Papiernia MD Papier Albbruck
6 Dec 2016 14:45
Papiernia w Albbruck (na zdjęciu) wchodzšca w skład grupy MD Lang Papier należy w chwili obecnej do Myllykoski Corporation. Jest to zakład majšcy swe korzenie w końcu lat 70. XIX wieku. W skład grupy MD Lang Papier poza wymienionš papierniš wchodzš: Lang Papier Ettringen (papiery gazetowe i SC), MD Papier Plattling (drzewne papiery wklęsłodrukowe typu LWC i MWC), Utzenstorf Papier (makulaturowe papiery gazetowe i makulaturowe cienkie papiery drukowe) oraz MD Papier Dachau (drzewne offsetowe papiery zwojowe typu LWC, MWC i HWC). Przez MD Lang Papier jest także zarzšdzana niebędšca własnociš Myllykoski Corporation papiernia Rhein Papier Hrth (makulaturowy papier gazetowy). Wymienione papiernie sš zlokalizowane Đ poza Utzenstorf Papier, która znajduje się w Szwajcarii niedaleko granicy z Niemcami Đ na terenie Republiki Federalnej Niemiec. Włacicielem Myllykoski Corporation jest od 1892 roku ta sama fińska rodzina. W skład korporacji wchodzš jeszcze dwie grupy: Myllykoski North America (USA) i Myllykoski Paper OY (Finlandia). Główna papiernia należšca do Myllykoski Corporation zlokalizowana jest w miejscowoci Myllykoski, znajdujšcej się w południowo-wschodniej Finlandii. Korporacja specjalizuje się w produkcji papierów drzewnych powlekanych i niepowlekanych przeznaczonych głównie do drukowania gazet i czasopism.
Obecnie w zakładzie w Albbruck pracujš trzy maszyny z sitami płaskimi o szerokoci roboczej od 2,90 do 3,96 metra. Służš one do produkcji drzewnego offsetowego papieru typu LWC, MWC i HWC. Jest to jedyny z wymienionych zakładów, który oprócz zwojów produkuje także papiery arkuszowe.
Papiery produkowane przez Myllykoski Corporation sš znane na polskim rynku od kilkunastu lat, od trzech lat działa w Warszawie przedstawicielstwo Myllykoski Corporation.
Asortyment produkowanego papieru
W papierni w Albbruck pracujš obecnie trzy maszyny papiernicze: PM 5, PM 6 i PM 7. Sš stosunkowo wšskie i osišgajš rednie prędkoci produkcyjne. PM 5 pracuje z maksymalnš szerokociš sita wynoszšcš 3,20 m z prędkociš 800 m/min, PM 6 ma sito o szerokoci 3,96 m i pracuje z prędkociami do 1000 m/min, z takš samš prędkociš pracuje PM 7 majšca szerokoć sita 2,92 m. Łšczna zdolnoć produkcyjna trzech maszyn wynosi do 300 tys. ton papieru rocznie. W ostatnich latach w Albbrucku produkowane jest 280 tys. ton papieru rocznie, w tym 80 tys. ton papieru arkuszowego i 200 tys. ton papieru zwojowego. Produkowany jest papier dwustronnie powlekany jedno- lub dwukrotnie, przeznaczony do drukowania offsetowego arkuszowego i zwojowego offsetowego typu heat-set. Papiery zwojowe do drukowania heat-setowego o identycznych właciwociach jak produkowane w Albbrucku produkuje również papiernia MD Papier Dachau. Obie papiernie od lat współpracujš ze sobš.
Marki handlowe papierów powlekanych do drukowania offsetowego produkowanych w Albbrucku i Dachau zaczynajš się od słowa ăAlpaÓ. Papier do drukowania offsetowego zwojowego typu heat-set jest produkowany w obu papierniach, za arkuszowy do drukowania offsetowego tylko w Albbruck. Papiery produkowane w obu papierniach charakteryzujš się bardzo wysokš jak na papiery drzewne białociš. Jest ona w wielu przypadkach porównywalna z białociš papierów bezdrzewnych przeznaczonych do tego samego celu, a produkowanych przez konkurencję.
Standardowe gramatury papierów powlekanych dla offsetu arkuszowego zamykajš się w przedziałach od 50 do 135 g/m2, a dla papierów offsetowych zwojowych do drukowania heat-setem stosowane sš dwa cišgi gramaturowe: 48-80 g/m2 i 60-135 g/m2.
W styczniu 2004 roku rozpoczęto produkcję nowego rodzaju papieru zwojowego do drukowania offsetowego technikš heat-set. Uruchomienie produkcji tego papieru, który otrzymał nazwę AlpaBrillant, poprzedziła modernizacja i przebudowa maszyny papierniczej PM 5.
Modernizacja polegała na przebudowie MP5 tak, żeby można było zainstalować dwie dwustronne powlekarki: jednš wałkowš (Film Coated) i drugš bardzo nowoczesnš natryskowš pionowš (Spray). Sam pomysł takiej konfiguracji dwóch konturowych powlekarek (jednej ăzgrubnejÓ i drugiej superprecyzyjnej) nie jest nowy, gdyż został zastosowany już w 1996 roku w fińskiej papierni w Kirkniemi do produkcji papierów FCO II generacji. W Allbrucku uzyskano wyjštkowe parametry papieru stawiajšce go na równi z papierami bezdrzewnymi i innymi drzewnymi papierami, które sš nazywane Improved LWC i Improved MWC.
W tabelach przedstawiono ważniejsze parametry użytkowe papierów AlpaBrillant i AlpaBrillant silk.
Skład obu papierów to w 33% powłoka pigmentowa, a pozostała masa to w 35-50% celuloza i 65-50% masa mechaniczna (cier drzewny cinieniowy).
Jest to w sumie wysokiej klasy papier LWC/MWC i w zwišzku z tym jest stosowany do drukowania wysokojakociowych czasopism, wszelkiego rodzaju dodatków kolorowych do gazet i czasopism, broszur oraz katalogów.
W tym miejscu należy odpowiedzieć na pytanie: cóż takiego interesujšcego w swych właciwociach ma ten nowy rodzaj papieru? Charakteryzuje się on bardzo wysokš białociš i nieprzezroczystociš, równomiernš chłonnociš farby ze względu na równomiernš gruboć powłoki i jej mikroporowatoć.
Z punktu widzenia drukarza i wydawcy odznacza się bardzo wysokš wizualnš bielš, miękkim niebieskim odcieniem, wysokš nieprzezroczystociš oraz możliwociš zastšpienia do tych samych zastosowań wysokojakociowych papierów bezdrzewnych.
***
Koncern Myllykoski cišgle się rozwija. Wkrótce (w I połowie 2007 roku) stanie nowa papiernia w Czechach produkujšca papiery gazetowe, SC, SCA+ (informowalimy o tym w Poligrafice nr 11/2005 Đ red.).
Od 1 stycznia 2006 roku czeka odbiorców wprowadzona przez koncern zmiana marek handlowych oraz zwišzane z tym wycofanie pewnych asor-tymentów i gramatur oraz wprowadzenie nowych generacji dotychczas nieprodukowanych papierów.
Nazwy zazwyczaj były dwuczłonowe i obecnie pierwszy człon nazwy będzie zawsze wyrazem ăMY". Przykładowo ALPABrillant będzie nazywał się MY BRILLANT, ALPABrillant silk = MY BRILLANT silk, EdelWeis = MY EDELWEISS, Bavaria Classic = MY CLASSIC. Wejdš także premierowe, jeszcze nieznane hity nowej generacji, dla których zarezerwowano już nazwy: MY GOLD (rotograwiura, HSWO) i MY JOY (papier SC HSWO). W chwili obecnej trudno okrelić, czy MY GOLD jest papierem SCA plus2, Improved offset czy też Improved wklęsłodruk, gdyż papierów o takich parametrach nie ma obecnie na rynku, tak więc trudno dokonać stosownej klasyfikacji.