Ponad 40 proc. odbicie w finansowaniu pojazdów lekkich
19 Apr 2023 13:03

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Jak wskazują najnowsze dane Santander Leasing, w pierwszym kwartale br. nastąpiło bardzo mocne odbicie w dynamice udzielanego finansowania pojazdów osobowych. Od początku roku do połowy marca wartość udzielonego finansowania wyniosła prawie 560 mln zł, co stanowi dynamikę 43,17 proc. r/r. TOP 5 najpopularniej-szych wśród przedsiębiorców marek, które spółka sfinansowała, to: BMW, MERCEDES-BENZ, FORD, TOYOTA i FIAT.

Powyższy trend w motoryzacji potwierdzają informacje pochodzące z Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2023 roku na unijnym rynku zostało zarejestrowanych prawie 1,6 mln nowych samochodów osobowych, co stanowi wzrost o 11,4 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Patrząc na cztery główne rynki UE, Hiszpania (+32,1 proc.) i Włochy (+18,2 proc.) odnotowały największe wzrosty, a następna była Francja (+9,1 proc.). Z kolei rejestracje w Niemczech na koniec lutego br. pozostały w zasadzie bez zmian (+0,2 proc.). Natomiast według analiz IBRM Samar, opartych na danych Centralnej Ewidencji Pojazdów, w lutym 2023 roku zarejestrowano w Polsce łącznie 38 525 nowych samochodów osobowych, o 14,86 proc. więcej niż rok wcześniej i o 9,92 proc. więcej niż w styczniu 2023 r. Od stycznia do lutego 2023 roku zarejestrowano w naszym kraju 73 572 samochody osobowe, o 17,68 proc. więcej w stosunku do analogicznego okresu ub.r. 

Nasze i rynkowe dane ewidentnie pokazują, że pomimo nieco trudniejszej koniunktury w gospodarce branża motoryzacyjna zarówno w Europie, jak i w Polsce stara się konsekwentnie rozwijać. Z pewnością pomaga w tym stopniowe odmrożenie łańcucha dostaw, co sprzyja z kolei zwiększeniu dostępności pojazdów, którymi zainteresowani są przedsiębiorcy i osoby prywatne – mówi Jakub Poręcki, dyrektor zarządzający rynku małych i średnich przedsiębiorstw Santander Leasing. – Już nie tylko dwa pierwsze miesiące br. skłaniają do pozytywnych prognoz na ten rok, ale i połowa marca. Jak wskazuje IBRM Samar, w pierwszych dwóch dekadach marca zarejestrowano w Polsce 25 212 nowych samochodów osobowych, o 20,8 proc. więcej niż rok wcześniej. Nasze dane sprzedażowe tylko potwierdzają ten trend, gdzie liczba zawartych przez nas umów w tym roku wzrosła r/r aż o ponad 27 proc.

Ostatnie 2 lata nauczyły zarówno branżę leasingową, jak i przedsiębiorców pewnego poziomu cierpliwości oraz jeszcze większej dojrzałości inwestycyjnej. Nasi klienci zrozumieli, że dostęp do nowych aut jest powiązany z dużymi trudnościami w dostępności przedmiotów, komponentów do nich oraz surowców. Z drugiej strony z roku na rok rósł odsetek umów, które zakładały możliwość zastosowania przesunięcia terminu wydania samochodu będącego przedmiotem umowy leasingu. Jeszcze w 2020 r., czyli na początku pandemii z takiej możliwości skorzystało 2,6 proc. przedsiębiorców finansujących zakup auta. W kolejnym roku było to już ponad 5 proc. umów w ramach finansowania pojazdów, by na koniec trzeciego kwartału 2022 roku zatrzymać się na poziomie prawie 10 proc.

Przedsiębiorcy bardziej świadomie podejmują decyzję o inwestowaniu, co cieszy z perspektywy branży leasingowej. Miejmy nadzieję, że otoczenie makroekonomiczne stopniowo będzie sprzyjało powrotowi do poziomu stałych dwucyfrowych wzrostów, z jakimi mieliśmy do czynienia w 2021 r. – wskazuje Jakub Poręcki.

Opracowano na podstawie materiałów Santander Leasing