Postęp w nauce i technologii poligraficznej
6 Dec 2016 14:50
Międzynarodowe Stowarzyszenie Poligraficznych Instytutów Badawczych (iarigai) istnieje od 1965 roku. Jest to organizacja non-profit, która zrzesza firmy i instytucje z branży poligraficznej zaangażowane w badania nad możliwościami rozwoju w dziedzinach drukowania, mediów, informacji i komunikacji.
W celu wymiany zdobytej wiedzy i informacji iarigai organizuje coroczne konferencje naukowe, podczas których prezentowane są wyniki przeprowadzonych badań i prac poszczególnych członków stowarzyszenia. Gospodarzem konferencji za każdym razem jest inny członek organizacji. W celu podsumowania i zgromadzenia zdobytej wiedzy po każdej konferencji wydawana jest książka zawierająca zaprezentowane prace naukowe. Książki wydawane są pod wspólną nazwą „Postęp w nauce i technologii poligraficznej” w postaci kolejnych tomów.
W dniach 7-10 września 2008 w hiszpańskiej Walencji odbyła się 35. Międzynarodowa Konferencja Badawcza iarigai, na podstawie której wydano 35. tom książki „Postęp w nauce i technologii poligraficznej”. Edycja ta zawiera międzynarodowe prace badawcze z dziedziny druku i technologii poligraficznej zaprezentowane w trakcie spotkania. Zostały one wybrane przez naukową radę ekspertów w procesie podwójnie ślepej próby i przedstawiają rezultaty najnowszych prac badawczych w zakresie rozwoju druku i technologii poligraficznej oraz zmian zachodzących na rynku poligraficznym.
Najnowszy tom otwierają dwa specjalne raporty. Pierwszy został opracowany przez naukowców reprezentujących organizatora ubiegłorocznej konferencji, AIDO – Technological Institute of Optics, Colour and Imaging. Porusza on problemy wpływu przemysłu poligraficznego na środowisko, a także temat ekologicznego zarządzania produkcją. Druga praca na temat specjalnych technologii druku przedstawionych pod kątem papieru została zaprezentowana przez młodego obiecującego badacza Ingo Reinholda (Chemnitz University of Technology), zdobywcę nagrody za najlepszą prezentację studencką przyznaną podczas Printing Future Days w 2007 roku.
Przemysł poligraficzny boryka się z wieloma problemami w związku z ciągłymi zmianami zachodzącymi na świecie. Dlatego też pierwsza część raportów porusza bardzo istotne tematy takie jak aspekty środowiskowe, restrukturyzacja przemysłu, jakość zarządzania czy alternatywne metody i kanały dystrybucji. Prace zostały opracowane przez niezależnych badaczy, studiujących zagrożenia oraz możliwości tych gałęzi przemysłu. Dzięki temu oferują wiedzę, która może pozwolić czytelnikom na pozostanie konkurencyjnymi na rynku.
W drugiej części znalazły się raporty poruszające temat samego procesu drukowania oraz stosowanych do tego celu materiałów. Nawiązują one do wydajności, zadrukowalności, prędkości drukowania, jakości druku, transferu farby, a także do samych pigmentów, farb czy substancji powlekających. Trzecia część skupia się natomiast na nowych rozwiązaniach stosowanych w specjalnych technikach drukowania i aplikacjach typu druk zabezpieczony, druk elektroniczny czy drukowanie enzymami. Ostatnia część porusza z kolei tematykę jakości oraz reprodukcji kolorów. Zamieszczone w tej części prace opisują techniki rastrowania, zarządzanie kolorem czy testy i metody badawcze.
35. tom z serii „Postęp w nauce i technologii poligraficznej” zawiera szereg prac naukowych i technicznych, które mogą pomóc rozwiązać liczne problemy występujące w dzisiejszej produkcji poligraficznej. Uważne przestudiowanie ich może się okazać kluczowym elementem dalszego rozwoju przedsiębiorstwa. Dlatego też książka ta jest polecana wszystkim, którzy poszukują nowych możliwości rozwoju. DS