Optymalne suszenie
6 Dec 2016 14:43
Stale postępujšcy rozwój wyrobów drukowanych technikš wklęsłodrukowš lub fleksograficznš (opakowania giętkie, etykiety, tapety itd.) pocišga za sobš zmiany w technologii i większe wymagania stawiane maszynom do drukowania i powlekania. Jednym z najważniejszych czynników jest tu sprawnoć systemu suszenia. Często stosowane urzšdzenia suszšce nie zawsze sš dostosowane do aktualnych wymagań produkcyjnych, co prowadzi do zwiększonej iloci rozpuszczalnika pozostajšcego w gotowych produktach i do obniżenia prędkoci drukowania.
W takim układzie korzystne jest dla użytkownika rozszerzenie i zmodyfikowanie istniejšcych w maszynie, ale już niewystarczajšcych systemów suszenia poprzez wykorzystanie dodatkowych urzšdzeń. Takim rozwišzaniem jest zastosowanie krótkofalowego suszenia podczerwieniš w postaci dodatkowej, uzupełniajšcej jednostki suszšcej.
Często użytkownicy pytajš producentów lub dostawców systemów suszenia o zagadnienia zwišzane z bezpieczeństwem pożarowym w maszynach drukujšcych lub powlekajšcych przy zastosowaniu suszarek na podczerwień (IR). Ten punkt widzenia wynika z błędnej opinii o tej technologii i z nieznajomoci stosowanego rodzaju promieniowania (krótko-, rednio- lub długofalowe).
Systemy suszenia KIR (krótkofalowe promieniowanie podczerwone) oferowane przez firmę Micor oraz ich elektryczne wyposażenie od dawna odpowiadajš technicznym wymaganiom odnonie do bezpieczeństwa na maszynach drukujšcych i powlekajšcych i sš badane przez odpowiednie, uprawnione jednostki. Elektryczne rodki produkcji stosowane w pomieszczeniach zagrożonych wybuchem muszš odpowiadać odpowiednim przepisom UE. Wymagania tych przepisów spełniajš także promienniki KIR, które majš odpowiednie certyfikaty.
Przy przebudowie na system suszenia z wykorzystaniem promieniowania IR trzeba zapewnić klientowi pewnoć działania. Dlatego też niezbędnym warunkiem jest przeprowadzenie testów suszenia. Oznacza to, że klientowi trzeba zaoferować przeprowadzenie odpowiednich badań na miejscu, w jego zakładzie, za pomocš przenonych urzšdzeń suszšcych. A oto przykłady z praktyki:
Przykład I
Na omiokolorowej maszynie fleksograficznej drukowano na powlekanym papierze farbami wodnymi z maksymalnš prędkociš produkcyjnš 60 m/min. Między 7. a 8. zespołem drukujšcym dochodziło do dublowania ze względu na niewystarczajšce schnięcie farby. Problem ten rozwišzano przez zastosowanie suszarki poredniej KIR, stanowišcej kombinację promieniowania podczerwonego z powietrzem. Dzięki wbudowaniu suszarki poredniej w miejscu urzšdzenia nadmuchujšcego ciepłe powietrze osišgnięto zwiększenie prędkoci drukowania do 130 m/min.
Podobne wyniki uzyskano na maszynie fleksograficznej między pierwszym a drugim zespołem drukujšcym przy pełnopłaszczyznowym nanoszeniu bieli zawierajšcej rozpuszczalnik. Także tu dzięki suszarce poredniej zwiększono prędkoć maszyny i ograniczono pozostałoć rozpuszczalnika.
Przykład II
W ostatnim zespole drukujšcym maszyny wklęsłodrukowej nanoszono na folię klej dyspersyjny. Mimo wielkiej suszarki o długoci ok. 7 m możliwa była prędkoć produkcyjna wynoszšca jedynie 30 m/min. Rozwišzanie problemu polegało na zastšpieniu częci dysz konwekcyjnych promiennikami KIR. W wyniku takiego działania prędkoć produkcyjna wzrosła do ponad 120 m/min i suszenie kleju nie było już czynnikiem obniżajšcym wydajnoć.
Przykład III
Na maszynie wklęsłodrukowej dzięki dosuszaniu urzšdzeniem KIR uzyskano zmniejszenie zawartoci resztek rozpuszczalnika na metalizowanej folii z tworzywa sztucznego, na której drukowano opakowania giętkie, z 18 mg/m2 do poniżej 5 mg/m2, przy prędkoci 150 m/min.
Te i inne przykłady z praktyki wskazujš, że optymalizacja istniejšcych urzšdzeń suszšcych (kanałów, pokryw do suszenia konwekcyjnego, suszarek porednich itd.) może być ekonomicznš i technicznš alternatywš. Dzięki testom dokonywanym na miejscu, w drukarni, można wskazać zalety konkretnego rozwišzania i dostosować je do miejscowych warunków. Firma Micor jest do dyspozycji przy opracowywaniu testów oraz przy planowaniu i realizacji konkretnych przedsięwzięć technicznych.
Na podstawie ăFlexo+Tief-DruckÓ nr 6/2002 opracował ZZ