Papierowe emocje
6 Dec 2016 14:58
14 marca br. odbyło się już 3. Inspirujące Śniadanie organizowane przez firmę Papyrus.
Tym razem gośćmi specjalnymi spotkania byli: Luca Berlen, reprezentujący włoskiego producenta papieru – firmę Gruppo Cordenons SpA oraz Izabela Jurczyk, założycielka i właścicielka łódzkiego studia projektowego Jurczyk Design. Spotkanie było dedykowane głównie przedstawicielom agencji reklamowych oraz wszystkim, którzy doceniają zmysłowe właściwości papieru.
Po zapoznawczym śniadaniu w jednej z warszawskich kawiarni goście przenieśli się do specjalnie przygotowanej sali konferencyjnej, gdzie jako pierwszy wystąpił Luca Berlen, area manager export w Gruppo Cordenons SpA. Na początku swojego wystąpienia prelegent omówił historię oraz bieżącą działalność tego włoskiego producenta papierów graficznych i technicznych.
Ponad 300-letnia Gruppo Cordenons od czterech pokoleń należy do rodziny Gilberti i oferuje ponad 2,5 tys. produktów. Siedziba firmy mieści się w Mediolanie, zaś jej sieć dystrybutorów oplata niemal cały świat – jej produkty można znaleźć na każdym kontynencie (wyłączając oczywiście Antarktydę). W Polsce są one dostępne w ofercie firmy Papyrus, która oferuje swoim klientom następujące artykuły tego producenta: Fuego Felt (barwiony w masie, niepowlekany papier ozdobny o wysokiej sztywności i delikatnie zaznaczonym odcisku filcu po obu stronach), Fuego Floral (barwiony w masie, niepowlekany papier ozdobny o wysokiej objętości właściwej i odciśniętej po obu stronach fakturze filcu), Fuego Matt (barwiony w masie, niepowlekany papier ozdobny o wysokiej objętości właściwej i sztywności z matowym wykończeniem powierzchni), Fuego Lines (barwiony w masie, niepowlekany papier ozdobny o wysokiej sztywności i obustronnie prążkowanej fakturze), Natural Evolution (papier ozdobny o pigmentowanym, matowym wykończeniu w odcieniach białym i kremowym, odznaczający się wysoką objętością właściwą, sztywnością, nieprzezroczystością i wyjątkowo miękką fakturą), Plike (barwiony w masie, powlekany papier ozdobny o matowej powierzchni, przypominający w dotyku gumę) oraz Pergamo (tektura o gładkiej lub fakturowanej powierzchni, wysoce nieprzezroczysta, występująca w barwie kości słoniowej lub białej).
Aby podkreślić wyjątkowy charakter papierów wytwarzanych przez Gruppo Cordenons, Luca Berlen porównał je do wyrafinowanego deseru przygotowywanego na wyjątkową okazję, z myślą o osobach o wysublimowanych gustach. W porównaniu z „posiłkami” spożywanymi na co dzień, te przygotowywane na specjalną uroczystość nie są dostępne dla każdego i nie są produktem niezbędnym; ich wykorzystanie może jednak nadać nowy, osobliwy wymiar przyjemności życiu codziennemu.
Po wystąpieniu Luki Berlena głos zabrała Izabela Jurczyk, która przeniosła gości w inspirujący świat branży projektowej. Właścicielka łódzkiego studia Jurczyk Design starała się wyjaśnić, jaki wpływ na klienta mają takie aspekty jak barwa, efekt wizualny i zmysł dotyku oraz jak należy je rozpatrywać w zależności od grupy docelowej. Jej zdaniem papiery ozdobne o rozmaitych zastosowaniach dają projektantom ogromną radość z wykonywanej pracy oraz szeroki wachlarz możliwości ich wykorzystania. Zainspirowana pytaniami gości, Izabela Jurczyk poruszyła także kwestię sporów, jakie powstają pomiędzy projektantami a wykonawcami tych często skomplikowanych w realizowaniu prac. Podkreśliła, że istotną rolę odgrywają tu: nić porozumienia pomiędzy obiema stronami i podstawowa wiedza produkcyjna, którą powinni posiadać projektanci.
Przyjazną formułę spotkań odzwierciedla wciąż rosnąca liczba uczestników „inspirujących śniadań”, które okazują się być znakomitą okazją do wymiany doświadczeń i nawiązywania kontaktów biznesowych.