Nasz rynek osišgnšł już wysoki stopień nasycenia pod względem dostępnoci maszyn drukujšcych i urzšdzeń poligraficznych, a wszyscy znaczšcy producenci sš już obecni w Polsce. I choć, jak to zwykle bywa, większoć marzy o drukarskim synonimie mercedesa czy volvo, warto na chłodno dokonać porównania ofert, aby nie wpać w sieci stereotypowego mylenia i lepej wiary w to, iż by osišgnšć sukces, wystarczy wybrać uznanš markę maszyny drukujšcej. Każdy producent ma bowiem obok flagowych produktów w swojej ofercie i modele tańsze mogšce co prawda sprostać obecnym wysokim wymaganiom jakociowym, ale przy znacznie wyższych kosztach eksploatacyjnych. Dlatego wybierajšc maszynę drukujšcš warto przyjrzeć się faktom i dokonać chłodnej kalkulacji, aby wybrać to, co najlepsze dla rozwoju danego przedsiębiorstwa.
Cena cenie nierówna
To, co powinno być niejako najłatwiejsze do porównania, a więc cena, niekoniecznie jest takie jednoznaczne. Poza tym kapitalizm już nas nieco wyczulił na ocenę faktycznej wartoci danej maszyny wynikajšcej z jej standardowego i opcjonalnego wyposażenia, które znacznie różni się w poszczególnych przypadkach. Z jej wartociš wišże się jeszcze tak ważny aspekt jak mechaniczna i elektroniczna koncepcja budowy i sterowania maszynš oraz wykonanie i obróbka jej elementów wpływajšce bezporednio na jakoć wydruków, a także trwałoć naszego przyszłego parku maszynowego. Maszyna Polly Prestige produkowana w czesko-amerykańskich zakładach Grafitec oferuje zdecydowanie konkurencyjne warunki cenowo-eksploatacyjne. Zastanówmy się więc gdzie, bioršc pod uwagę cechy techniczne, można uplasować Polly Prestige 74, której marka, choć bardzo dobrze znana w Polsce, jest postrzegana jeszcze przez pryzmat ăstaregoÓ modelu Polly w formacie A2. Aby lepiej to unaocznić, pokumy się o porównanie Polly Prestige 74 z dwiema znanymi i cenionymi maszynami w formacie B2: Roland 200 E i Heidelberg Speedmaster 74 (dalej oznaczonym jako SM74).
To, co najważniejsze
SM74 został wprowadzony na rynek w roku 1993, a po zmianie oprogramowania w 1996 maszyna w tej niezmiennej koncepcji jest do dzisiaj z dużym sukcesem sprzedawana. Wiele ustawień automatycznych SM74 i niewštpliwie prestiżowa marka warunkujš cenę tej maszyny, dlatego też zgodnie z przywołanš powyżej politykš potentatów na rynku dostępna jest również zubożona wersja SM 74 Đ Printmaster 74 o podobnej koncepcji budowy i niskim poziomie automatyzacji, a więc wymagajšca wielu ręcznych regulacji. Jednak dopiero maszyna Speedmaster CD, jako pierwsza w ofercie Heidelberga, ăgonišcÓ większoć nowo wprowadzonych przez innych producentów w ostatnich latach maszyn w formacie B2 posiada budowę uznanš za najbardziej zaawansowanš technologicznie, a mianowicie opartš na cylindrach dociskowych i przekazujšcych o podwójnej rednicy.
Ta koncepcja wypierajšca ăstaryÓ układ cylindrów 1-2-1 (przekaz Đ przekaz Đ przekaz) została zastosowana w maszynach Polly Prestige 74 produkowanych przez Grafitec w układzie 2-2-2 (docisk- przekaz Đ docisk). Również obecny model maszyny Roland serii 200, dostępny na rynku od 2000 roku (warto zaznaczyć tu, iż seryjna produkcja Polly Prestige rozpoczęła się w roku 1999, a prototyp tej maszyny był już prezentowany przez Mercator Poligrafia w roku 1997), posiada cylindry dociskowe i przekazujšce o podwójnej rednicy w stosunku do cylindrów płytowych i offsetowych.
Roland 200 oferujšc wšski zakres cech i ekonomiczne wzornictwo (panel zdalnego sterowania jest wbudowany na wykładaniu, jak to się często stosuje w maszynach formatu B3 z niskim wykładaniem) stanowi niższš cenowo alternatywę w stosunku do maszyn Roland serii 300 (choć wcišż o konwencjonalnej budowie z cylindrami dociskowymi o pojedynczej rednicy) i Roland serii 500 (wysokiej klasy maszyna przeznaczona do zadruku materiałów w szerokim zakresie gramatur). Doć młoda koncepcja budowy maszyn Roland 200 E limituje pewne cechy, w tym automatyczne, których nie brak jednak w Polly Prestige 74, takie jak: wysokie wykładanie, automatyczne mycie układu farbowego i cylindrów gumowych, półautomatyczne zakładanie płyt, zdalne sterowanie koszeniem płyty itp. Funkcje te niewštpliwie wpływajš na skrócenie czasu narzšdzania i produktywnoć tak istotnych przy obecnej strukturze rynku coraz krótszych zleceń.
Niewštpliwie proces doboru maszyny drukujšcej powinien być rozpoczęty od odpowiedzi na pytanie o profil produkcji i zastosowanie maszyny (w wypadku produkcji opakowań o znacznej gruboci ten parametr może być przecież rozstrzygajšcy), gdyż bez dokładnego ustalenia potrzeb i porównania cech nowoczesnych maszyn formatu B2, wród których plasuje się Polly Prestige 74, wybór byłby nieuzasadniony.
Jeszcze raz cylindry
Dlaczego koncepcja budowy oparta na cylindrach dociskowych i przekazujšcych o podwójnej rednicy jest tak rewolucyjna? Gdyż zamiast trzech cylindrów pomiędzy zespołami drukujšcymi (pojedynczej, podwójnej i pojedynczej rednicy: 1-2-1) mamy tylko jeden cylinder o podwójnej rednicy. Skutki? Ekonomiczne i ergonomiczne: mniejsza liczba cylindrów i łapek cylindrów oraz mniejsza powierzchnia zajmowana przez maszynę. Jakociowe: lepsze pasowanie międzyzespołowe dzięki mniejszej liczbie przekazań arkusza pomiędzy łapkami poszczególnych cylindrów. Dodatkowo krzywizna toru papieru jest mniejsza nie tylko między zespołami, ale również na wykładaniu Đ cylinder wykładajšcy o podwójnej rednicy jest w Polly Prestige standardem Đ co eliminuje ryzyko paskowania i daje możliwoć zadruku materiałów o wyższych gramaturach. Układ cylindrów w Polly Prestige 74 jest tak ustalony, że papier jest chwytany przez łapki cylindra przekazujšcego już po wyjciu z obszaru zadruku (tłoczenia) Đ tzw. ustawienie na godzinę 7. Nie pozostaje to bez wpływu na lepsze odwzorowanie punktu rastrowego oraz zabezpiecza przed zniekształceniem wydruku w tylnej częci arkusza.
Automatyzacja i standaryzacja
Powyższe cechy budowy maszyny Polly Prestige plasujš jš w gronie najlepszych dostępnych obecnie maszyn drukujšcych. Katalog zalet jest jednak dużo większy i uwzględnia cyfrowy workflow CIP4, automatyzację narzšdzania poprzez półautomatycznš zmianę płyt, zdalne sterowanie registrami (łšcznie z koszeniem płyty) i kałamarzami z konsoli operatora PollyControl oraz automatyczne mycie układu farbowego i cylindra offsetowego, możliwoć lakierowania dyspersyjnego czy wreszcie non-stop nakładanie i wykładanie.
Producent Polly nie stosuje, tak jak potentaci na rynku maszyn offsetowych, różnorodnych upiększeń i profesjonalnie brzmišcych nazw czy skrótów w celu zdefiniowania poszczególnych funkcji maszyny. Dlatego po imieniu nazwany jest tu interfejs CIP4 umożliwiajšcy przepływ danych w formie cyfrowej, który w Rolandzie nazywany jest PrepressLink, a w Heidelbergu PrePress Interface, czy zdalne sterowanie definiowane odpowiednio w tych maszynach jako RCI czy CPTronic. Zasady działania tych systemów sš jednak podobne dla Polly Prestige i dla przywołanych powyżej maszyn.
Jakoć druku w maszynach Polly jest obecnie oceniana zgodnie ze standardami niemieckiej organizacji FOGRA. Ponadto żadna z wyprodukowanych maszyn Polly nie opuci fabryki Grafitec, jeli nie przejdzie pełnego zakresu testów zgodnie z ocenš standardów dla mierzalnych zmiennych według ISO 12647. Dzięki temu jakoć druku uzyskiwana na maszynach Polly plasuje je w grupie najwyższej jakoci maszyn, porównywalnej z wyrobami producentów niemieckich. A czyż nie parametr jakoci druku powinien znaleć się wród podstawowych parametrów decydujšcych o wyborze maszyny drukujšcej, szczególnie że Polly Prestige 74 gwarantuje najwyższš jakoć przy konkurencyjnej cenie?
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszych stron www.mercatorpoligrafia.pl, gdzie znajdziecie Państwo pełnš informację o Polly Prestige 74.
Magdalena Zaczkiewicz
Mercator Poligrafia SA
Artykuł sponsorowany