Pomiar wilgotnoci wyrobów papierowych
6 Dec 2016 14:42
Głównym składnikiem najczęciej spotykanych wyrobów papierowych sš włókna celulozowe. Dodatkami sš inne substancje: zwišzki wielkoczšsteczkowe zwane popularnie tworzywami sztucznymi, nieorganiczne wypełniacze i wiele innych. Najważniejsze składniki wyrobów papierowych Đ włókna celulozowe oraz szczególnie najczęciej stosowane zwišzki wielkoczšsteczkowe Đ majš w pewnym stopniu właciwoci higroskopijne.
Oznacza to, że chłonš wilgoć (wodę) z otoczenia. Jeli substancje takie będziemy przetrzymywać w powietrzu o okrelonej zawartoci wilgoci, to po pewnym czasie osišgnie się tzw. stan równowagi. Oznacza to, że substancje te będš zawierały okrelonš zawartoć wody i zawartoć ta nie będzie ulegać zmianom. Jeli zawartoć wilgoci w otaczajšcym powietrzu ulegnie zmianie, zmieni się również zawartoć wody w tych substancjach, aż do osišgnięcia stanu równowagi.
Wilgotnoć otaczajšcego powietrza można zmierzyć dwoma sposobami: jako wilgotnoć bezwzględnš lub jako wilgotnoć względnš.
Wilgotnoć bezwzględna powietrza okrela iloć masy wody zawartej w 1 kg lub w 1 m3 powietrza suchego.
W życiu codziennym rzadko operujemy wartociš bezwzględnš wilgotnoci powietrza. Najczęciej okrelamy wartoć względnš.
Takš wartoć wskazujš nam wszystkie używa-ne higrometry.
Powietrze nie może zawierać dowolnej iloci wilgoci. Przy zbyt dużej zawartoci wilgotnoci wykrapla się ona w postaci mgły lub rosy. Powietrze o największej zawartoci wilgoci nazywane jest nasyconym wilgociš. Przyjęto, że powietrze nasycone wilgociš ma wartoć wilgotnoci względnej równš 100%. Powietrze zawierajšce połowę wilgoci w stosunku do powietrza nasyconego wilgociš będzie miało wartoć wilgotnoci względnej 50%, itd.
Zawartoć wilgoci (wody) w powietrzu nasyconym wilgociš zależy od temperatury. Im wyższa temperatura, tym powietrze nasycone zawiera więcej wody. Jeli powietrze nasycone wilgociš ochłodzimy, to nadmiar wilgoci wykropli się. Powietrze to będzie miało wilgotnoć względnš 100%, ale będzie zawierało mniej wody. Wykroplona woda wytworzy mgłę lub rosę lub w warunkach zimowych Đ szad. Jeli natomiast powietrze o wilgotnoci względnej 100% ogrzejemy, to zmniejszy się jego wilgotnoć względna np. do 80%.
Wilgotnoć względna jest więc zależna nie tylko od zawartoci wilgoci (wody) w powietrzu, ale również od temperatury. Przy okrelaniu wilgotnoci względnej powietrza konieczne jest podanie jego temperatury.
Wyroby papierowe majš w swym składzie substancje, które chłonš wilgoć i będš miały w różnych warunkach wilgotnoci otoczenia różnš zawartoć wody. Właciwoci tego rodzaju substancji zmieniajš się wraz ze zmianš zawartoci wody. A więc zmiany również będš bardzo duże dla wyrobu papierowego jako całoci.
Wilgotnoć wyrobów papierowych okrelić można w dwojaki sposób: jako wilgotnoć bezwzględnš i względnš.
Wilgotnoć bezwzględna, zwana też zawartociš wilgoci, jest procentowš zawartociš wody w papierze. W celu okrelenia zawartoci wilgoci trzeba zważyć danš próbkę wyrobu papierowego, wysuszyć jš w temperaturze 105ą2ĄC, zważyć powtórnie i obliczyć wartoć. Taka procedura w zakładzie poligraficznym jest właciwie niewykonalna. Dla poligrafów wartoć wilgotnoci bezwzględnej wyrobu papierowego może być traktowana wyłšcznie jako informacyjna. Ważna jest tylko ze względów ekonomicznych. Jeli wyrób papierowy kupuje się w kilogramach, lepiej jest, aby miał mniejszš wilgotnoć. Można go zawsze sklimatyzować. Wartoć wilgotnoci bezwzględnej ma więc praktycznie znaczenie wyłšcznie przy dystrybucji.
Wilgotnoć względna wyrobu papierowego okrela przy jakiej wartoci wilgotnoci względnej powietrza jest ustalony stan równowagi, tzn. wyrób papierowy nie zmienia swojej wilgotnoci. Wartoć względnej wilgotnoci wyrobu papierowego jest odnoszona przeważnie do temperatury 23ĄC, rzadziej niższej w granicach 20-23ĄC. Deklarowana przez producenta wyrobu papierowego wartoć wilgotnoci wyrobu papierowego jest bardzo ważna dla poligrafa. Ale o tym już w następnych poradach.