Targi drupa to największa tego typu impreza na świecie, nie może więc na nich zabraknąć producentów i przetwórców papieru oraz firm produkujących farby drukarskie.
Na tegorocznej drupie ponad 50 wystawców prezentowało produkty z dziedziny „papiery drukowe i pokrewne”, z czego jedynie połowę stanowili producenci, a resztę – dystrybutorzy i przetwórcy. Przedstawili oni tylko 15 opisów nowych produktów.
August Koehler AG Papierfabrik (Niemcy). Firma, a w zasadzie koncern Koehler Group przedstawiła dotychczas produkowane wysokojakościowe papiery drukowe, papiery specjalne, papiery barwne, termiczne, samokopiujące i dekoracyjne (do produkcji oklein meblowych i elementów budowlanych). W ramach koncernu Koehlera produkowane są także: tektura okładkowa, papiery do drukowania cyfrowego oraz papiery zabezpieczone do drukowania papierów wartościowych, tektura do produkcji kart do gry, papier mapowy, papiery do drukowania cyfrowego oraz papiery ognioodporne.
Burgo Group spa (Włochy). Pod tą nazwą kryją się trzy firmy: Burgo i Marchi (produkujące papiery powlekane i niepowlekane) oraz Mosaico (papiery specjalne). drupa była debiutem koncernu Burgo Group, który powstał w styczniu 2007 roku i posiada w sumie 14 fabryk papieru. Na targach drupa przedstawił on show „Substance Paper – new world of paper in a new way”. Prezentowano także papiery z dotychczasowej produkcji, m.in. papiery powlekane bezdrzewne R 4 oraz papiery specjalne firmy Mosaico.
Cartiere Miliani Fabriano spa (Włochy). Fabryka należąca do Fedrigoni Group, do której należą również Fedrigoni Cartiere SpA (papiery specjalne), Anconvert SpA (materiały samoprzylepne) i hiszpańska firma Manter (Manipulados del Ter) zajmująca się przetwórstwem papierniczym.
Wystawiano jak zwykle piękne, bardzo dobrej jakości papiery ozdobne do celów malarskich jako materiał do malowania akwarelami i drukowania (papiery czerpane); papiery ozdobne maszynowe z maszyny z płaskim sitem do malowania akwarelami, farbami akrylowymi olejowymi, pastelami i do rysowania; papiery ozdobne bezdrzewne do drukowania (Text & Cover) znakowane sitem o nazwach Murillo, Fabria i Rusticus oraz papiery żeberkowane do luksusowych wydań o nazwach CMF Ingres i Grifo.
Przedstawiono także papiery do kopiowania (ksero, drukarki laserowe) z serii Copy Line (z recyklingu) i papiery zabezpieczone do produkcji banknotów oraz druków wartościowych.
W charakterze nowości prezentowano też niepowlekany, bezdrzewny papier książkowy o nazwie Platina wykonany w 100% z celulozy ECF, zasadowy z rezerwą alkaliczną o wysokiej nieprzezroczystości i kremowym (ivory) odcieniu, produkowany w zakresie gramatur 70-230 g/m2.
Fedrigoni Cartiere SpA (Włochy). Fabryka produkuje papiery specjalne, w tym: papiery i tektury powlekane metodą odlewu, papiery etykietowe i owijkowe, bezdrzewne papiery drukowe powlekane i niepowlekane, papiery mapowe, papiery do drukarek laserowych, papiery zabezpieczone oraz materiały pokryciowe do wykonania okładek – łącznie około 2500 różnych artykułów. Firma wystawiała swoje już od dawna produkowane wyroby.
Gmund GmbH & Co. KG, Büttenpapierfab-rik (Niemcy). Najbardziej znana na świecie firma produkująca papiery czerpane i ozdobne na tegorocznej drupie prezentowała trzy nowe linie swych produktów: Gmund3, Gmund Digital i Gmund Shade.
Pierwsza linia to papiery ozdobne z akcentem trójwymiarowości, którą uzyskuje się poprzez mikrotłoczenia. Papiery tej serii produkowane są tylko w trzech barwach: ciemnobrązowej, ciemnoniebieskiej i czarnej oraz w trzech różnych wykończeniach powierzchni. Przeznaczone są do drukowania offsetowego, laserowego i inkjet oraz jako materiał na oklejkę. Dostępne w gramaturach do 310 g/m2.
Gmund Digital to debiut firmy w zakresie produkcji papierów specjalnie przeznaczonych do stosowania w arkuszowych maszynach cyfrowych (Xerox, HP Indigo, Canon, Océ). Są one produkowane jako gładkie (welinowe) i jako matowe z powierzchnią typową dla papierów produkowanych ręcznie w gramaturach 150, 200 i 275 g/m2 w kilku jasnych barwach.
Gmund Shade to papiery z chmurkowatym przezroczem (mottled – cloud) imitującym tzw. papiery japońskie wykonywane ręcznie wg tradycyjnej japońskiej technologii. Produkowane są w kilku jasnych barwach, w gramaturach 70, 100, 180 i 250 g/m2.
Oczywiście oprócz tych nowości wystawiano kilkanaście kolekcji (linii) już produkowanych papierów ozdobnych, które jak zwykle przyprawiały zwiedzających o zawrót głowy.
James Cropper Speciality Papers Ltd. (Wielka Brytania). Bardzo znany angielski producent papierów ozdobnych prezentował m.in. ozdobne papiery wodotrwałe przeznaczone do drukowania map i plakatów oraz specjalne biobójcze papiery Docugard produkowane zgodnie z opatentowaną technologią BioCote, zabijające m.in. bakterie E-coli i salmonelli. Środek biobójczy stosowany jest jako wypełniacz. Tego rodzaju papiery przeznaczone są do produkcji papierów firmowych, kopert, broszur, materiałów introligatorskich i opakowaniowych.
LakePaper (Niemcy). Jest to stosunkowo nowa papiernia, która produkuje i konfekcjonuje (specjalizując się także w designie pakowanych produktów) tzw. papiery „Premium” (czyli wysokojakościowe) dla różnych odbiorców. W związku z tym na drupie wystawiano papiery o markach handlowych: Business (przeznaczony do produkcji papierów firmowych i innych materiałów zapewniających odpowiednią wizualizację firmy), Emotion, Extra+, New Ecology (niepowlekany z 25% udziałem masy makulaturowej), New Line (ze znakiem wodnym), Sugar (metalizowana tłoczona tektura), Relex. Jak przystało na papiery „Premium”, wymienione linie papierów mają różne wykończenie powierzchni, szeroki zakres gramatur i barw. Są podatne na różne techniki drukowania i zdobienia.
Landqart (Szwajcaria). Firma specjalizuje się w produkcji papierów zabezpieczonych i tworzeniu systemów zabezpieczeń. Jest także producentem wysokojakościowych papierów drukowych arkuszowych i papierów mapowych.
Leipa Georg Leinfelder GmbH (Niemcy). Firma przedstawiała produkowane przez siebie (od kilku lat) zwojowe papiery LWC (offsetowe i wklęsłodrukowe) oraz zwojowe offsetowe papiery pigmentowane, tekturę do produkcji gilz, papiery impregnowane i metalizowane, arkuszowe papiery powlekane oraz inne papiery specjalne.
Lenzing Papier GmbH (Austria). Firma jest wiodącym europejskim wytwórcą papierów z recyklingu, papierów plakatowych oraz do produkcji kopert. Na drupie papier z recyklingu oferowany był w szerokiej gamie gramatur z przeznaczeniem do drukowania offsetowego, fleksograficznego, typograficznego, a także do drukowania laserowego i inkjet. Prezentowano trzy rodzaje papierów z recyklingu: Lenza-Top-Recycling (70-300 g/m2) w dwóch odcieniach, Lenza-Top-Recycling Super (70-240 g/m2) z wybielaczem optycznym oraz Nautilus (80 g/m2) przeznaczony do kopiowania i do
drukarek laserowych (sprzedawany przez Mondi Business Paper Holding). Dwa pierwsze papiery mogą być stosowane do produkcji kopert i zeszytów (papier do pisania).
W zakresie produkcji papieru plakatowego Lenzing Papier ma 20% udział w rynku europejskim. Produkowane są dwa rodzaje tego papieru: Lenza-Plakat (70-120 g/m2) biały, niepowlekany i Lenz-Affiche Blue (115 g/m2) jednostronnie powlekany z niebieskim spodem.
Do produkcji kopert białych i mailingu przeznaczony jest specjalny papier Lenza-Top-Run (70-120 g/m2), biały z możliwością odczytu OCR.
Mitsubishi Paper Mills Limited (Japonia). Na drupie odbył się pierwszy pokaz papieru przeznaczonego do drukowania zdjęć fotograficznych techniką inkjet C**04 wyprodukowanego przez Mitsubishi HiTec Paper (Niemcy). Jest to powlekany papier o wysokim połysku przeznaczony do drukowania zarówno atramentami barwnikowymi, jak i pigmentowanymi. Wystawiano także wysokojakościowe papiery do proofingu oraz nową linię Eco-Solvent (z niebieskim i czarnym spodem), a także folie do drukowania ekologicznymi atramentami. Można też było zobaczyć znane już papiery samokopiujące przeznaczone do poddruku w drukarkach laserowych i kserokopiarkach oraz w drukarkach inkjet i papiery etykietowe.
Mohawk Fine Papers Inc. (USA). Firma wystawiała wysokojakościowe (Premium) papiery drukowe do offsetu arkuszowego i zwojowego, do pisania i do drukowania cyfrowego. Prezentowano następujące marki handlowe: Strathmore, Mohawk Superfine, Beckett Concept, Beckett Expression, BriteHue, Via, Mohawk Color Copy, Mohawk Digital Papers oraz Inxwell, Navajo i Options. W większości są to piękne papiery ozdobne, kiedyś sprzedawane w Polsce przez firmę Papyrus.
Mondi Business Paper Sales GmbH (Austria). Specyfika koncernu Mondi polega na tym, że jest on jednocześnie producentem i dystrybutorem papieru, czasami też rozprowadza papier wytwarzany przez inne fabryki nienależące do niego. Na drupie wystawiała się część koncernu Mondi odpowiedzialna za produkcję i dystrybucję „Business papers”, czyli papierów biurowych, a w zasadzie tzw. uni – biuro.
Notabene koncern Europapier, który jest własnością Mondi (w 90%), miał własne stoisko (pisaliśmy o tym w lipcowej Poligrafice – red.).
Za nowe produkty, zaprezentowane na krótko przed drupą, można uznać Q TRIOTEC Premium – wysokogatunkowy papier do prac biurowych (kopiowanie, drukowanie laserowe i inkjet) oraz o podobnym zastosowaniu papier Neox. Pierwszy papier arkuszowy (A4) o gramaturze 80 g/m2 jest wykonany w technice trójwarstwowej; wszystkie warstwy wykonane są z bielonej celulozy ECF. W technologii TRIOTEC produkowane są także papiery biurowe ze środkową warstwą z włókien wtórnych. Drugi papier, Neox, jest wytwarzany w technologii nanohybrydowej. Odnosi się ona do powłoki, w której są zarówno pigmenty o wielkości cząsteczki nano, jak i większe. Nanohybrydowa powłoka zapewnia papierowi Neox specyficzne właściwości: ma on zarówno właściwości wysokojakościowego papieru niepowlekanego (wysoka białość CIE i wysoka sztywność oraz łatwa obróbka po druku), jak i niektóre powlekanego (połysk i gładkość powierzchni, dobra jakość odbitek). Neox produkowany jest w arkuszach A4, A3, SRA3 w gramaturach 110, 160, 200, 250 g/m2.
Mopak Kagit – Karton Sanayi ve Ticaret A.S. (Turcja). Największy koncern papierniczy w Turcji produkujący różnego rodzaju tektury graficzne i opakowaniowe, papiery biurowe, zwojowe papiery powlekane, papier biblijny, papiery samokopiujące.
M-real Corporation (Finlandia) – jeden z największych producentów papierów powlekanych na świecie z rozlicznej gamy swych produktów wybrał do zaprezentowania w charakterze nowości bezdrzewny papier powlekany Allegro, wytwarzany w szwajcarskiej fabryce M-real Biberist. Jest to nowa generacja papieru produkowanego już od kilku lat. Allegro produkowany jest jako papier przeznaczony do offsetu arkuszowego (80-300 g/m2) i jako papier przeznaczony do offsetu zwojowego heatset (80-170). Każdy z rodzajów ma dwa różne wykończenia powierzchni: połysk i półmat. W stosunku do poprzednich generacji zwiększono białość CIE, białość ISO i gładkość powierzchni (zmniejszono szorstkość PPS). Wszystkie cztery odmiany produkowanego papieru mają taką samą białość.
Papiery Allegro przeznaczone są do drukowania książek z ilustracjami, broszur, katalogów, czasopism, raportów rocznych, okładek, materiałów reklamowych itp.
Koncern M-real, który obecnie sprzedał połowę swych papierni, prezentował na drupie takżę rodziny nowych tektur wielowarstwowych specjalnego przeznaczenia Lite4u i Carta Elega.
Myllykoski Sales GmbH (Niemcy). Fiński koncern reprezentowany przez swoją firmę handlową, która ma siedzibę w Niemczech, z rozlicznych swych powlekanych produktów promował jako nowość na drupie dwa papiery zwojowe przeznaczone do wklęsłodruku, których produkcja rozpoczęła się niedługo przed targami. Mowa o papierach SC i LWC. Pierwszy o nazwie MY LP-T jest papierem SC-B (45-55 g/m2) przeznaczonym do drukowania wklęsłego. Zawiera on aż 75% odbarwianej masy makulaturowej (DIP). Przeznaczony jest do drukowania kolorowych czasopism, katalogów oraz kolorowych wrzutek do gazet i czasopism.
Drugi z papierów to powlekany papier LWC wklęsłodrukowy o nazwie handlowej MY Classic (45-60 g/m2), którego podłoże również zawiera DIP. Skład włóknisty tego papieru to: 50-55% ścieru drzewnego, 35-45% celulozy, 5-15% DIP. Udział powłoki w całkowitej gramaturze stanowi około 1/3. cdn.