Problemem, który często spotykamy w introligatorni, a który w znaczący sposób wpływa na końcowy wygląd publikacji, jest zagadnienie pękania włókien papieru, pojawiające się po bigowaniu arkuszy i późniejszym ich złożeniu. Ta część produkcji to wielokrotnie prawdziwe wyzwanie dla drukarń i powód do poszukiwania nowych rozwiązań. Jest sposób, aby raz na zawsze pozbyć się tej uciążliwości i to w sytuacji, gdy dysponujemy już urządzeniem, na którym wykonujemy operacje bigowania.
Większość dostępnych na rynku falcerek posiada w swoim wyposażeniu narzędzia w postaci tulei bigujących, które po założeniu na wałki wysuwu przekształcają falcerkę w wysokowydajne urządzenie do bigowania. W wielu przypadkach rozwiązanie takie zapewnia wykonanie bigów odpowiedniej jakości, często jednak po złamaniu materiału okazuje się, że włókna pękają, w znaczny sposób obniżając jakość wykonanych prac. Szczególnie narażone są na to prace wykonane w technologii druku cyfrowego, ale i przy grubszych gramaturach materiał zadrukowany w technologii offsetowej może ulegać uszkodzeniu.
Firma Tech-ni-fold produkuje narzędzia, która pozwalają rozwiązać problem pękających grzbietów okładek bigowanych przy użyciu tradycyjnych narzędzi.
Wymień swoje narzędzie na Tri-Creaser Fast Fit
Najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne narzędzie bigujące Tech-ni-fold to zestaw Tri-Creaser Fast Fit. Występuje on w wielu wersjach, dostosowanych do konkretnych modeli falcerek, m.in. takich producentów jak: Heidelberg/Stahl, MBO, Horizon, Herzog & Heymann, GUK, MB, Shoei, Rollem, Rosback, Agor, Morgana & Baumfolder. Narzędzie składa się z dwóch tulei oraz pierścieni bigujących. Instalacja narzędzia jest bardzo prosta i szybka, tuleje nasuwane są na wałki wysuwu posiadanej falcerki. Użytkownik ma możliwość regulacji ustawień parametrów bigowania w zakresie gramatur od 85 do 350 g/m2. Służą do tego wymienne pierścienie bigujące; każdy z nich oznaczony innym kolorem obsługuje inny zakres gramatur (rys. 1).
Nie tylko instalacja narzędzia jest bardzo prosta; codzienna obsługa jest równie łatwa i bezproblemowa. Dzielone na pół pierścienie bigujące pozwalają użytkownikowi na ich wymianę bez potrzeby zdejmowania wałków z urządzenia. Założenie pierścienia bigującego odbywa się szybko, istotnie skracając czas narządu urządzenia. Po otwarciu mocowania pierścień bigujący można łatwo umieścić w otwartej szczelinie, a następnie trwale zamocować na swojej pozycji roboczej (rys. 2).
Technologia Tech-ni-fold bardzo dobrze sprawdza się w przypadku wydruków offsetowych, ale też trudnych w obróbce wydruków cyfrowych opartych na tonerze. Narzędzie świetnie radzi sobie z bigowaniem zarówno w poprzek, jak i wzdłuż włókien papieru i nie ogranicza w żaden sposób prędkości działania urządzenia, na którym zostało zainstalowane.
Narzędzie bigujące Spine-Creaser do systemu Heidelberg Stitchmaster ST-350/450
Ciekawym przykładem zastosowania technologii Tech-ni-fold jest narzędzie bigujące, przeznaczone do systemu szyjącego Heidelberg Stitchmaster ST-350/450. Zestaw składa się z elementów, które instaluje się w miejsce oryginalnych narzędzi Heidelberga. Instalacja trwa kilkanaście minut.

Bigowanie grzbietu – Spine & Hinge Creaser
Kolejnym narzędziem jest zestaw do bigowania grzbietu i zawiasów Spine & Hinge Creaser. Zapewnia on bigowanie, wyznacza i formuje okładkę książki.
Narzędzie to może być zastosowane w oklejarkach takich producentów jak: Wohlenberg, Harris UB Binder, Goss, Horizon, Kolbus i innych.
Spine & Hinge Creaser pracuje z mediami lakierowanymi UV, laminowanymi, jak również zadrukowanymi metodą cyfrową.
Narzędzie pozwala na równoczesne bigowanie od 1 do 4 linii, po tej samej stronie lub po przeciwnych stronach arkusza. Możliwe jest różnicowanie szerokości grzbietu i/lub zawiasów stosownie do potrzeb wykonywanej pracy. Tak jak w przypadku Tri-Creaser Fast Fit, narzędzie Spine & Hinge Creaser eliminuje zjawisko pękania włókien.
Jak to działa…
Technologia Tech-ni-fold posiada kilka istotnych elementów, mających wpływ na końcową jakość wykonywanych prac (rys. 5).
Po pierwsze: specjalne pierścienie bigujące. Materiał, z jakiego wykonane są pierścienie bigujące, powoduje delikatne rozciąganie włókien w bigowanym podłożu, dzięki czemu włókna nie pękają.
Po drugie: kształt przegniecenia uzyskiwany przy użyciu pierścieni. Przy użyciu standardowych narzędzi, najczęściej stalowych, przegniecenie ma kształt litery V. Przegniecenie wykonane pierścieniem Tech-ni-fold ma kształt litery U, co przeciwdziała pękaniu włókien podłoża przy późniejszym składaniu papieru.
Po trzecie: kierunek składania bigowanych arkuszy. Podłoże poddane procesowi bigowania przy użyciu narzędzia Tech-ni-fold powinno być składane w taki sposób, aby „zgnieciony do wewnątrz” papier został „wypchnięty”, tworząc grzbiet o płaskim boku i prostych kątach (rys. 6).

Dla drukarń cyfrowych…
Oprócz narzędzi dedykowanych większości dostępnych na rynku falcerek i oklejarek narzędzia Tech-ni-fold instalowane są w gotowych urządzeniach (rys. 7). CreaseStream to seria kompaktowych urządzeń do bigowania, cięcia wzdłużnego i wykonywania perforacji, znakomicie sprawdzających się w drukarniach cyfrowych, ale też przy małych nakładach w drukarniach offsetowych. Urządzenia te są wyposażone w narzędzia Tech-ni-fold, oferując w ten sposób korzyści z zastosowanej technologii.
Dystrybutorem rozwiązań Tech-ni-fold i CreaseStream na rynku polskim jest firma Graftena.