Optymalizacja produkcji nadrzędnym celem
23 Mar 2017 13:18

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

„Nauka... to tylko nauka. Do czasu, gdy zaczyna zmieniać otaczający nas świat”. Zgodnie z tym hasłem 3M działa na rynkach całego świata pomagając zmieniać nasze życie na lepsze i prostsze, oszczędzając nasz czas i pieniądze. Jak dzisiaj ważne są oszczędzanie i czas, może powiedzieć każdy przedsiębiorca. 

29Za sobą mamy etap dynamicznego rozwoju poprzez kolejne inwestycje w nowe maszyny, wzrost produkcji, a kończąc na inwestycji w nowe linie produkcyjne. Każdy właściciel przedsiębiorstwa, dyrektor czy prezes szuka dziś możliwości, aby optymalnie wykorzystać zasoby, które już posiada, tj. sprzęt, wiedzę czy doświadczony zespół. Obecnie standardem stało się połączenie parku maszynowego z systemami takimi jak: MIS, CMR, ISO, HACAP, które pozwalają na bieżącą weryfikację poszczególnych etapów zleceń oraz kosztów z tym związanych. Każdy system informatyczny usprawniający produkcję sprawia, że zlecenia stają się powtarzalne, co w znaczącym stopniu ułatwia nam prowadzenie biznesu.

Dziś coraz mniej przedsiębiorców inwestuje w kolejne linie produkcyjne. Od kilku lat obserwujemy bardzo dynamiczne przekierowanie codziennej pracy na optymalizację produkcji, czyli wyznaczanie najlepszego rozwiązania dla naszej firmy.

Firma 3M od zawsze wspiera swoich klientów wprowadzając nowe rozwiązania w celu optymalizacji produkcji. Przełomowym momentem było wprowadzenie taśm do montażu form fleksograficznych 3M™ Cushion-Mount™ Plus. Nagle okazało się, że typowy błąd (powstawanie pęcherzy powietrza pod formą) występujący na etapie montażu form drukowych może być wyeliminowany. Co takie rozwiązanie daje naszym klientom? – ogromną oszczędność czasu dochodzącą nawet do jednego dnia roboczego w skali miesiąca. 

Oferujemy osiem twardości wyżej wymienionych taśm kompresyjnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasi klienci mogą oszczędzać miesięcznie nawet 20-30 proc. farby zużywanej przy produkcji, zaś w skali roku oszczędności mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych. Na sukces 3M™ Cushion-Mount™ Plus wpływ miało też pojawienie się nowych form drukowych z tzw. płaskim punktem. Komplet technologii obu rozwiązań i współpraca z dostawcą farb oraz cylindrów rastrowych mogą zaowocować osiągnięciem pełnego sukcesu.

Współpracując z naszymi klientami zauważyliśmy kolejne wyzwania, z którymi postanowiliśmy się zmierzyć: demontaż formy po druku przy produkcji wielokrotnej, odklejanie form (tzw. łódkowanie) oraz pomijanie staranności oczyszczania powierzchni przed aplikacją. Z powodu ciągłego przyspieszania produkcji wiele firm posiada odpowiednie wyposażenie, tj. automatyczne urządzenia do mycia form drukowych. Na pewno jest to duże ułatwienie produkcji, lecz pociąga za sobą dodatkowe nakłady. Dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się taśmy 3M™ Cushion-Mount™ LSeries, które eliminują wpływ używanych w drukarni środków chemicznych na siłę łączenia taśma-forma i taśma-cylinder.

3M to nie tylko taśmy do montażu form fleksograficznych, to również szeroka gama taśm do łączenia w biegu. Jedna z nich zasługuje na szczególną uwagę.

W 2016 roku, wspólnie z kolegami z działu 3M R&D we Wrocławiu, stworzyliśmy taśmę 3M™7387 do łączenia roli w biegu. Jest to produkt od początku do końca wymyślony i produkowany w Polsce, z czego jesteśmy bardzo dumni. 

Dlaczego taśma 3M™7387 jest tak wyjątkowa? Oto cytat z wypowiedzi operatora maszyny drukującej na trudnych podłożach z tworzyw sztucznych (polipropylenach, poliestrach, polietylenach itp.): Pracujemy z prędkością ponad 600 metrów na minutę, wstęga mi nie faluje, ładnie się nawija i na etapie łączenia nie powstają żadne wtrącenia, które zdarzały się w produkcie dotychczas używanym. Ja już nie chcę nic innego!

A konkretnie – prędkość zmiany wzrosła o 200 m/min, aplikacja zajmuje mniej niż minutę, koszt taśmy na jedną aplikację nie przekracza 2-3 złotych. Czy przy takich kosztach warto doprowadzić do zatrzymania maszyny po nieudanym łączeniu, czyszczenia i jeszcze raz uruchamiania produkcji? Czas na to poświęcony to minimum 2 godziny, a dodatkowo musimy pamiętać też o kosztach zniszczonego materiału i kosztach przestoju, a nawet zużytej energii.

Taśma 3M™ 7387 do łączenia roli w biegu to światowy produkt za polską cenę i produkowany w Polsce.

Polska poligrafia w 3M to jednak nie tylko druk rolowy fleksograficzny, offsetowy czy rotograwiurowy. To także przemysł papierniczy i klasyczne techniki drukowania: offset, sitodruk oraz techniki wystawiennicze, bilbordy, reklama zewnętrzna i wewnętrzna. Tu też 3M dostarcza różnego rodzaju produkty, które pomogą skutecznie połączyć, zamaskować lub przytrzymać – trwale bądź tylko na chwilę. 

Piotr Lis

3M Poland Sp. z o.o.

Artykuł sponsorowany