponad 4 mld USD w 2014. Perspektywa podwojenia wartości rynku w ciągu najbliższych 4 lat czyni systemy cyfrowe do produkcji etykiet i opakowań inwestycją godną rozważenia.
Jak informuje firma HP, drukarnie etykietowe i opakowaniowe wykorzystujące urządzenia HP Indigo zyskały od targów Ipex 2010 nowe możliwości rozwoju dzięki wprowadzeniu nowych funkcjonalności maszyn, nowych rozwiązań partnerskich w zakresie finishingu oraz rozszerzeniu portfolio podłoży, jakie można zadrukowywać w tych systemach. Wykorzystując nowe media kompatybilne z systemami cyfrowymi HP Indigo 5500, 7500 oraz WS6000, użytkownicy mogą obecnie stworzyć zupełnie nowe aplikacje w zakresie opakowań giętkich oraz kartonowych. Od targów Ipex 2010 firma HP poszerza zakres cyfrowej transformacji, dotychczas obejmującej przede wszystkim etykiety, o opakowania giętkie i kartonowe – powiedział Alon Bar-Shany, wiceprezes i dyrektor generalny działu Indigo w firmie HP. – Różnorodność podłoży, z którymi współpracują obecnie urządzenia Indigo oraz rozszerzona sieć firm partnerskich czynią ofertę technologii cyfrowej bogatą jak nigdy dotychczas. Rozwiązania firm partnerskich zostały zintegrowane z urządzeniami HP Indigo, pozwalając na oszczędną produkcję opakowań na żądanie. Wspiera ją również nowy system workflow firmy HP typu end-to-end, ograniczający – jak informuje producent – czas narządu oraz ilość makulatury do niezbędnego minimum. Ekologicznym aspektem cyfrowej produkcji opakowań jest brak procesu produkcji płyt, występujący w przypadku technologii offsetowej i fleksograficznej.
Większa elastyczność
HP Indigo WS6000 to jeden z najpopularniejszych modeli tej firmy, wykorzystywany w produkcji opakowań giętkich do żywności, napojów, kosmetyków itp. Nowe możliwości tego systemu, zaprezentowane na targach Ipex 2010, obejmują:
- drukowanie na bardzo cienkich, elastycznych foliach opakowaniowych o grubości nawet 12 µm. Wykorzystując standardowe podłoża przetwórcy opakowań mogą zadrukowywać na maszynach Indigo stronę folii niestykającą się bezpośrednio z produktem w przypadku produktów spożywczych i napojów;
- rozwiązanie workflow HP SmartStream Labels and Packaging, stworzone we współpracy z EskoArtwork, pozwalające na zintegrowanie urządzenia laminującego firmy AB Graphic International wykorzystującego m.in. kompatybilne folie firm ACPO Ltd. oraz D&K Group;
- poszerzenie portfolio certyfikowanych podłoży stosowanych w produkcji opakowań giętkich o produkty firm Charter Films oraz Innovia Films (dotychczas certyfikowane były folie Exxon Mobil, Hanita Coatings, Nordenia i Walki).
Komplementarność rozwiązań
Jak twierdzi firma HP, jest ona jedynym dostawcą cyfrowych maszyn drukujących posiadających możliwość drukowania na wstędze i na arkuszu, stworzonych z myślą o produkcji opakowań kartonowych z podłoży o grubości do 450 µ. Od targów Ipex 2010 rolowe maszyny HP Indigo mogą podbijać rynek tego typu opakowań dzięki nowemu, intuicyjnemu systemowi HP Smart-Stream Labels and Packaging, pozwalającemu na zaawansowaną kontrolę i dobór barwy. Jak podkreśla firma HP, stworzenie komplementarnego rozwiązania do produkcji opakowań kartonowych nie byłoby możliwe bez daleko posuniętej współpracy z firmami zewnętrznymi takimi jak: AB Graphic International, Brausse Group, Epic Products International, Kama GmbH czy Kompac Technologies. Użytkownicy arkuszowych i rolowych maszyn HP Indigo mogą teraz zintegrować systemy wykończeniowe i stworzyć elastyczną, wydajną infrastrukturę do produkcji opakowań na żądanie w jakości offsetowej. Istnieje również możliwość integracji urządzeń do dalszej obróbki w systemie near-line, umożliwiających np. wykrawanie, lakierowanie i składanie wydruków z systemów HP Indigo 5500, 7500 oraz WS6000.
W modelach HP 5500 i 7500 wprowadzono dodatkowo kolor biały, co znacznie poszerzyło gamę aplikacji.
W ofercie wiodących dostawców kartonów powlekanych (m.in.: Iggesund Paperboard, M-real, Sappi Fine Paper, Stora Enso czy Tulis Russel Papermaker) znajdują się już certyfikowane przez HP podłoża do produkcji opakowań kartonowych.
Druk cyfrowy otwiera drzwi
W maju br. firma HP poinformowała o instalacji systemu HP Indigo WS6000 w irlandzkiej drukarni Foster Packaging, która utworzyła dział produkcji opakowań na żądanie w technologii cyfrowej w styczniu 2009. W ciągu kilkunastu miesięcy działalności zatrudnienie w tym dziale wzrosło z 6 do 14 osób, a inwestycja w urządzenie HP Indigo podyktowana była rosnącym
zapotrzebowaniem na opakowania w niskich nakładach. Firma wykorzystuje system WS6000 do produkcji torebek stojących, etykiet w roli czy makiet opakowań w nakładach do 20 tysięcy szt. Nasze nowe usługi zostały zdumiewająco dobrze przyjęte przez naszych obecnych, ale i potencjalnych klientów – powiedział Paul Young, dyrektor operacyjny w Foster Packaging. – Druk cyfrowy oraz posiadane przez nas maszyny HP zmieniły nasz sposób pracy i przysporzyły nam nowych zleceń. Odkryliśmy, że wartości dodane, jakie niesie nasz nowy dział cyfrowej produkcji opakowań giętkich takie jak ekonomiczna produkcja niskich nakładów, eliminacja czaso- i kosztochłonnego procesu produkcji płyt czy czasu narządu, naprawdę otworzyły nam wiele drzwi, kiedy próbowaliśmy pozyskać nowe kontrakty.
Jakość druku na rynku opakowań giętkich jest czynnikiem kluczowym. System HP Indigo WS6000 umożliwia replikację 97 proc. kolorów Pantone, włączając kolory korporacyjne, co pozwala Foster Packaging na spełnienie oczekiwań nawet najbardziej wymagających właścicieli marek. 70 proc. produkcji firmy trafia do Wielkiej Brytanii, Kenii, Północnej i Południowej Afryki oraz do Stanów Zjednoczonych. System HP Indigo WS6000 umożliwia druk z prędkością do 30 m/min w trybie 4-kolorowym, co jest kluczowe w przypadku produkcji na żądanie. Zakres grubości podłoży wynosi od 12 do 450 µ i obejmuje etykietowe folie samoprzylepne, folie twarde oraz kartony. Kiedy uruchamialiśmy nasz dział opakowań na żądanie, zidentyfikowaliśmy kluczowe potrzeby potencjalnego odbiorcy naszych usług – wspomina Paul Young. – Jeśli jakiś produkt ma przykuć uwagę klienta na sklepowej półce, musi być wydrukowany w wysokiej jakości, a sam proces produkcji musi być krótki i elastyczny. To wszystko, a nawet więcej, oferują systemy HP Indigo. AN