Flint Group (Luksemburg). Kolejny z „wielkich farbiarzy”, wystawiający oprócz farb także swe sztandarowe rozwiązania w dziedzinie płyt fotopolimerowych do produkcji form fleksograficznych, zaprezentował kilka nowości w dziedzinie farb drukarskich. Do tych nowych przygotowanych na drupę produktów należy bez wątpienia zaliczyć nowe farby (pod starą nazwą) Novavit F 950 PLUS BIO i Novavit F 550 PLUS przeznaczone do drukowania arkuszowego offsetowego.
Farby triadowe Novavit F 950 PLUS BIO są farbami niezasychającymi w kałamarzu farbowym; ich spoiwo produkowane jest z biodegradowalnych surowców. Umożliwiają one drukowanie z dużymi prędkościami, szybkie ustalenie balansu farba/woda oraz drukowanie ostrego punktu rastrowego. Przeznaczone szczególnie do wielokolorowego drukowania z odwracaniem, są intensywne i szybko się utrwalają. Druki nimi wykonane można szybko poddawać procesom uszlachetniania i wykańczania. Bardzo dobrze nadają się do drukowania powlekanych (z połyskiem) papierów i tektur wielowarstwowych, dobrze drukuje się nimi na papierach i tekturach z matowymi powłokami oraz nie najgorzej na papierach i tekturach niepowlekanych.
Jeśli chodzi o farby triadowe Novavit F 550 PLUS, to w stosunku do poprzedniej generacji wprowadzono nowe spoiwo przyspieszające prawidłowe ustalenie balansu farba/woda. Są to farby niezasychające w kałamarzu farbowym, szybko schnące o wysokiej odporności na ścieranie, przeznaczone do drukowania na nowoczesnych szybkich arkuszowych maszynach offsetowych. Zastosowanie – identyczne jak poprzednio opisana triada.
Kolejną nowość stanowią farby triadowe do offsetu arkuszowego Inuline. Są to farby wchodzące w skład systemu farba – lakier. Lakierowanie odbywa się w linii (na mokro). To farby wysoko pigmentowane, szybko schnące, niezawierające suszek. Są one przeznaczone do dwóch systemów: pierwszy z wysokopołyskowym lakierem dyspersyjnym, drugi z wysokopołyskowym lakierem utrwalanym promieniowaniem UV.
Do nowości można także zaliczyć farby offsetowe arkuszowe Novavit Pantone Geo i Novasens – niskozapachowe o niskiej migracji (MGA) przeznaczone do drukowania opakowań papierowych i tekturowych środków spożywczych oraz wodne farby fleksograficzne Premo do drukowania opakowań, głównie papierowych.
Siegwerk (Niemcy). Siegwerk wystąpił na drupie z nowym sloganem „Ink, Heart & Soul” (w znaczeniu „farby sercem i duchem”). Ta nowa filozofia prowadzi do kompleksowych rozwiązań dla indywidualnych klientów. W ramach tych rozwiązań wyprodukowano kilka nowych rodzajów farb prezentowanych na drupie. Do nowości można zaliczyć: specjalną farbę czarną o pogłębionej czerni utrwalaną promieniowaniem UV, przeznaczoną do drukowania książek poświęconych Harry'emu Potterowi; nowe dwuskładnikowe farby fleksograficzne przeznaczone do drukowania opakowań giętkich; wysokojakościowe farby offsetowe arkuszowe utrwalane promieniowaniem UV do drukowania opakowań markowych perfum i alkoholi; nowe farby wodne do drukowania opakowań papierosów; farby i lakiery zapachowe przeznaczone do offsetowego drukowania zwojowego coldset i heatset; farby do offsetu arkuszowego oparte na rozpuszczalnikach produkowanych na bazie surowców roślinnych.
Siegwerk eksponował na drupie także swoje wcześniejsze rozwiązania prezentowane w trzech podstawowych grupach: farby fleksograficzne, offsetowe (arkuszowe i zwojowe) oraz wklęsłodrukowe (rotograwiurowe). Siegwerk jest jednym z największych producentów farb publikacyjnych rotograwiurowych (nr 1 w Europie i Ameryce Południowej oraz nr 3 w Ameryce Północnej).
Toyo Ink Mfg. Co. Ltd. (Japonia). Japoński koncern przygotował kilkanaście nowości. Według mojej oceny jedna z nich jest rewolucyjna. Są to farby serii FD LED przeznaczone do drukowania offsetowego arkuszowego na papierze, utrwalane promieniowaniem UV z diod LED emitujących światło z zakresu 365 i 395 nm. Diody zastępują lampy UV, które emitują dużo ciepła i powodują powstawanie ozonu oraz lotnych produktów rozpadu. Wszystkie te negatywne skutki stosowania lamp UV tak gorących, jak i zimnych są wyeliminowane lub zredukowane przez zastosowanie technologii UV LED.
Kolejna nowość to farby offsetowe arkuszowe FD Carton ACE, tym razem utrwalane w sposób klasyczny promieniowaniem UV o dużej adhezji do różnych podłoży takich jak papiery i tworzywa sztuczne.
Specjalnie na rynek europejski zostały przygotowane farby offsetowe arkuszowe, farby hybrydowe i farby do offsetu bez nawilżania (waterless offset) jako farby triadowe, kolorowe i czarne oraz farby systemu Pantone. W związku z tym w najbliższym czasie należy się liczyć z japońską inwazją farb arkuszowych offsetowych.
W zakresie farb wklęsłodrukowych przedstawiono dwa typy farb na bazie poliuretanów przeznaczone do laminowania: farby z serii Aquaecol na bazie wody i serii Liovalue rozpuszczalnikowe niezawierające toluenu i MEK-u. Są to farby o szerokim spektrum stosowania (do różnych folii).
Wystawiano także dwie nowe serie farb o nazwach Rexalpha i Liometal przeznaczone do drukowania tagów RFID.
Przygotowano też nowe wykończeniowe lakiery drukowe oraz kleje do laminowania i atramenty do inkjetu.
Sakata Inx Corp. (Japonia). Firma prezentowała w większości swe standardowe produkty takie jak farby offsetowe arkuszowe, offsetowe zwojowe oraz fleksograficzne i rotograwiurowe. Do nowych rozwiązań można zaliczyć przyjazne dla środowiska naturalnego farby fleksograficzne i wklęsłodrukowe na bazie wody oraz farby offsetowe arkuszowe o niskiej emisji lotnych związków organicznych (VOC) lub farby offsetowe następnej generacji bez emisji lotnych związków organicznych.
Huber Group (Niemcy). Grupa Hubera jak zwykle prezentowała wiele produktów, z których do bezwzględnych nowości należy zaliczyć następujące serie farbowe: INKREDIBLE Good News, New V oraz farby Hydro – X.
Farby gazetowe INKREDIBLE Good News to personalizowane farby gazetowe dla konkretnego odbiorcy (czytaj maszyny). Powstały one przez zastosowanie nowego systemu spoiw i optymalizację procesu wytwarzania. Można je dostosować praktycznie do każdej maszyny gazetowej typu coldset.
NewV to farby utrwalane promieniowaniem UV przeznaczone do drukowania offsetowego arkuszowego, typograficznego i fleksograficznego. Przy ich opracowywaniu wykorzystano wszystkie znane do tej pory ulepszenia. Farby te charakteryzują się intensywnymi i żywymi barwami oraz bardzo dobrymi właściwościami drukowymi.
W ramach grupy NewV można wyróżnić farby przeznaczone do drukowania offsetowego arkuszowego: NewV set – opracowane specjalnie do drukowania offsetowego arkuszowego na powlekanych i niepowlekanych papierach i tekturach, mające również zastosowanie do drukowania zwojowego formularzy oraz do drukowania typograficznego. Można je także stosować do aktywowanych lub lakierowanych sztywnych folii PE i PP (albo laminatów papieru z tymi foliami na stronie przeznaczonej do drukowania) oraz do zadrukowywania papierów termoczułych; NewV pack – opracowane do drukowania offsetowego arkuszowego opakowań niezawierające jako fotoinicjatora izopropylotioksantonu (ITX), który może być kancerogenny. Farby te mogą być także stosowane w typografii; NewV Bird – farby hybrydowe (utrwalające się w sposób kombinowany przez wsiąkanie z polimeryzacją i utwardzanie promieniowaniem UV) przeznaczone do drukowania na konwencjonalnych maszynach offsetowych wyposażonych w lampy UV. Przeznaczone są do zadrukowywania offsetowego arkuszowego powlekanych i niepowlekanych papierów i tektur, mają również zastosowanie do drukowania typograficznego. Można je także stosować do aktywowanych lub lakierowanych sztywnych folii PE i PP oraz do zadrukowywania papierów termoczułych; NewV poly – przeznaczone do drukowania na podłożach niewsiąkliwych, opakowań ze sztywnych folii PE, PVC i PP przeznaczonych do pakowania luksusowych kosmetyków oraz drukowania etykiet IML. Są także stosowane do zadrukowywania papierów próżniowo metalizowanych oraz folii aluminiowych. Mogą być stosowane do drukowania kart plastikowych. Nie zawierają one fotoinicjatora ITX, mogą być także stosowane do drukowania typograficznego.
Do farb offsetowych opracowano specjalne dodatki: NewV lac (lakiery do stosowania w maszynach offsetowych i fleksograficznych), NewV fix (koncentraty roztworu zwilżającego) i NewV Sup (regulujące właściwości farb w czasie drukowania).
Dla farb stosowanych w offsecie arkuszowym opracowano wraz z oprogramowaniem system mieszania NewV CRS umożliwiający uzyskanie tzw. kolorów spotowych (niuansów).
Dwie kolejne serie to NewV label do drukowania typograficznego etykiet, głównie samoprzylepnych zarówno na podłożach chłonnych, jak i niechłonnych oraz seria NewV flex do drukowania fleksograficznego na podłożach chłonnych i niechłonnych, głównie etykiet termokurczliwych (sleeve) oraz innych podłoży.
Hydro – X to rodzina farb fleksograficznych przeznaczona do drukowania papierowych materiałów opakowaniowych. Są to farby produkowane na bazie wody i w zależności od rodzaju przeznaczone są: Hydro – Well Post – do drukowania na tekturze falistej technologią pre- i postprintu; Hydro – Well Pre – do preprintu tektury falistej, która jest poddawana dalszemu przetwarzaniu i uszlachetnianiu po procesach drukowania; Hydro – Bag – do drukowania worków papierowych; Hydro – Top – do drukowania wysokojakościowych opakowań papierowych; Hydro – Xtra – farby metaliczne złote i srebrne serii Hydro – X. W ramach tej serii oferowane są też lakiery pokryciowe.
Huber wystawiał także swe znane już produkty takie jak farby offsetowe MGA czy też INKREDIBLE oraz znane już farby fleksograficzne.
Zeller + Gmelin. Niemiecka firma ponadnarodowa specjalizująca się w produkcji farb utrwalanych promieniowaniem UV oraz strumieniem przyspieszonych elektronów EB przedstawiła nowe generacje znanych już wcześniej farb: Esalux E4 – farby utrwalane strumieniem przyspieszonych elektronów (EB) przeznaczone do drukowania offsetem arkuszowym materiałów służących do produkcji opakowań środków spożywczych, wykonanych z papieru, tektury wielowarstwowej i półsztywnych folii; Uvalux U1 – farby utrwalane UV przeznaczone do zadrukowywania podłoży wsiąkliwych w arkuszowych maszynach offsetowych; Uvaflex U5 – farby utrwalane UV przeznaczone do drukowania etykiet foliowych technikami offsetową i fleksograficzną; Uvalux U7 – farby utrwalane UV przeznaczone do arkuszowego drukowania offsetowego półsztywnych folii PP, PET i PVC, w tym kart płatniczych i etykiet IML; Toracure W7 – farby utrwalane UV przeznaczone do drukowania (i laminowania) kart plastikowych techniką arkuszowego bezwodnego (waterless) offsetu.
Należy zwrócić uwagę także na ekspozycję firmy MFX MetalFX Technology (W. Brytania), która łącznie ze swoimi kooperantami rozwinęła i doprowadziła praktycznie do perfekcji proces drukowania specjalnymi farbami metalicznymi srebrnymi i złotymi w połączeniu ze specjalnymi farbami triadowymi barw metalicznych. W tym zakresie oferowano kompletne licencyjne systemy do projektowania i drukowania barwami metalicznymi łącznie z efektami specjalnymi (trójwymiarowymi, holograficznymi i różnego rodzaju zabezpieczeniami).
Pröll (Niemcy). Znana na całym świecie niemiecka firma produkująca farby do sito- i tampondruku eksponowała kilka swych systemów farb. Nowością były farby Mirror Ink M1 o lustrzanym połysku stosowane do drukowania kształtek z PC (poliwęglanu), PET {(z poli(tereftalanu etylenu)}, twardego PVC i z PMMA (polimetakrylanu metylu) tzw. plexi.
Oczywiście swe nowości prezentowały również takie firmy jak: Sicpa (Szwajcaria), Van Son (Holandia), Ultrachem (W. Brytania) czy też Romer Printing Inks (Niemcy).
Niewątpliwym przebojem drupy był system WetFlex – Technologie pokazany po raz pierwszy w zarysie na drupie 2004. Jest to system utrwalania farb fleksograficznych UV strumieniem przyspieszonych elektronów (EB) podczas drukowania w maszynie z centralnym cylindrem drukującym.
Podsumowując to, co prezentowali na drupie producenci farb można postawić tezę, że leitmotive w dziedzinie farb to rozwój farb utwardzanych promieniowaniem UV ze wszystkimi ich odmianami od EB poprzez UV wodne do farb UV utwardzanych diodami LED.
Następna drupa – jak zwykle w Düsseldorfie od 3 do 16 maja 2012 roku.
Przedstawiony powyżej materiał jest subiektywnym spojrzeniem autora na targi drupa, które z edycji na edycję stają się większe, a autor starszy. W związku z tym jeśli czegoś nowego nie dojrzałem, to przepraszam wystawców (czytaj producentów); nie gwarantuję, że przy następnej drupie się poprawię, ale przynajmniej się o to postaram.