Polska premiera Ryobi w formacie B2
6 Dec 2016 14:45
W lutym br. w katowickiej drukarni Fischer Poligrafia firma Grafikus Đ Systemy Graficzne Sp. z o.o. zainstalowała pierwszš w Polsce maszynę Ryobi 784E w formacie B2. 11 marca miała miejsce uroczysta inauguracja urzšdzenia, zorganizowana dzięki uprzejmoci właciciela drukarni Fischer Poligrafia, Andrzeja Fischera i jego synów.
Warto wspomnieć, iż jest to już druga maszyna drukujšca firmy Ryobi w drukarni Fischer. W lipcu ubiegłego roku Grafikus przeprowadził instalację nowej, czterokolorowej maszyny Ryobi 524 GXB Đ w pełni zautomatyzowanego urzšdzenia do druku w formacie B3. Nowa inwestycja w drukarni została sfinansowana przy współpracy IKB Leasing Polska.
Premierowy pokaz miał charakter imprezy zamkniętej, na którš zaproszeni zostali obecni oraz potencjalni klienci firmy Grafikus.
Maszyna Ryobi 784E jest odpowiedziš firmy Ryobi na dynamiczne zmiany rynku poligraficznego w ostatnich latach. Obecnie przeważajš prace niskonakładowe i kluczowe znaczenie dla opłacalnoci inwestycji ma produktywnoć maszyny pod względem iloci narzšdów. Ponadto jest to pierwsza na wiecie maszyna w tym formacie, w której zastosowano planetarny układ cylindrów, czyli dwa podwójnej rednicy cylindry dociskowe, na których parami oparte sš zespoły farbowe, oraz system transferu składajšcy się z dwóch cylindrów o podwójnej rednicy i cylindra rodkowego o potrójnej rednicy.
Na pokaz druku firma Grafikus przygotowała dwie specjalne prace testowe. Na poczštek maszyna pracujšc z maksymalnš prędkociš 15 000 ark./h wydrukowała 500 arkuszy pracy. Dzięki komputerowi sterujšcemu dynamikš nawilżania i podawania farby pierwszy i ostatni arkusz nakładu nie różniły się. Jednoczenie arkusze były w pełni zgodne z przygotowanymi przed drukiem cyfrowymi odbitkami próbnymi, które zostały wykonane na drukarce Epson Stylus Pro 4800 przy użyciu programu Flexoproof GMG Đ również z oferty Grafikusa. Punktem kulminacyjnym prezentacji pracy maszyny była zmiana narzšdu i przygotowanie do następnego zlecenia. Od momentu zatrzymania maszyny po zakończeniu pierwszej pracy do momentu uzyskania nowej koloroodbitki o właciwym natężeniu barw (38. arkusz nowego nakładu) upłynęłoÉ 7 minut! W tym czasie w maszynie umyte zostały obcišgi offsetowe, zmieniono płyty i wprowadzono nowe profile farbowe, odpowiadajšce nowej pracy. Ogromne znaczenie dla zminimalizowania czasu narzšdu majš programy nafarbiania Đ Ryobi Smart End Inking (dzięki któremu farba jest wyrównywana na wałkach jeszcze podczas końcówki drukowania poprzedniego zlecenia) oraz Ryobi PreInking System (który do minimum ogranicza czas i makulaturę, osišgajšc równowagę farba-woda i podajšc farbę w strefach na płytę w czasie około 2 minut i bez użycia papieru). Kolejny nakład 1000 arkuszy, po błyskawicznym spasowaniu pracy, został wydrukowany również z prędkociš 15 000 ark./h.
Zamknięciem prezentacji druku był pokaz pracy drugiej maszyny drukarni Fischer Đ Ryobi 524 GX typ B. Maszyna ta, również o planetarnym układzie cylindrów, charakteryzuje się takimi samymi parametrami pracy jak maszyny Ryobi formatu B2 (praca na podłożach o gruboci do 0,6 mm i z prędkociš maksymalnš 15 000 ark./h). Ze wiadomociš, iż maszyna ta pracuje w drukarni zaledwie od końca lipca 2005 roku, uczestnikom spotkania trudno było uwierzyć w jej licznik odbitek Đ ponad 16 mln wydrukowanych arkuszy.
W następujšcej po pokazie druku przerwie zebrani mieli okazję skosztować oryginalnych japońskich dań Đ sushi Đ oraz win rodem z Kraju Kwitnšcej Wini.
Po przerwie Krzysztof Mischke, kierownik działu serwisu w firmie Grafikus, zapoznał uczestników spotkania z planami dalszego rozwoju serwisu. Grafikus planuje, poza Warszawš i Krakowem, utworzyć punkty serwisowe także w Katowicach i Poznaniu. Silny nacisk położony jest obecnie na rozwój działu w zakresie częci zamiennych w celu jak najlepszego zabezpieczenia parku maszynowego klientów. Grafikus korzysta z centralnego magazynu częci zamiennych zlokalizowanego od 25 lat w Hamburgu. Przy reakcjach serwisowych stałym wsparciem jest zespół techników firmy Illies Graphik GmbH odgrywajšcej rolę Europejskiego Centrum Ryobi.
Po prezentacji maszyn Michał liz, dyrektor działu prepress w firmie Grafikus, omówił rosnšce w ostatnich latach znaczenie zagadnień przygotowalni cyfrowej, a także zaprezentował system do odbitek próbnych GMG Flexoproof i jego możliwoci (między innymi symulację rastra). Klienci poznali zasady kalibracji drukarek cyfrowych do konkretnych maszyn drukujšcych, pracujšcych w ich zakładach. W roku 2005 Grafikus zainstalował ponad 20 takich systemów w polskich drukarniach.
Pokaz wieńczyła wspólna biesiada w restauracji Marysin Dwór w Katowicach. Firma Grafikus zdradza, że w najbliższym czasie planuje kolejne spotkania tego typu, tym bardziej, że Đ jak przypomniał w czasie powitania goci w drukarni Fischer Poligrafia Sławomir Buschka, wiceprezes Grafikus Đ Systemy Graficzne Sp. z o.o. Đ w roku 2006 firma będzie obchodziła 20-lecie swojej działalnoci na polskim rynku.
Opracowanie: AN