W dniach 19-22 maja br. w Centrum Wystawienniczym w czeskim Brnie odbyła się 25. edycja Międzynarodowych Targów Opakowań, Druku i Komunikacji Marketingowej EmbaxPrint. W tym roku targi te obchodziły również inny jubileusz – 40-lecie swojego istnienia.
Według informacji podanych przez organizatora, podczas pierwszych trzech dni EmbaxPrint odwiedziło ponad 12 000 zwiedzających z 48 krajów. Większość z nich przybyła ze Słowacji, z Polski, Węgier, Austrii, Niemiec i Włoch. Tegoroczni wystawcy, w zależności od prezentowanych rozwiązań, mieli do dyspozycji trzy pawilony wystawiennicze – łącznie 12 000 m2. W imprezie uczestniczyło 345 wystawców z 22 krajów, a najliczniejsi (ok. 38%) pochodzili ze Słowacji, Austrii, Niemiec, Włoch i Polski. Polskę reprezentowało 14 firm z całego kraju.
Wśród polskich producentów opakowań i materiałów na targach EmbaxPrint znalazło się osiem firm: ABA – Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe (z ofertą nakrętek z tworzyw sztucznych, kroplomierzy, dozatorów, pipet i butelek farmaceutycznych); Elplast z Żor (zamknięcia strunowe, wyroby z gumy i tworzyw sztucznych); GAM (ekologiczne torby wielokrotnego użytku „Greenbag”); Kakado (prezentująca na targach m.in. nowe papiery na okładki książkowe, nową linię papierów czarnych oraz maszynę introligatorską firmy CMC Italia – oklejarkę krawędziową Antalia); Zakład Innowacyjno-Wdrożeniowy MAGA (z ofertą butelek, nakrętek i słoików); Novostrat z Pabianic (pianka polietylenowa w postaci rolek, płyt i pasków); Rosiński i S-ka (polipropylenowe i polietylenowe opakowania dla branży chemicznej, kosmetycznej oraz przemysłu spożywczego, nasadki bicomponentowe) i Scanbech Poland (opakowania dla przemysłu kosmetycznego i farmaceutycznego).
Na targach EmbaxPrint swoje oferty zaprezentowali także dwaj polscy producenci maszyn do produkcji opakowań i etykiet. Zakład mechaniczny HMB z Mikołowa – wytwórca maszyn i urządzeń do opakowań kartonowych – wystąpił z wykrawarką rotacyjną przeznaczoną do wykrawania opakowań z dowolnych tektur przy wykorzystaniu matryc rotacyjnych. Firma Opus z Gliwic promowała z kolei swoją kompleksową usługę w zakresie fotoalbumów, dwa rodzaje okładek albumów (na zdjęcia do grzbietu drutowego i opatentowanego systemu Metalbind) oraz maszyny do bindowania (Opus MB 300) i złocenia (Opus Goldpress 4+). Wśród wystawców znalazła się również firma Scorpio, która skupiła się na prezentacji cyfrowych drukarek A3+ serii Iluminat (model 502 do zadruku kartonów i tektur o dużych gramaturach oraz podłoży fakturowanych, a także model DEP do wielobarwnego druku kopert) amerykańskiego producenta Xanté.
Podczas brneńskich targów swoją aktualną ofertę zaprezentowała tylko jedna polska drukarnia – Drukarnia Szwedo z Prudnika. W gronie polskich wystawców znaleźli się również Polska Izba Opakowań oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie.
Wystawcy tej edycji targów EmbaxPrint niestety nie przywieźli ze sobą wielu nowości. Światowe premiery większości prezentowanych rozwiązań już się odbyły, w szczególności podczas zeszłorocznej drupy oraz na tegorocznych, wcześniejszych imprezach – targach Poligrafia i Fespa. Jednak w przeważającej części wystawione urządzenia po raz pierwszy pokazane zostały na rynku czeskim.
Firma Canon zaprezentowała jedną z nowości targowych – 36-calową maszynę wielkoformatową imagePROGRAF iPF755. Urządzenie to zaprojektowane zostało przede wszystkim z myślą o wydrukach technicznych i rynku projektowania wspomaganego komputerowo (CAD). Na stoisku firmy można było też zapoznać się m.in. z monochromatyczną maszyną imagePRESS 1110 oraz oprogramowaniem Helix Production Workflow.
Również firma Xerox, obok starszych rozwiązań, na targach EmbaxPrint po raz pierwszy na świecie zaprezentowała nowość ze swojej oferty – maszynę do bezpośredniego druku na tekstyliach Xerox 7142 TEX Direct Textile Sublimation Printer. Zdaniem producenta urządzenie to cechuje się łatwą obsługą oraz niskim kosztem wydruków (na poziomie ok. 1 euro za m2).
Targowe stoisko firmy Océ było wypełnione głównie znanymi systemami produkcyjnymi oraz urządzeniami wielofunkcyjnymi tego producenta. Oprócz rozwiązań firm partnerskich (m.in. firmy Kern i CP Bourg) firma Océ zaprezentowała również ploter UV Arizona 350 GT i kolorową drukarkę wielkoformatową Océ Color Wave 600. Podobnie firma Epson wystawiła w Brnie swoje standardowe produkty. Na jej stoisku można było zobaczyć m.in. maszyny z serii Stylus PRO (9900, 7900, 11880) oraz najbardziej ekologiczną w ofercie – maszynę Epson Stylus PRO GS 6000.
Na targach EmbaxPrint 2009 obecna była również firma FujiFilm z maszyną UV Acuity Advance HD2545 W X2, której światowa premiera odbyła się na ostatnich targach Fespa. Urządzenie to drukuje z wysoką jakością i oferuje powierzchnię zadruku dwukrotnie większą niż standardowy model Acuity Advance (maks. szerokość wynosi 3x2,5 m). FujiFilm prezentował także offsetową maszynę Truepress 344 firmy Screen.
Na stoisku firmy Sigloch-Kolbus Praha można było zapoznać się m.in. z funkcjonalnościami maszyn takich producentów jak: Petratto (maszyna minibat 2), SCS (maszyna Trim&Perf), Mathias Bauerle (multimaster CAS 52) oraz Meccanotecnica (maszyna Aster EL). Wszystkie wymienione urządzenia po raz pierwszy prezentowane były na rynku czeskim, podobnie zresztą jak maszyna Indigo 5500 firmy Hewlett-Packard. Na stoisku tej ostatniej firmy szczególnie promowane było także oprogramowanie HP Director – kompletne rozwiązanie web-to-print do obsługi drukarń.
Programy innych producentów zaprezentowane zostały na wspólnym stoisku firm Kodak, EFI, OKI i Quark. Ze swoimi standardowymi ofertami na targach wystąpiły także m.in. firmy: Albertina, Igepa, Bobst Group, Ferag, Esko-Artwork, Optaglio, Eukalin, Xeikon i EIZO.
Wielu wystawców targów EmbaxPrint prezentowało swoje rozwiązania również podczas kwietniowej Poligrafii. Ich opinie na temat polskiej imprezy były dużo lepsze. Zdanie to podzielał też Paweł Stoliński, specjalista ds. technologii offsetowej w firmie Scorpio: Generalnie tegoroczne targi Embax tylko potwierdziły niełatwą sytuację branży w kontekście obecnej sytuacji ekonomicznej. Impreza pretendująca ciągle jeszcze do największej branżowej wystawy naszego regionu nie potwierdziła tym razem swego znaczenia. Widać to było zwłaszcza po mniejszej liczbie zwiedzających i raczej sennej atmosferze panującej przez 4 dni targowe. Z naszych bezpośrednich porównań jako wystawcy tegoroczna Poligrafia wypadła dużo korzystniej.
Na trudną obecnie sytuację imprez targowych wskazywali także przedstawiciele firmy Rosiński i S-ka. – Na targach EmbaxPrint wystawialiśmy się już po raz trzeci. Mieliśmy okazję spotkać się z naszymi klientami z rynków czeskiego i słowackiego oraz poznać nowych, potencjalnych kontrahentów. Generalnie uważamy tę imprezę za bardzo dobrze zorganizowaną, choć niestety można zauważyć, że podobnie jak inne mniejsze targi, również te tracą na znaczeniu, szczególnie teraz – w dobie kryzysu. Na każdych kolejnych targach EmbaxPrint, na których byliśmy, można było zaobserwować coraz mniejszą liczbę wystawców i odwiedzających. Tak też było w tym roku – podsumował Jacek Jaruga, który w firmie zajmuje stanowisko specjalisty ds. sprzedaży.
Wśród wystawców znalazły się również osoby, które nieco pozytywniej oceniają targi brneńskie i zauważają korzyści z eksponowania swojej oferty w Czechach. Henryk Barzycki, właściciel firmy HMB, która po raz drugi obecna była na targach EmbaxPrint, przyznaje, że faktycznie w ostatnich latach liczba wystawców oraz zwiedzających targi stale się zmniejsza, jednak zwiedzający to w większości ludzie zainteresowani i poszukujący konkretnego produktu: Targi nie tylko umożliwiają prezentację oferty, ale są także miejscem spotkania z klientami, których w Europie Południowej mamy wielu. Myślę, że na efekty tego typu promocji trzeba chwilę poczekać. Brno jest natomiast miejscem, do którego tradycyjnie dojeżdżają odwiedzający z Węgier, Słowacji, Rumunii, Bułgarii czy Austrii, a przedstawicieli tych krajów jest bardzo niewielu np. na targach w Poznaniu. Podczas targów odbyły się także interesujące spotkania dotyczące papieru i tektury oraz bardzo ciekawe sympozjum przygotowane przez Polaków na temat możliwości sitodruku. Podsumowując, jestem zadowolony z organizacji i przebiegu targów EmbaxPrint.
Pierwszy dzień targów uwieńczył wieczór wystawców, podczas którego wręczone zostały Złote Medale EmbaxPrint. Nagrody przyznano pięciu firmom: Komfi (za maszynę Spotmatic 54), IMA (za system Flavour C27), Grapo Technologies (za maszynę drukującą Smark X8X 960 UV), G+P Technik (za cyfrowy system pomiarowy do maszyn offsetowych NIP Control) oraz Inż. Rudolf Mašek (za system drukujący do maszyny opakowaniowej Sigma). Dalszą część wieczoru umilały gościom występy wiecznie żywego Elvisa Presleya. DA