Oprawa twarda znów poszukiwana
6 Dec 2016 14:53
Pomimo rosnącej ilości informacji rozpowszechnianych za pomocą Internetu, rośnie także ponownie zainteresowanie tradycyjnymi książkami w oprawie twardej.
Są one jednak obecnie produkowane w małych (i stale zmniejszających się) nakładach, a stawiane tej produkcji wymagania to krótki czas realizacji zamówienia i wysoka jakość. W związku z tym firmy Kolbus i Schmedt zaprezentowały najnowsze rozwiązania techniczne do tego rodzaju produkcji.
Oprawa twarda przeżywa ponowny rozwój po okresie wypierania jej przez technologie oprawy miękkiej i różne rodzaje szycia drutem. Producenci maszyn do tego rodzaju oprawy zostali więc w ostatnim okresie niejako zmuszeni do opracowania nowych systemów pozwalających na ekonomiczną produkcję opraw, nawet w najmniejszych nakładach. Motorem takiego działania był głównie fakt, że wydawcy w coraz większym stopniu są zainteresowani małymi nakładami testowymi do badania poczytności książki, wydaniami okolicznościowymi, wysokojakościową produkcją jednostkową itp. Stanowiło to bodziec dla firm Kolbus i Schmedt do zaprezentowania pełnej palety nowych rozwiązań zarówno do jednostkowej produkcji, jak i do nakładów średnich oraz dużych.
Kolbus zaprezentował linie do oprawy klejonej z zastosowaniem kleju poliuretanowego, przeznaczone do produkcji okładek oraz do twardej oprawy nakładów małych i średnich. Firma Schmedt pokazała swoją serię Prä do ekonomicznej produkcji małych i bardzo małych nakładów. Zaprezentowane maszyny pozwalają więc na produkcję książek w różnych nakładach, także tych drukowanych cyfrowo.
Firma Schmedt przedstawiła maszyny do produkcji okładek Präzicase SC2 i EC3, maszynę do oprawy klejonej (klejem poliuretanowym) Präzipur 61 i maszyny do oprawy Präleg 18 i Präform 55. Model Präzicase SC2 to maszyna półautomatyczna do produkcji okładek pojedynczych lub w większej ilości, z jednoosobową obsługą. Model Präzicase EC3 to z kolei maszyna automatyczna, wykonująca okładki wraz z zaokrąglaniem rogów, zawijaniem z czterech stron i prasowaniem całej powierzchni.
Po raz pierwszy zaprezentowano jednoklamrową maszynę do oprawy klejonej Präzipur 61 do małych i średnich nakładów. Pełne sterowanie maszyną odbywa się z jednego pulpitu obsługi. Maszyna ta ma stację frezowania, sterowanie długością nakładanego kleju i zintegrowane nakładanie kleju z boku.
Firma Kolbus pokazała wszechstronny automat do produkcji okładek DA 260, nadający się m.in. do takich zastosowań jak: okładki z zaokrąglonymi rogami, okładki wieloczęściowe, cienkie tektury, formaty specjalne i małe nakłady. Linia do oprawy BF 512 pracuje z wydajnością do 30 taktów/min i nadaje się szczególnie do małych i średnich nakładów. Dzięki daleko posuniętej automatyzacji zmiana formatu w tej maszynie trwa zaledwie kilka minut. Model ten ma także stację do powlekania klejem i podklejania, np. kapitałki. Model BF 512 nadaje się do książek z prostymi grzbietami, ale ma też stację do zaokrąglania grzbietów i prasowania. W obrębie oklejania grzbietu ma on dyszę do powlekania klejem hotmelt.
Maszyna do oprawy klejonej KM 600 nadaje się do obróbki arkuszy wydrukowanych na maszynie cyfrowej. Do właściwego nanoszenia kleju poliuretanowego przewidziana jest dysza grzbietowa, a klejenie za jej pomocą jest włączone w system sterowania. Maszyna ta pozwala na zautomatyzowaną i ekonomiczną produkcję bloków książkowych, czasopism czy broszur.
Na podstawie „Deutscher Drucker” nr 14/2010 opracował ZZ