Pierwsza farba drukarska z negatywnym bilansem węglowym
10 Dec 2020 15:16

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W roku 2016 pojawiła się informacja o szczególnym tuszu, stworzonym przypadkowo przez dwóch Amerykanów. Living Ink na bazie alg stawał się widoczny stopniowo, po kilku dniach, pod wpływem światła. Jego wynalazcy, Scott Fulbright i Steve Albers, utworzyli firmę Living Ink, by sprzedawać pióra z tym tuszem.

Od tego czasu rozwijali swój pomysł, by po kilku latach przedstawić Algae Ink – czarną farbę drukarską, natychmiast widoczną, lansowaną jako pierwsza farba z negatywnym bilansem węglowym, której pigmenty pochodzą ze źródeł biologicznych. 

To najbardziej ekologiczna farba na świecie. Dotychczas, jeśli nawet niektórzy producenci zastępowali węglowodory w tradycyjnej farbie drukarskiej przez składniki bardziej ekologiczne, jak woda czy oleje roślinne, to żadnemu nie udało się uniknąć obecności pigmentów (stanowiących ok. 20 proc. farby) na bazie paliw kopalnych. Firmie Living Ink udało się dzięki algom.

Farba Algae Ink jest wytwarzana na bazie produktów ubocznych z alg hodowanych przez kalifornijskie przedsiębiorstwo. Algi, spirulina, są hodowane dla ich błękitnego pigmentu o nazwie fikocyjanina, stosowanego jako barwnik spożywczy. Pozostały materiał jest używany przez firmę Living Ink jako czarny pigment, produkowany w postaciach suchej (proszku) i płynnej. Jest on wykorzystywany w farbie Algae Ink, ale może także barwić tworzywa, kosmetyki i produkty tekstylne. W farbie drukarskiej zastępuje on czerń na bazie węgla, uzyskiwaną z ropy naftowej.

Czarny pigment z alg jest pozbawiony węgla. Algi absorbują dwutlenek węgla z atmosfery; w farbie jest on przetwarzany w czarny pigment. 20,5 kg farby Algae Ink, którą produkujemy, oszczędza zużycie ponad 10 kg ropy naftowej – mówi Scott Fulbright, dyrektor zarządzający i współzałożyciel Living Ink.

Algae Ink występuje obecnie wyłącznie jako farba czarna. Nasza czarna farba jest tak samo czarna jak ta pozyskiwana z tradycyjnego węgla, pozostaje też odporna na światło UV (to znaczy nie traci koloru) – precyzuje jej twórca.

Algae Ink może być stosowana we fleksografii jako farba na bazie wody do druku na tworzywach i kartonie; jako farba offsetowa na bazie roślinnej do druku na papierach powlekanych i niepowlekanych; i wreszcie jako farba sitodrukowa na bazie wody do druku na tekstyliach, papierze i kartonie. Stosuje się ją tak samo jak klasyczną farbę, na tradycyjnych maszynach drukujących.

Algae Ink w wersji offset zawiera 86 proc. składników bioodnawialnych, a w wersji flekso – ponad 90 proc.

Wprowadzona na rynek w 2019 roku, Algae Ink jest obecnie regularnie stosowana przez drukarnię Ecoenclose do druku opakowań i przez D&K Printing do produkcji magazynów, broszur, książek i wizytówek; obydwie drukarnie mieszczą się w Colorado (USA).

Farba Algae Ink jest bezpośrednio dystrybuowana na całym świecie przez firmę Living Ink.

Na podstawie graphiline.com opracowała IZ